+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Meslek Rehberi Forumunda Mekatronik Mühendisi nasıl olunur Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Mekatronik Mühendisi nasıl olunur
  Mekatronik Mühendisi mesleği, Mekatronik Mühendisi nasıl olunur
  MEKATRONİK MÜHENDİSİ HAKKINDA BİLGİ

  MEKATRONİK MÜHENDİSLİĞİ

  Mekatronik Mühendisliği makine, elektrik-elektronik ve akıllı bilgisayar denetimi gibi mühendislik alanlarının artı değer sağlayan bir biçimde bir araya gelmesiyle ortaya çıkmış ve son derece hızlı gelişen bir mühendislik dalıdır. Mekatronik mühendisi; Akıllı bir elektro-mekanik sistem oluşturabilmek için gerekli alt teknolojileri kullanarak bu alandaki uzmanlarla iletişim içinde karmaşık ürün tasarımını gerçekleştirir, Üretim için gereken araç gereç ve personelin niteliklerini belirler, her düzeyde tasarım sürecini denetler, yönlendirir, ileri üretim teknikleri kullanarak uygular, Üretim teknolojilerini geliştirir, Üretim süreçlerinin gözlemlenmesi, modellenmesi ve kontrolünü yapar, Sistemler arası ilişkileri kurar ve sistemlerin işletiminin tasarıma uygun olup olmadığını denetler.

  Mekatronik Mühendisi Kullanılan Malzemeler

  Bilgisayar yazılım ve donanımları, Hesap Makinesi, Avometre, ampermetre, voltmetre, vatmetre, meğer, osiloskop, kumpas, takometre, debi metre gibi ölçü aletleri ile sıcaklık basınç transörleri, Çizim gereçleri (T cetveli, pergel, rapido, gönye takımı, metre) Tornavida, kontrol kalemi, havya, lehim, pense, anahtar takımı, gibi el aletleri, Otomatik makineler.

  Mekatronik Mühendisi Özellikleri

  Mekatronik Mühendisi olmak isteyenlerin, iyi derecede yabancı dil bilen, Matematik ve Fen alanında özellikle fizik konularına ilgi duyan, şekil ve uzay ilişkilerini görebilme ve çizim yeteneğine sahip, dikkatli, ayrıntıyı algılayabilen, tasarım gücü kuvvetli, hayal gücü geniş, yaratıcı, Mekanik yeteneği olan, elektronik makinelerle çalışmaktan hoşlanan, sabırlı, sorumluluk sahibi, İşbirliğine ve yeniliklere açık, araştırıcı, gözlerinde aşırı kusur bulunmayan, algılama, sayı ve sembollerle akıl yürütme ve analiz etme yeteneğine sahip kimseler olması gerekir.

  Mekatronik Mühendisi Okulu


  Mesleğin eğitimi; Üniversitelere bağlı Mühendislik Fakültesi – Mekatronik Mühendisliği bölümünde verilmektedir.

  Mekatronik MühendisiOkulu Kaç Yıllıktır

  Eğitim süresi lise veya dengi okuldan sonra 4 yıl, hazırlık eğitimi olan fakültelerde 5 yıldır.

  Mekatronik Mühendisi Diploma

  Eğitimi başarı ile tamamlayanlara “Mekatronik Mühendisliği” Lisans diploması ve “Mekatronik Mühendisi” unvanı verilmektedir.

  Mekatronik Mühendisi Çalışma Alanları

  Mekatronik tasarımı; mekanik sitemlerin kontrolünde sağladığı büyük kolaylıklardan dolayı son yıllarda çok geniş bir uygulama alanı bulmuştur. (Otomotiv, Tıp, Tarım, Bankacılık, Madencilik, Savunma Sanayi üretimi gibi) Günümüzde kontrol sistemlerinin tasarımının genelde mikroişlemci tabanlı kontrol sistemlerine yöneldiği göz önüne alınırsa mekatronik mühendisliğinin önemi kendiliğinden ortaya çıkmaktadır. Mekatronik Mühendislerinin yaptığı mekatronik tasarımlar, elektronik tartı, takometre, taşıtlardaki süspansiyon sistemi, takım tezgahlarının kontrolü gibi hassas ölçümleri gerektiren alanlarda kullanılmaktadır. Yukarıda belirtilen çok yönlü karmaşık bilgi ve kavramlarla donatılmış mekatronik mühendisleri bilgisayarların bütünleştirdiği üretim sistemleriyle iş gören yüksek teknolojili firmalarda, ileri otomasyon ürünlerini geliştiren ve kullanan araştırma merkezlerinde öncelikle iş bulabilme ayrıcalığına sahiptirler.

  Mekatronik Mühendisi Meslekte İlerleme

  Lisans eğitiminden sonra yüksek lisans, doktora yapabilir, araştırma görevlisi olabilir ve akademik kariyer yapabilirler. Meslek eğitimini tamamlayanların işletme masteri yapmaları durumunda özellikle, özel sektörde yönetici olarak çalışma olanakları bulunmaktadır. Destekleyici finansör kuruluş bulmaları halinde endüstriyel ilişkilerle ilgili proje geliştirebilir sistem tasarımları ile ilgili buluş gerçekleştirebilirler.
 2. Acil

  Mekatronik Mühendisi nasıl olunur isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder