+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Meslek Rehberi Forumunda Forvet oyuncusunun görevleri nelerdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Forvet oyuncusunun görevleri nelerdir
  Forvet oyuncusunun görevleri nelerdir

  Forvet oyuncusunun görevleri

  Hücum oyuncuları takım arkadaşlarının veya kendilerinin kişisel çabaları ile hücum alanına taşıdıkları topları gol amaçlı olarak kullanan oyuncular olarak tanımlanabilirler.
  En önemli sorumlulukları buluştukları topları en uygun vuruş tekniğini kullanarak gol yapmaktır. Hücum oyuncuları defansta ve özellikle orta alanda görev yapan takım arkadaşları ile uyum içinde olmalıdırlar. Kendisinin ve takım arkadaşlarının büyük çabalarla getirdiği toplar bu oyuncular tarafından kolayca kaybedilecek olursa takım arkadaşlarının moralinin bozulmasına ve oyundan kopmalarına neden olabilecektir. Bu yüzden hücum oyuncularının gol yapma çabalarının yanı sıra oyunun durumuna ve skoruna göre rakip sahada top saklama, kendisini marke eden oyuncuyu top rakip takımda iken kontrol etme ve rakibi oyalama gibi görevler üstlenmeleri de istenir. Takım arkadaşlarına destek olmak, hücuma çıkan takım arkadaşlarına hazırlık ve duvar pası için gerekli mesafeyi ayarlamak ve değişen saha içi pozisyonlara her an hazır olmalıdırlar.


  Forvet oyuncusunun görevleri nelerdir.jpg
  3-5-2 sisteminde hücum oyuncuları ileri uçta yer alan santrforlar ve kanat orta alan oyuncuları olarak gözlenir. Ayrıca taktiksel anlayış gereği merkezi orta alan oyuncusu iki ileri uç oyuncunun arkasında konumlanarak hücuma katılabilir. İleri uçta görev alan hücum oyuncuları, kanatlarda bulunan orta alan oyuncularının kanatlardan taşıdıkları ve kendilerine verdikleri pasları gol yapabilmek için çaba sarf ederler. Oyun alanındaki uyum ve taktik ayrıntılar daha önceden antrenmanlarda çalışılmalıdır. 4-4-2 sisteminde de ileri uçta görev alan oyuncuların görev ve sorumlukları 3-5-2 sisteminde ileri uçta görev alan oyucular ile aynıdır. Kanat oyuncuları defansa daha yardıma geldiklerinden dolayı daha etkili bir durumdadırlar. 4-3-3 sisteminde bir ileri uç oyuncusu iki forvet oyuncusu ile desteklenmeye çalışılır. İlk bakışta diziliş gereği hücum gücünün fazla olacağı düşüncesi haki olsa da orta alandaki sayısal üstünlüğün rakibe kaptırılması açısından dezavantajlı bir sistemdir.

  Oyun alanındaki diziliş her ne olursa olsun, oyun alanında oyun anında değişen pozisyonlarda ileri uç oyuncuları savunma bloğuna ve orta alana yardıma gelebilir ve savunma görevini üstlenebilirler. Ayrıca hücum oyuncuları top karşı takıma geçtiği anlarda topu kazanmak ve arkadaşlarının görev alanlarına dönmelerini sağlamak için baskı yapmalıdırlar. Kendisini marke etmekle görevli olan karşı takım oyuncusunun rahat top kullanmasını engellemek ve hücuma katıldığı anlarda marke etmek de hücum oyuncularının görev ve sorumluluklarındandır.

  Sonuç olarak hücum oyuncuları hedefe (kaleye) en yakın oyuncular olarak arkadaşlarının gol çabalarını en etkili şekilde değerlendirecek ustalığa sahip olmalıdırlar.
 2. Acil

  Forvet oyuncusunun görevleri nelerdir isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder