+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Meslek Rehberi Forumunda Ortopedi Teknikeri nasıl olunur Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Ortopedi Teknikeri nasıl olunur

  ORTOPEDİ TEKNİKERİ MESLEĞİ HAKKINDA BİLGİ


  ORTOPEDİ TEKNİKERLİĞİ

  Ortopedik Protez-Ortez Teknisyeni/Ortopedi Teknisyeni, her zaman doktor reçetesine göre çalışır. Yapacağı protezleri doktorun isteğine uygun olarak hazırlar. Doktorun reçetesini ve raporunu inceler, takılacak protezin ölçüsünü alır, plastik dökülecek kalıbı ayarlar, uygun plastiği döker, dökülen plastiğin iç kısmındaki boşluğu doldurur, yeni modelâj yapar, Protez takılacak organın kalan kısmını dökümü yapılan plastiğin içine yerleştirir, Protezin ayarını yapar ve işi tamamlar, Ortez malzemelerini istenilen ölçülere uygun olarak hazırlar, kalıplar ve patronlar çıkarır, kalıp ve patronlara uygun bandaj ve korsetlerin dikimini yapar, Protez onarımları ve bakımlarını yapar.

  Ortopedi Teknikeri Kullanılan Malzemeler

  Yapay malzemeler, Bandaj ve korset malzemeleri, Tutkal, oksijen, asetilen, alçılar, sargılar, Kaynak makineleri, torna taşlama frezeleme tezgâhları, Matkap makineleri, havya ve havya matkapları, Torna kalemleri, primler, kamalar, rafya çeşitleri, Ölçme ve kontrol aletleri, Markalama aletleri, paftalar, raspa, testere, eğeler, vidalar.

  Ortopedi Teknikeri Özellikleri

  Ortopedik Protez-Ortez Teknisyeni / Ortopedi Teknisyeni olmak isteyenlerin; el ve parmak becerisine, şekil ve cisimleri algılama gücüne sahip, ince ayrıntıları görebilen, titiz ve dikkatli
  kimseler olmaları gerekir.

  Ortopedi Teknikeri Çalışma Alanları


  Bu alanda yetişmiş elemanlara özel ve kamuda mevcut protez-ortez atölyelerinde sürekli gereksinim duyulmaktadır. Ayrıca, devlet hastanelerinde ortopedi teknisyeni kadroları mevcuttur. Meslek mensupları kendi atölyelerini de açabilirler.
  Sürekli değişim yaşanan tıp teknolojisinde, meslek elemanları kendilerini değişen koşullara hazırlamak ve yenilikleri izleyerek bu piyasalardan uzak kalmamak durumundadır.

  Ortopedi Teknikeri Okulu

  Mesleğin eğitimi daha önceki yıllarda İstanbul / Bahçelievler Ortopedi Teknisyenliği Sağlık Meslek Lisesi “Ortopedi Teknisyenliği” bölümünde verilme iken bu bölümün adı yeni uygulamaya göre Sağlık alanı Ortopedik Protez-Ortez dalı olarak verilmeye başlanmıştır.

  Ortopedi Teknikeri Okulu Kaç Yıllıktır

  Mesleğin eğitim süresi ilköğretimden sonra 4 yıldır.

  Ortopedi Teknikeri Meslekte İlerleme

  Mezunlar istedikleri takdirde, Protez ve Ortez önlisans programına sınavsız geçiş için başvurabilirler. Gereken koşullara sahip oldukları takdirde yerleştirilebilirler. Deneyimleri ve gösterdikleri performansa bağlı olarak atölye sorumlusu olabilirler.
 2. Acil

  Ortopedi Teknikeri nasıl olunur isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder


ortopedi doktoru nasıl olunur,  ortopedi teknisyeni nasıl olunur,  ortopedi teknikerligi