+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Meslek Rehberi Forumunda Polis olmak için hangi okulu okumalı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Polis olmak için hangi okulu okumalı
  Polis Olmak İçin Gerekli Önlemler

  POLİS OLMAK

  Vatandaşların canını, malını ve namusunu korumaya çalışan polis memurlarının görevleri şöyle özetlenebilir; Suçun işlenmesine veya işlenen suçun tekrarlanmasına engel olur, İzinsiz toplantı ve yürüyüşleri dağıtır ve bununla ilgili önlemler alır, Yangın, sel ve deprem gibi afetlerde olay yerlerinde tedbirler alır, Trafik düzenini ve akışını sağlar, İzinsiz açılan otel, gazino, kahvehane, bar, sinema vb. yerleri kapatır, halkın huzurunu bozan, kaçak mal, uyuşturucu madde alan ve satan, aşırı derecede sarhoş olanları yakalayıp yargı organlarına teslim eder, hakkında yasal işlemleri yapar, Polis tarafından koruma altında bulunan kişi, bina vb. yerlere yapılan saldırıları engeller, devlete karşı suç işleme eğiliminde olanları izler, suç kanıtlarını belirler ve suçluları yakalar.

  Polis Kullanılan Malzemeler

  Çeşitli tip ve büyüklükteki silahlar, cop, Telsiz, telefaks, faks, telefon, Bilgisayar, çeşitli tipteki taşıtlar (helikopter, otomobil, panzer vb.), çeşitli büro malzemeleri kullanır.

  Polis Özellikleri

  Polis olmak isteyenlerin; Vücut yapısı düzgün, her bakımdan sağlam ve fiziksel görüntüsü kusursuz, göz ve elini eşgüdümle kullanabilen, disipline uyan, yönergeleri uygulayan, İnsanların duygularını anlayabilen, sabırlı, sorumluluk duygusu güçlü, dikkatli, insanlara saygılı kimseler olmaları gerekir.

  Polis Okulu Kaç Yıllıktır

  Eğitim süresi 2 yıldır.

  Polis Diploma

  Meslek eğitimini başarıyla tamamlayanlara “Polislik Ön Lisans Diploması” ve”Polis memuru” unvanı verilir.

  Polis Çalışma Alanları

  Polislik toplumun güvenliği ve huzuruyla yakından ilgili bir meslektir. Nüfus arttıkça bu alanda görev yapacak meslek elemanlarına olan ihtiyaç da buna paralel olarak artmaktadır. Meslekte iş bulamama sorunu olmamaktadır. Mesleki eğitimini tamamlayanlar devletçe doğrudan çalışacakları birimlere atanırlar. Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde belirli aralıklarla görev yeri değişmek suretiyle çalışırlar.

  Polis Meslekte İlerleme

  Meslek eğitimini tamamlayanlar atandıkları şubedeki amirlerinin verecekleri göreve göre idari, siyasi, adli polis veya trafik polisi olarak görev yaparlar. İhtiyaç halinde, “İlk Kademe Amir” yetiştirilmek üzere, yeri ve zamanı Emniyet Genel Müdürlüğü Eğitim Daire Başkanlığınca planlanıp gerçekleştirilen kurslar açılır. Bu kurslara polis okulunu bitirdikten sonra fiilen 3 yıl polis memuru olarak görev yapanlar ve başvuru koşullarını taşıyan diğer meslek mensupları katılabilirler. Genel kültüre ve mesleki bilgiye dayalı ön eleme barajını geçenler, aldıkları puan sıralamasına göre kurslara katılırlar. Bu kurslar en az 6 ay sürmekte olup, kursu başarı ile tamamlayanların “Komiser Yardımcısı” olarak atamaları yapılır.Daha üst derecedeki rütbelere, polis akademisini veya polis akademisi bünyesinde en az dört yıllık fakülte ve yüksekokulları bitirenler yükselmektedir.
 2. Acil

  Polis olmak için hangi okulu okumalı isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder


polis olmak için hangi okullar okunur