+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Meslek Rehberi Forumunda Ofset Baskı Operatörü Hakkında Bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Ofset Baskı Operatörü Hakkında Bilgi
  Ofset Baskı Operatörü Hakkında Bilgi

  Ofset Baskı Operatörü Görevleri

  Ofset (Düz) Baskı: Bu baskı ve mürekkep ile çalışma esasına dayanan bir baskıdır. Son yıllarda hızla gelişen bu teknikle ticari amaçlı ambalaj kâğıdı, etiket, broşür, kartpostal, kitap ve benzerinin basıldığı baskı tekniğidir. Orijinaline göre basımı yapılacak bir materyalin filmini çeker, Filmin renkli ve siyah beyaz olarak montajını yapar. Montajı yapılan filmler çinko kalıbın üzerine pozlandırma yöntemi ile pozlandırır, Pozlandırılan kalıp üzerinde rötuş yaparak baskı kalıbını hazır hale getirir, Makinenin kalıp altı besleme kâğıdını kontrol eder, gerekiyorsa değiştirir, Pozlandırılan baskı kalıbını makineye bağlar, Baskı hangi renk ile yapılacaksa boya haznesini hazırlar ve makinenin, mürekkep alıcı ve mürekkep verici merdaneleri ayarlar, Makinenin su merdanelerini ayarlar, su seviyesini kontrol eder, Ofset kauçuğunu hazırlar, Baskı yapılacak kâğıtları havalandırılarak, kâğıt asansörüne düzgün bir şekilde yerleştirir ve makineyi ayarlar, Prova baskısı yapar. Prova baskısını kontrol ederek ayarsızlık yoksa baskıya devam eder, Baskı esnasında baskıyı sürekli kontrol eder, baskıda bir ayarsızlık varsa düzeltir, Baskısı biten baskı kalıbını zamlayarak, tekrar kullanılmak üzere muhafaza eder, Baskı sonunda makineyi temizler, bir sonraki baskıya hazır hale getirir.

  Ofset Baskı Operatörü Kullanılan Malzemeler

  Film montaj ve rötuş malzemeleri (bant, lastik eldiven, rötuş boyası, fırça), Baskı kalıpları, Lüp (baskı kontrol merceği), barkod okuyucu, Baskı Makineleri ve ekipmanları Zamk hazne suyu (alkollü – alkolsüz), Rapido, densitometre (renk ölçüm cihazı), Milimetrik kâğıt, pantone kataloğu (uluslararası standart renkler), Kopya şasesi, çeşitli renkte mürekkepler, Baskı kontrol masası, çeşitli ebatta ve cinste baskı kâğıtları.

  Ofset Baskı Operatörü Özellikleri

  Ofset Baskı Operatörü olmak isteyenlerin; el, göz ve parmaklarını eşgüdümlü kullanabilen, renkler ve şekiller arasındaki ilişkileri algılayabilen, dikkatli, sorumlu, ekip çalışmasına yatkın, Makine ve malzeme ile çalışmaktan hoşlanan, bir işi planlayabilme ve uygulamaya koyabilme özelliğine sahip, yeniliklere açık, teknolojiyi yakından izleyen, ileri derecede görme kusuru (6 diyoptrinin üzerinde miyop) olmayan, bedenen sağlıklı kimseler olmaları gerekir.

  Ofset Baskı Operatörü Çalışma Alanları

  Eğitimini tamamlayanlar isterlerse eğitim gördükleri (pratik eğitim) işyerlerinde çalışmaya devam ederler, isterlerse başka matbaa veya basımevlerinde çalışabilirler. Ambalaj üreten büyük işletmelerin bünyesindeki matbaa atölyelerinde de çalışma olanakları vardır. Basımevleri matbaalara nazaran daha büyük ölçekli işyerleri olup, daha gelişmiş teknoloji ile üretim yapmaktadırlar. Son yıllarda hayatın her alanına giren bilgisayarların matbaacılık alanına da büyük katkıları olmaktadır. Birçok işlem ekranda yapılır olmuş ve gün geçtikçe elle yapılan işlemlere ihtiyaç kalmayacak duruma gelinmiştir. Dolayısıyla bilgisayarlı ve otomatik makineleri kullanmasını bilen işgücüne gereksinim duyulmaya başlanılmıştır. Matbaacılık ve basım işlemleri günümüzde olduğu gibi gelecekte de her zaman var olacak bir alan olduğu için matbaacılık mesleğinin alt branşlarından olan ofset baskıcıya istihdam açısından her zaman ihtiyaç duyulmaktadır.

  Ofset Baskı Operatörü Okulu

  Mesleğin eğitimi meslek liseleri, anadolu meslek liseleri ve anadolu teknik liseleri ile mesleki eğitim merkezlerinin Matbaa alanı Ofset Baskı dalında verilmektedir. Ayrıca üniversitelerin veya özel kuruluşların açtığı kurslarda bu mesleğin eğitimi verilmektedir. Yaygın meslekî ve teknik eğitim programları yoluyla da bu alan/dalda eğitim almak isteyenlere örgün eğitime denk mesleki eğitim verilebilmektedir.

  Ofset Baskı Operatörü Okulu Kaç Yıllıktır

  Mesleğin eğitim süresi 4 yıldır.

  Ofset Baskı Operatörü Meslekte İlerleme


  Meslek liselerinin Matbaa Teknolojisi alanı Ofset Baskı dalından mezun olanlar istedikleri takdirde, Açıkhava Reklâm Ürünleri ve Serigrafi, Fotoğrafçılık, Fotoğrafçılık ve Kameramanlık, Matbaacılık, Serigrafi, Tasarım ve Basım – Yayımcılık önlisans programlarına sınavsız geçiş için başvurabilirler. Gereken koşullara sahip oldukları takdirde yerleştirilebilirler.
  Ayrıca; mezunlar ÖSYM tarafından yapılan Öğrenci Seçme Sınavına girip başarılı olmaları ve Matbaa Öğretmenliği lisans programını tercih etmeleri durumunda ek puan almaları nedeniyle diğer bölümlerden mezun olanlara göre öncelikle yerleştirilmektedir. Mesleki eğitim merkezlerinde kalfalık belgesini alanlar, Milli Eğitim Bakanlığı’nın mesleklerin özelliklerine göre belirlediği sürelerde ustalık eğitimi kurslarına devam edip, başarılı olmaları durumunda ustalık belgesini alırlar. Ayrıca, en az üç yıl süreli mesleki ve teknik orta öğretim kurumlarından diploma almış veya çıraklık eğitimini başarı ile bitirmiş ve Milli Eğitim Bakanlığınca belirlenen süre kadar mesleğinde çalışmış ya da en az beş yıl kalfa olarak çalıştığını belgelemek şartı ile ustalık sınavına doğrudan katılarak, başarı göstermeleri durumunda ustalık belgesini alırlar. Ustalık belgesini kendi işyerlerini açabilirler. Kendi işyerini kuranlar girişimci olarak da ilerleme kaydedebilirler. Ustalık belgesine sahip olanlar ayrıca, işyerinde çırak çalıştırması için de mesleki eğitim merkezlerinde düzenlenen İş Pedagojisi kursuna katılıp, başarılı olmaları durumda Usta Öğreticilik belgesine sahip olurlar. Endüstri meslek liseleri ve matbaa meslek liselerinden mezun olanlar, girmiş oldukları matbaalarda zamanla ustabaşı hatta teknik müdürlüğe kadar yükselebilmektedirler. Matbaa lise mezunları da doğrudan ustalık sınavına girebilmektedirler.
 2. Acil

  Ofset Baskı Operatörü Hakkında Bilgi isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder