+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Meslek Rehberi Forumunda Yeniçeri ağasının görevleri nelerdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Yeniçeri ağasının görevleri nelerdir
  Yeniçeri ağasının görevleri nelerdir

  Yeniçeri Ağası

  Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Yeniçeri ağasının görevleri nelerdir11.jpg

  Yeniçeri Ağası Yeniçeri Ocağı'nın en yüksek rütbeli komutanı.
  Yeniçeri Ağası, Yeniçeri Ocağı ile Acemi Ocağı işlerinden sorumludur. Sadrazamdan sonra gelen Yeniçeri Ağasının hem sivil, hem de askeri görevleri vardır. Esnafı denetlemesi de onun görevlerindendi. Başkentin güvenliği ile sarayın koruması da görevleri arasındadır. Aynı zamanda Divan-ı Hümayun üyesidir. Yeniçeri Ağaları arasında vezirlik verilenler de vardır ve bunlar Ağa Paşa diye anılmıştır.
  Yeniçeri Ağası, Ocağın kuruluşundan 1451 yılına kadar Ocaktan seçilirken; Fatih Sultan Mehmed döneminde bu tarihten sonra sekbanbaşılardan tayin edilmeye başlanmıştır. 1515’ten itibaren de saraya mensup ve güvenilir miriâlem, mirahur gibi padişaha daha yakın ağaların içinden atanması gelenekleşmiştir. Ayrıca, Yeniçeri Ağalarının azil ve tayini 1593'e kadar doğrudan padişah tarafindan gerçekleştirilirken, bu tarihten itibaren veziriazamlar tarafından yapılmaya başlanmıştır. Neticede Yeniçeri Ocağı 18 Haziran 1826 yılında II. Mahmud tarafından ortadan kaldırılmıştır. Bu görevi daha sonra 1826 yılından sonra Seraskerlik, 1908 yılından itibaren ise Harbiye Nezareti makamı üstlenmiştir.
 2. Fatma
  Administrator

  Rivayete göre Orhangazi devşirme çocuklardan kurulu bir ordu kurduğu zaman Hacı Bektaş dergahına gelip yeni kuracağı yeniçeri ocağı için dua istemiştir. Yeniçeriler kuruluşunda tamamiyle ''Bektaşi Ocağı'' geleneğinden gelen Türkler'den oluşuyorlardı.
+ Yorum Gönder


yeniçeri ağası,  yeniçeri ocağı,  yeniçeri,  YENİÇERİ AĞASI,  divanı hümayun yeniçeri ağası,  yeniçeri agası