+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Meslek Rehberi Forumunda Otomativ Mühendisi nasıl olunur Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Otomativ Mühendisi nasıl olunur
  OTOMATİV MÜHENDİSİ HAKKINDA BİLGİ

  OTOMATİV MÜHENDİSİ NASIL OLUNUR  Otomotiv mühendisinin görevleri makine mühendisinin görevlerine çok benzer. Aslında otomotiv mühendisi kara taşıt araçları konusunda uzmanlaşmış makine mühendisi olarak düşünülebilir. Otomobil, kamyon, motosiklet, traktör gibi motorlu araçların projelerini yapar, Aracın kullanım yerine göre denge hesaplarını yapar ve uygun şasi yapısını belirler, Aracın güvenliğini azami duruma getirmek için teknik hesaplar yapar, Aracın fren takımlarının seçimini yapar, imalatını yaptırır, üretilen parçaların denemelerini yapar, aksaklıkları tespit eder ve giderilmesini sağlar.

  Otomativ Mühendisi Kullanılan Malzemeler

  Teknik resim çizim gereçleri, Bilgisayar, İşin yapılışı için kullanılan tezgahlar, Ölçüm Cihazları.

  Otomativ Mühendisi Özellikleri

  Otomotiv mühendisi olmak isteyenlerin; Şekil ve uzay ilişkilerini görebilme yeteneğine sahip, Matematik ve fizik konularına ilgili ve bu alanda başarılı, Mekaniğe karşı ilgi duyan, Yaratıcı, tasarım gücü yüksek kimseler olmaları gerekir.

  Otomativ Mühendisi Okulu

  Mesleğin eğitimi, Hacettepe Üniversitesi Mühendislik Fakültesi(Ankara) Otomotiv Mühendisliği Bölümünde İngilizce olarak verilmektedir. Makine Mühendisliği bölümü mezunları otomotiv mühendisliği dalında Lisansüstü eğitim alarak bu unvanı alabilirler.

  Otomativ Mühendisi Okulu Kaç Yıllıktır

  Otomotiv Mühendisliği alanında öğrenim süresi 4 yıldır.

  Otomativ Mühendisi Diploma


  Lisans eğitimini tamamlayanlara bu alanda lisans diploması ve “Otomotiv Mühendisi” unvanı verilir.

  Otomativ Mühendisi Çalışma Alanları

  Otomotiv sektörü ülkemizde en gelişmiş sektörler arasında yer almaktadır. Özellikle İstanbul, Bursa, İzmir gibi illerimizde özel sektöre ait otomotiv motor ve cihazlarının üretimini yapan fabrikalar vardır. Bu nedenle özellikle otomotiv sanayinin gelişmiş olduğu bölgelerde çalışabilirler.

  Otomativ Mühendisi Meslekte İlerleme

  Otomotiv mühendisi ilk işe girdiğinde çalıştığı işletmede bir süre oryantasyon eğitimine tabi tutulur. Bundan sonra mühendis olarak işe başlar. Kişi belli bir süreye bağlı kalmaksızın, kişisel olarak göstereceği performansa bağlı olarak baş mühendis, bölüm müdürü, genel müdür yardımcısı veya koordinatör müdür olduktan sonra, genel müdürlüğe kadar yükselebilir. Günümüzde, mühendislik alanında mesleki eğitimlerini tamamlayanlar işletme alanında yüksek lisans yaptıkları takdirde yönetici kadrolarda daha fazla yer alabilirler.
 2. Acil

  Otomativ Mühendisi nasıl olunur isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder