+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Meslek Rehberi Forumunda Matbaacı mesleği, Matbaacı nasıl olunur Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Matbaacı mesleği, Matbaacı nasıl olunur

  MATBAACI HAKKINDA BİLGİ

  MATBAACILIK


  Matbaacıların yaptıkları işler “Baskı öncesi, Baskı ve Baskı sonrası” olmak üzere 3 aşamada gerçekleşir. Bunlar; Baskı öncesi yapılan iş ve görevler; İşi hangi yöntemle yapacağını planlar, yapılacak işin maliyetini hesaplar, kullanılacak malzemeyi (boya, kâğıt, mürekkep vb.) hesaplayarak temin eder. Baskıda yapılacak iş ve görevler; kullanılan baskı tekniğine göre farklılıklar göstermektedir. Matbaacılıkta 4 Tür baskı tekniği kullanılır. Bunlardan en yaygın kullanılan teknikler: Tipo (Yüksek) Baskı: Kalıpta görüntüyü yansıtacak yerlerin yüksek, yansıtmayacak yerlerin çukurda olduğu baskı türüdür. Günlük gazete, dergi, kartvizit ve kitap gibi çeşitli ürünler bu teknikle basılmaktadır. Kâğıt tozunu ve yarım-yırtık kâğıtları ayıklar, el ve ya makineyle harfleri dizer, Bakır alüminyum veya plastik kalıpları yani klişeleri kullanarak basım kalıbını hazırlar, Baskı makinesini çalıştırır, Basılı ürünü makineden çıkarır ve istifler. Ofset (Düz) Baskı: Bu baskı, suyun ve mürekkebin müşterek çalışma esasına dayanan bir baskıdır. Son yıllarda hızla gelişen bu teknikle ticari amaçlı ambalaj kâğıdı, etiket, broşür, kartpostal, kitap ve benzeri basılmaktadır. Orijinaline göre filmin montaj planını yapar ve baskı kalıbını hazırlar. Kalıbı makineye yerleştirir, Mürekkep alıcı ve mürekkep verici merdaneleri ayarlar, Su merdanelerini ayarlar, su seviyesini kontrol eder, Ofset kauçuğunu hazırlar, Baskı plakasını makineye yerleştirerek, reprodüksiyon atölyesinden gelen filmin istenilen malzeme üzerine tek renkli-çok renkli baskısını yapar. Serigrafi (Elek) Baskı: Bu baskı tekniği paslanmaz çelik ve bronz gibi kalıpların kullanıldığı bir “şablon” baskı türüdür. Bununla cam, tahta, plastik vb. malzemeler üzerine baskı yapılabilir. Özellikle reklâmcılık sektöründe çok kullanılır. Baskı filmini çeker, kalıbını hazırlar, Şablonun üzerine mürekkep koyar, altına baskı malzemesini de koyarak baskının gerçekleşmesini sağlar (sıcak veya soğuk baskı), Kurutma tezgâhında ürünü kurutur. Çukur (Tifdruk) Baskı: Basan yerler kalıpta çukurdadır. Baskı kazanları çok büyük olup üzerlerine elektroliz yolu ile bakır sarılır. Pigment kâğıdına geçirilir. 2 türlü kalıp elde edilir. a) Gravür elektronik yöntemiyle b) Klişe hazırlama yöntemiyle. Baskı sonrası yapılan işler: Baskıdan çıkan yarı mamullerin kırma-katlama, harmanlama (sıraya koyma) kesme, ciltleme ve dağıtım işleridir.

  Matbaacı Kullanılan Malzemeler

  Film montaj ve rötuş malzemeleri (Astrolog, bant, gretuvar, lastik eldiven, rotüş boyası, fırça vb.), Baskı kalıpları, Giyotin, Kırma katlama makineleri, İplik dikiş ve tel dikiş makineleri, Tambura Makineleri, Presler, Köşe açma, perforaj ve pilyaj makineleri, Mürekkepler, Baskı kontrol Masası, Tabaka kâğıt.

  Matbaacı Özellikleri

  El, göz ve parmaklarını eşgüdümlü kullanabilen, renkleri ayırt edebilen ve şekiller arasındaki ilişkileri algılayabilen, Mekanik yeteneğe sahip, bir işi planlayabilme ve uygulamaya koyabilme özelliğine sahip kimseler olmaları gerekir.

  Matbaacı Çalışma Alanları

  Eğitimi tamamlayanlar isterlerse eğitim gördükleri (pratik eğitim) işyerlerinde çalışmaya devam ederler, isterlerse başka matbaa veya basımevlerinde çalışabilirler. Ambalaj üreten büyük işletmelerin bünyesindeki matbaa atölyelerinde de çalışma olanakları vardır. Basımevleri matbaalara nazaran daha büyük ölçekli işyerleri olup, daha gelişmiş teknoloji ile üretim yapmaktadırlar. Son yıllarda hayatın her alanına giren bilgisayarların matbaacılık alanına da büyük katkıları olmaktadır. Özellikle dizgi alanında birçok işlem ekranda yapılır olmuş ve gün geçtikçe elle yapılan işlemlere ihtiyaç kalmayacak duruma gelinmiştir. Dolayısıyla bilgisayarlı ve otomatik makineleri kullanmasını bilen işgücüne gereksinim duyulmaya başlanmıştır.

  Matbaacı Okulu

  Mesleğin eğitimi yeterli müracaat olması durumunda tüm mesleki eğitim merkezlerinde “Matbaa Teknolojisi” alanı “Matbaacılık (Genel)” dalında verilmektedir. Ayrıca, meslek liselerinin “Matbaa” alanında da mesleğin eğitimi verilmektedir.

  Matbaacı Okulu Kaç Yıllıktır

  Matbaacılık (Genel) mesleğinin eğitim süresi ilköğretimden sonra 3 yıl, lise ve daha üst düzeyde genel eğitimden sonra ise 1,5 yıldır.

  Matbaacı Meslekte İlerleme

  Meslekte usta ve usta öğretici unvanlarına yükselmek mümkündür. Mesleki eğitim merkezlerinden kalfa olarak mezun olanlar bir işyerinde çalışıp aynı zamanda teorik eğitimlerine de devam edebilirler. Ustalık eğitimi 176 saat olup, bu eğitimde İnsan Sağlığı ve İş Güvenliği, İş ve İnsan İlişkileri, Çalışma Hukuku, İşletme Bilgisi, Sigorta ve Vergi Mevzuatı, Muhasebe ve Ekonomi derslerinin yanı sıra İleri Meslek Bilgisi derslerini alırlar. 2 yılsonunda ustalık sınavlarına katılabilirler. Ustalık için öngörülen teorik eğitime devam etmeyenler ise bir işyerinde 5 yıl çalıştıktan sonra (çalıştıklarını SGK primleri ile belgelemek şartıyla) ustalık sınavına katılabilirler. Ustalık belgesi alanlar mesleki eğitim merkezlerinde 40 saatlik iş pedagojisi kurs programını tamamlayıp sınavda başarılı olduktan sonra “Usta Öğreticilik” belgesi alabilirler. Ustalık belgesine sahip olanlar veya bunları işyerlerinde çalıştıranlar bağımsız işyeri açabilirler. Ayrıca, işyerinde çırak çalıştırması için de “Usta Öğretici” belgesine sahip çalışanın olması zorunludur. İlköğretim (ortaokul) mezunu kalfa ve ustalar, mesleki ve teknik açık öğretim lisesine devam ederek, meslek lisesi diploması alabilirler.
 2. Acil

  Matbaacı mesleği, Matbaacı nasıl olunur isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder


matbaacı ne yapar