+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
Okul ve Eğitim ve Meslek Rehberi Forumunda Televizyon Muhabiri nasıl olunur Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Televizyon Muhabiri nasıl olunur

  TELEVİZYON MUHABİRİ HAKKINDA BİLGİ

  TELEVİZYON MUHABİRİ OLMAK


  Televizyon Muhabirleri ilgilendikleri olaylara göre siyasal, sosyal, ekonomi, spor ve eğlence gibi alanlarda uzmanlaşmaktadırlar. Ancak hangi alanla ilgilenirlerse ilgilensinler bir televizyon muhabiri şu görevleri yerine getirir; İş organizasyonu yapar, İzleyeceği haberle ilgili ön araştırma yapar, İzleyeceği haberle ilgili varsa yazılı dokümanları (basın bülteni vb.) gerekli donanımı yanına alarak, olay yerine hızlı bir şekilde gider, Olay yerinde haberi takip edeceği en uygun konumu belirler, Haberle ilgili bilgi ve belgeleri toplar, Kameramanın olmadığı durumlarda uygun açı ve değerleler haberin görüntüsünü çeker, Haber ile ilgili haber görüntülerini izler, Haber ile ilgili eksik görüntüleri tamamlar (Arşiv görüntüleri, sabit görüntüler, canlandırma vb.), Haberi yazar, kurgular ve yayına hazır hale getirir, Haber kaynakları ile iyi ilişkiler geliştirir, Gerekli durumlarda her türlü arşiv taraması yapar, Haberini sorumlu editöre teslim eder, Gündemi takip eder.

  Televizyon Muhabiri Kullanılan Malzemeler


  Ses Kayıt Cihazları (Teyp vb.), Not Defteri, Dijital Kamera, tripot, Kurgu Seti, VTR Cihazı, Mikrofon, Dijital Video Kurgu programları, Dijital Ses Kurgu Programları, Fotoğraf İşleme Yazılımı, Ses Montaj Aletleri, Bilgisayar, Faks, Teleks, Çeşitli Kırtasiye Malzemeleri, Mesleğe Ait Diğer Araç ve Gereçler.

  Televizyon Muhabiri Özellikleri

  Televizyon Muhabiri olmak isteyenlerin; Üst düzeyde Sözel yeteneğe sahip, Sosyal olaylara ilgili ve araştırmacı, gündemi takip edebilen, Yaratıcı, meraklı ve estetik duyguya sahip, Cesur, atak ve çevik, İyi gözlem yapabilen ve ayrıntıları algılayabilen, Hızlı karar alabilen, haber derlemesinde daima dürüst, Dikkatli, sabırlı, ikna yeteneği olan, Olaylar arasında neden-sonuç ilişkisi kurabilen, öngörü sahibi, Başkaları ile iyi ilişki kurabilen, iletişim yeteneğine sahip, Topladığı bilgileri haber formatında hazırlayıp sunabilen, Diksiyonu düzgün, dış görünüşüne özen gösteren, Sık seyahat edebilecek ve farklı ortamlarda çalışabilecek, Canlı yayında haber sunabilecek rahatlığa sahip, Esnek çalışma saatlerine ve yoğun çalışma programlarına uyum gösterebilen, İleri derecede görme bozukluğu ve yürüme engeli gibi bedensel özrü olmayan kimseler olmaları gerekir.

  Televizyon Muhabiri Çalışma Alanları

  Televizyon Muhabiri, yerel ve ulusal televizyon kuruluşlarında, haber ajanslarında, gazetelerde, dergilerde, İnternet haber sitelerinde çalışabilirler. Ayrıca, kamu ya da özel sektöre ait kurum ve kuruluşların basın ve halkla ilişkiler birimlerinde de iş bulabilirler. İnsanlık var oldukça, haber alma-verme, bilgi edinme, bilgi paylaşma istekleri ile teknoloji eşdeğer hız kazandığı sürece bu alanda iş imkânı da sürecektir.

  Televizyon Muhabiri Okulu


  Mesleğin eğitimi, Anadolu iletişim meslek liseleri, Anadolu teknik liseleri ve Anadolu meslek liselerinin “Gazetecilik” alanı “TV Muhabirliği” dalında verilmektedir. Ayrıca, yaygın meslekî ve teknik eğitim programları yoluyla da bu alan/dalda eğitim almak isteyenlere örgün eğitime denk mesleki eğitim verilebilmektedir.

  Televizyon Muhabiri Okulu Kaç Yıllıktır

  Mesleğin ortaöğretimde eğitim süresi 4 yıldır.

  Televizyon Muhabiri Meslekte İlerleme

  Meslek liselerinin “Gazetecilik” alanı “Televizyon Muhabirliği” dalından mezun olanlar; meslek yüksekokullarının Fotoğrafçılık ve Kameramanlık, Halkla İlişkiler ve Tanıtım, Radyo ve Televizyon Programcılığı, Basım ve Yayın Teknolojileri, Basın ve Yayıncılık, Marka İletişimi, Medya ve İletişim, Radyo ve Televizyon Teknolojisi bölümlerine sınavsız geçiş için başvurabilir ve gereken koşullara sahip oldukları takdirde yerleştirilebilirler. Ön lisans eğitimini tamamlayanlar ÖSYM tarafından yapılan dikey geçiş sınavına (DGS) girip başarılı oldukları takdirde eğitimlerini lisans düzeyine çıkarabilirler.
 2. Esma
  Devamlı Üye

  Televizyon muhabiri olabilmek için kamera karşısına çıkmaktan utan mamanız gerekmektedir. Bu meslek için 4 yıl boyunca okumanız lazım. Bunun için Yapmak istediğiniz haberleri seyirci için daha ayrıntılı bir şekilde araştırmanız ve daha iyi bir sunumla cıkmak en iyisi olacaktır.
 3. Ziyaretçi
  ben daha 10 yasıdayım muhabır olcam guzel demı ? zaaa xd
 4. Ziyaretçi
  Göz numaram 5 olmam imkansız mı ?

 5. Fatma
  Administrator
  Göz numaram 5 olmam imkansız mı ?
  İleri derecede mi? eğer gözleriniz miyopsa lazerle çizdirip neredeyse 0 numaraya indiriyorlar.

 6. Nesrin
  Devamlı Üye
  Televizyon muhabiri olmak istiyorsanız öncelikle çok düzgün konuşmanız gerekir. onun dışındada güler yüzlü olmanızda size reytink kazandırır.

 7. Ziyaretçi
  Peki anadolu lisesinden muhabir olunmuyor mu?

 8. Fatma
  Administrator
  Peki anadolu lisesinden muhabir olunmuyor mu?
  Muhabir olabilmek için günümüzde Basın Meslek yüksek okullarından ve fakültelerinden mezun olan kişiler tercih edilmektedir. Sınavlardan sonra tercihinizi gazetecilik bölümünde yapabilirsiniz.

 9. Ziyaretçi
  Bence çok güzel bir meslek

 10. Ziyaretçi
  Ben de muhabir olucam ama bu kriterlerde ilgim yok

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu


muhabir nasıl olunur,  muhabir olmak için hangi bölüm okunmalı,  nasıl muhabir olunur ,  muhabir nasil olunur,  haber muhabiri nasıl olunur,  muhabir olmak