+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Meslek Rehberi Forumunda Makina Mühendisliği Hakkında Bilgiler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Makina Mühendisliği Hakkında Bilgiler
  Makina Mühendisliği Hakkında Bilgiler

  Makina Mühendisliği

  Makina mühendisliği programı, her türlü mekanik sistemlerin ve enerji dönüştürüm sistemlerinin tasarımı, geliştirilmesi, üretiminin planlanması ve bakım konularında eğitim ve araştırma yapar.

  Statik,

  Mukavemet,

  Dinamik,

  Mekanizma Tekniği,

  Makina Dinamiği,

  Sistem Kontrol,

  Sonlu Elemanlar Yöntemi,

  Makina Elemanları,

  Üretim teknikleri,

  İçten Yanmalı Motorlar,

  Motor Tasarımı,

  Motorlu Taşıtlar,

  Malzeme Bilgisi ve Muayenesi,

  Kompozit Malzemeler,

  Yatak Teknolojisi,

  Termodinamik,

  Akışkanlar Mekaniği,

  Isı Transferi,

  Isıtma-Soğutma-İklimlendirme,

  konularında dersler, kuramsal ve uygulamalı olarak verilir.


  ..Makine Mühendisliği
  Her türlü mekanik sistemlerin ve enerji dönüşüm sistemlerinin tasarımı geliştirilmesi ve üretiminin planlanması konularında eğitim ve araştırma yapılır. Geniş bir çalışma alanına sahiptir. Özel sektörde ve kamu sektörüne ait fabrika veya işyerlerinde her türlü mekanik sistemlerin, gaz ve buhar türbinlerinin, kompresörlerin, nükleer reaktörlerin, içten yanmalı motorların, soğutma, havalandırma, ısıtma sistemlerinin tasarımında çalışılabileceği gibi, serbest çalışma imkanı da vardır.

  ANSİKLOPEDİRESİMSiemens tarafından imal edilen bir buhar türbini.
  İlgili başlıklar

  Makine mühendisliğiMakine mühendisliğiTüm sitede araştır??H er türlü mekanik sistemlerin ve enerji dönüşüm sistemlerinin tasarımı geliştirilmesi ve üretiminin planlanması konularında eğitim ve araştırma yapılır. Geniş bir çalışma alanına sahiptir. Özel sektörde ve kamu sektörüne ait fabrika veya işyerlerinde her türlü mekanik sistemlerin, gaz ve buhar
  Alm. Energie (f), Fr. Energie (f), İng. Energy. İş yapabilme kâbiliyeti. Enerji kelimesi “kudret” yerine kullanılmaktadır. Bir sistemin enerjisi, o sistemin yapabileceği âzamî iştir. İş, fizikte bir cisme, bir kuvvetin tesiri ile yol aldırma, yerini değiştirme şeklinde târif edilir. İş (W), kuvvet (F) ve kuvvet etkisiyle cismin aldığı yol (x) ile gösterilirse, W= F.x olur. Kuvvet tatbik edilen cisimlerin hızları değişir. Bütün hareketli cisimler, hıza sâhip oldukları için, aynı zamanda yukarıdak
  Tümünü okumak için linke tıklayınız.türbinlerinin,
  Türbin Akan bir akışkandan enerji alıp, bu enerjiyi bir milin dönme hareketine çeviren makina. Türbin mili (şaftı) başka bir makinaya doğrudan doğruya veya dişliler vasıtasıyle bağlanırsa böyle bir makina faydalı işler yapmak üzere türbin tarafından harekete geçirilir.

