+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Meslek Rehberi Forumunda Doktorluk mesleği neden rağbet görüyor Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Doktorluk mesleği neden rağbet görüyor
  Doktorluk mesleği neden rağbet görüyor

  Doktorluk mesleği neden rağbet görüyor hakkında bilgi

  Doktor, Latince öğretmen demektir. Doktor kelimesi Bin yıl önce, ilk üniversitelerin ortaya çıkmasıyla birlikte, akademik bir unvan olarak ,kullanılmıştır.


  Günümüzde, doktora sahibi olan kişilere verilmekle birlikte, genellikle Tıp Doktoru anlamında kullanılır ve kişilerin adlarından önce gelen Dr. kısaltmasıyla belirtilir.

  Bizde hekim olarak anılan bu meslek grubunun tarihi çok daha eskilere dayanır. İbni Sina modern tıbbın babası olarak bilinir ve Avrupa'da Avicenna, adıyla ders kitaplarında okutulur.


  İslam dinine göre de tüm peygamberlerin hekimlik uygulamaları yaptığı bilinir. Özellikle Hz. Muhammed'in rahatsızlanan insanlar için Allah'tan gelen ilhamla ,yaptığı tedaviler tıbbı nebevi (peygamber tıbbı) olarak bilinir ve hadis kitaplarında önemli bir yer tutar.

  doktorluk-mesle-i-neden-ra-bet-g-r-yor.jpg
  Doktor unvanı, ilk olarak Avrupa'da ortaya çıkmış ve zamanla Amerika'ya ve diğer Avrupa sömürgelerine de yayılmıştır. Dünya üzerinde doktor kelimesini, Türkçe'deki dizilişi ve anlamıyla yazan 15 kadar daha ülke bulunmaktadır. Örneğin Macaristan, İsveç, Danimarka, Yugoslavya, Türki Devletler vs.


  Türkiye'de doktorlar 6 yıllık üniversite eğitimi görürler ve mezun olduklarında pratisyen hekim olurlar, reçete yazma ve hastanelerde çalışma iznine sahip olurlar. Belirli bir alanda uzmanlaşmak isteyenler, yılda iki defa yapılan (Nisan ve Eylül aylarında) Tıpta, Uzmanlık Sınavı'na (TUS) girerler.


  Bu sınavı başaran (sınava girenlerin yaklaşık %5-10'u) hekimler branşlarına göre 4 ila 6 yıl arasında ihtisas eğitimi görerek uzman hekim olurlar. Ayrıca Tıp Fakültesi dışında Diş Hekimliği Fakültesi mezunları da "Diş Doktoru", "Diş Hekimi" veya "Diş Tabibi" olarak, adlandırılmaktadır, diş hekimlerinin uzmanlık alanı, mesleki sıfatları ile bütünleşmiş durumdadır.


  Pratisyen Hekimlik , Dünyada Tıp disiplinleri arasında ayrı bir uzmanlık alanıdır. 1. basamak hekimliğinin uzmanlık alanı "pratisyen hekimliktir".


  Dünyada pek çok ülkede tıp fakültesini bitiren hekimler meslek örgütleri tarafından en az yarısı sahada olmak üzere bir eğitime tabi tutularak "pratisyen hekim" unvanını almaktadırlar. Türkiye'de yasal boşluklar nedeniyle bu eğitimi, verebilecek tek kurum olan, Türk Tabipleri Birliği Genel Pratisyenlik Enstitüsü (TTB-GPE) rudimanter bırakılmıştır.  Türkiye'de şu anda 'genel tababet' olarak, adlandırılan pratisyen hekimlik için mezuniyet sonrası bir eğitim bulunmamaktadır. Tüm dünyada bu eğitimi alan doktorlar hastayı ilk gören ve tüm Sağlık sorunlarını yakından takip eden Aile hekimliği uygulamalarının bel kemiğidirler.  Böylece küçük sağlık sorunları Mahallede, halledilmiş olacağından hem hastanın işi çabuk hallolmuş olur hem de daha karmaşık sorunlar için hastaneye sevk edilenlerin hastanelerdeki bekleme süresi azalmış olur.


  Doktorların Kullandığu Araçlar - Doktorların Kullandığı Malzemeler

  Doktorluk çok önemli bir meslektir. İnsanlarn sağlığının korunması için önlem alan, hastalıklara teshiş koyna ve tıbbi ve cerrahi operasyonlara, yaparak hastalıkların tedavisini yapan kişilerdir.

  Peki Doktorların Görevleri Nelerdir ;

  1- Hastayı muayene bölümüne alarak hastanın şikayetini sorar.
  2- İlk aşamada steteskopla hastanın sırtını ve göğsünü dinler, hastanın tansiyonunu ölçer
  3- Sağlıklı olan hiçbir hastalığı olmayan bebek ve yetişkinleri hastalıklardan korumak için aşılar yapar
  4- Hastanın hastalık durumuna göre özel testler ve röntgen çektirir ve bunları inceler
  5- Hastaların tekrardan sağlıklı olmaları için, tavsiyelerde bulunur, reçete yazar ve hastalığı geçirebilecek ilaçları belirler
  6- Aile planlaması konusunda danışmanlık görevi yapar
  7- Sorumlusu olduğu hastane yada benzeri yeri idare eder
  8- Bulaşıcı hastalıkları önlemek için çalışmalar yaparlar.

  Doktorlar Genellikle hangi Alet Ve Malzemeleri Kullanır ;

  Her doktor uzman olduğu dal üzerine değişik, aletler kullanırlar. Şimdi sizlere doktorların kullandığı ortak aletleri göstereceğiz. Bu aletler
  1- Steteskop
  2- Kalp Elektro cihazo
  3- Dil baskısı
  4- Otoskop
  5- Offalmoskop yani göz muayene aleti.
 2. Acil

  Doktorluk mesleği neden rağbet görüyor isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder


doktorluk mesleği neden rağbet görüyor,  öğretmenlik mesleği neden rağbet görüyor,  eczacılık neden rağbet görür,  eczacılık neden rağbet görüyor,  doktorluk neden rağbet görüyor,  doktor neden ragbet görür