  Kullanıldıkları sıraya göre sınıflandırılan basit ve güçlü makinalardan meydana gelen türbinlerin üç ana çeşidi hidrolik veya su türbini, buhar türbini ve gaz türbinidir (Bkz. Gaz Türbini). Hidrolik türbin, yalnız hidroe
  Tümünü okumak için linke tıklayınız.kompresörlerin,
  Resim:200px-Air compressor-1-.jpg|framed|right|Küçük taşınabilir bir gaz kompresörü.
  Tümünü okumak için linke tıklayınız.nükleer reaktörlerin,
  Nükleer reaktör, zincirleme çekirdek tepkimesinin başlatılıp sürekli ve kontrollü bir biçimde devam ettirildiği aygıtlardır. Nükleer reaktörler bazen nükleer enerjiyi başka bir tür enerjiye (genelde elektrik enerjisine) çevrilen santraller olarak kullanılırlar.
  Tümünü okumak için linke tıklayınız.içten yanmalı motorların,
  bkz. İçten yanmalı motor

  Tümünü okumak için linke tıklayınız.
  soğutma, havalandırma, ısıtma sistemlerinin tasarımında çalışılabileceği gibi, serbest çalışma imkanı da vardır.


  Programın Amacı

  Makina mühendisliği programı, her türlü mekanik sistemlerin ve enerji dönüştürüm sistemlerinin tasarımı, geliştirilmesi, üretiminin planlanması ve bakım konularında eğitim ve araştırma yapar.

  Statik,

  Mukavemet,

  Dinamik,

  Mekanizma Tekniği,

  Makina Dinamiği,

  Sistem Kontrol,

  Sonlu Elemanlar Yöntemi,

  Makina Elemanları,

  Üretim teknikleri,  İçten Yanmalı Motorlar,

  Motor Tasarımı,

  Motorlu Taşıtlar,  Malzeme Bilgisi ve Muayenesi,

  Kompozit Malzemeler,

  Yatak Teknolojisi,  Termodinamik,

  Akışkanlar Mekaniği,

  Isı Transferi,

  Isıtma-Soğutma-İklimlendirme,

  konularında dersler, kuramsal ve uygulamalı olarak verilir.  Gereken Nitelikler


  Makina mühendisliği programına girecek ve makine mühendisliği alanında çalışacak kişinin üstün bir matematik bilgisine, analitik düşünme yetisine, hayal gücüne ve yaratıcılığa, uzay ilişkileri yeteneğine ve el becerisine sahip; matematik, fizik, teknik resim ve tasarı geometri ile ilgili ve bu alanlarda başarılı bir kimse olması gereklidir

  Kazandıkları Unvan ve Yaptıkları İşler


  Makina mühendisliği bölümünden mezun olanlara "Makina Mühendisi" unvanı verilir. Makina mühendisi, çalıştığı kurumun yapısına göre, mekanik sistemlerin, gaz ve buhar tribünlerinin, pistonlu kompresörlerin, nükleer reaktörlerin, içten yanmalı motorların, soğutma, ısıtma, havalandırma sistemlerinin tasarımını yapar, geliştirir. Bunu yaparken kullanışlılık ve ucuzluk faktörlerini göz önünde bulundurur.

  Çalışma Alanları


  Kalkınma çabasında olan ülkemizde, diğer teknik elemanlar gibi makina mühendislerine de ihtiyaç duyulmaktadır. Ancak ülkemizde teknoloji üretimi henüz yeterli düzeyde olmadığından makina mühendisleri bilgi ve becerilerini kullanabilecekleri iş alanları bulmakta zorluk çekmektedirler.


  Bir soğutma çevrimi, soğutucu bir akışkanın ısıyı emmesi ve daha sonra yayması ile oluşan değişikliklerin tanımlandığı, bir soğutucu içinde gerçekleşen çevrimdir.


  Makina Enerjiyi işe veya başka cins enerjiye çeviren bir düzen. Bütün makinalar bir veya birden fazla mekanizmadan meydana gelir. Fizikte makina deyince, kaldıraç, eğik düzlem, vida, tekerlek, mil ve makara gibi basit makinalar hatırlanır. Bunlardaki genel prensipler bir araya getirilerek, kompleks enerji dönüşümleri yapan lokomotif, dikiş makinası, otomobil, uçak gibi gelişmiş makinalar ortaya çıkmıştır. Halk arasında “otomobil” manasında kullanılır.
 2. Acil

  Makina Mühendisliği Hakkında Bilgiler isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder