+ Yorum Gönder
1. Sayfa 123 SonuncuSonuncu
Okul ve Eğitim ve Meslek Rehberi Forumunda Anestezi bölümüne düz liseler girebilir mi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Anestezi bölümüne düz liseler girebilir mi
  Anestezi bölümüne düz liseler girebilir mi

  Anestezi bölümü hakkında bilgi

  Anestezi bölümü sağlık alanının en revaç bölümlerinden bir tanesi, sebebi ise hem maaşının fena olmaması hem de iş istihdamının baya olmasından kaynaklı. Bu sebeple yeni tercih yapacak arkadaşlardan birçok soru geliyor, örneğin; anestezi bölümüne düz liseler girebilir mi? Hem evet hem hayır. Evet kısmı sağlık meslek liselerinin doldurmadığı yerlere girebiliyorlar, kafkas, üniversitesi gibi. 2012 anestezi taban puanları eklendi!

  Anestezi bölümü.jpg
  Hayır kısmına gelince, anestezi bölümünde öncelik sml diye bahsedilen sağlık meslek liseleri mezunları önceliklidir. Yani sml mezunları sınavsız geçiş haklarını kullanarak okul puanlarıyla tercihte bulunurlar daha sonrasında ise eğer yer kalırsa (nitekim birçok okulda, yer kalmıyor) lise farketmeksizin başvuran arkadaşlar sıralamaya konuluyor.

  Peki bu durum özel üniversiteler içinde geçerli mi? Tabii ki özellikle de vakıf üniversitelerinin tam/yarı burslu gibi ücretsiz okunabilen kontenjanları sml mezunlarını ile dolmaktadır.

  YGS 2 ile öğrenci alan anestezi bölümüne başvururken yanındaki özel durumlara da dikkat etmek lazım. Başvuru klavuzunda görebileceğiniz, yerleştirme öncelikleri var. Örneğin ufuk üniversitesi anestezi bölümü (Tam Burslu) YGS-2 3 kişi 185.215 puan 11,2,D,93. Buradaki 11, 2011 mezunu, 2 sağlık meslek lisesini, d il dışı meslek liseleri de olabilir, 93 de 1993 doğumlu, demek. d yerine i yazarsa bu da il içi demek, yani öncelik üniversitenin bulunduğu yerdeki sml mezunları alınacak.

  Anestezi bölümü okumak istiyorsanız aşağıdaki tüm yazıları mutlaka okuyun, yazılar trakya üniversitesi mezunu ve anestezi teknikeri tarafından yazılmıştır. Daha sonra sorunuz olursa çekinmeden danışın!
 2. Ziyaretçi

  Merhaba ben düz lise sayısal mezunuyum ygs-2 puanım 314 fakat düz lise çıkışlı olduğum için devlette hiçbir üniversiteye giremiyorum saglık meslek liselerden boş yer kalmıyor istanbulda %50 burslu tam burslu veya %25 burslu anestezi bölümü gelir mi bana beni bu konuda bilgilendirebilir misiniz özellerde de yine sağlık mesleklere öncelik var mı lütfen yardımcı olun bana
 3. FERAY
  Devamlı Üye
  Merhaba ben düz lise sayısal mezunuyum ygs-2 puanım 314 fakat düz lise çıkışlı olduğum için devlette hiçbir üniversiteye giremiyorum saglık meslek liselerden boş yer kalmıyor istanbulda %50 burslu tam burslu veya %25 burslu anestezi bölümü gelir mi bana beni bu konuda bilgilendirebilir misiniz özellerde de yine sağlık mesleklere öncelik var mı lütfen yardımcı olun bana
  Anestezi bölümü üniversite taban puanları

  Sağlıkla ilgili her bölümde sağlık liselilerin önceliği var diye biliyorum. YGS 2 ile öğrenci alan anestezi bölümüne başvururken yanındaki özel durumlara da dikkat etmek lazım. Başvuru klavuzunda görebileceğiniz, yerleştirme öncelikleri var. Klavuzda anestezi bölümü üniversite taban puanlarına bakabilirsiniz.

 4. Ziyaretçi
  Meraba bende bu sene hazırlanmayı düşünüyorum ve anestezi bölümünü çok istiyorum. Düz lise sayısal çıkışlıyım. İstanbulda bir yere yerleşmek çok zor görünüyor peki bu bölümü istanbul dışında okumanın bi dezavantajı varmı? Ve bu bölüme girebilmek için ygs2 puanımın en az kaç olması gerekiyor. Yardımcı olursanız sevinirim. Şimdiden tesekkur ederim

 5. Harbikız
  Devamlı Üye
  Bu yıl üniversitelerin çoğu 350-400 ile kapatmış. İstanbul dışında üniversite okumak neden dezavantajlı olsun ki Sonuçta Türkiyedeki bütün üniversitelerden başarıyla mezun olan bi çok öğrenci var. Üniversiteler hakkında yorumlar var o yorumları okuyarak kendinize hedef bi üniversite seçebilirsiniz.

 6. Ziyaretçi
  Sizce Fizyoterapi mi Anestezi mi? mezun olduktan sonra hangisinin iş imkanı daha geniş? ve ortalama maaşları nedir? lütfen yardımcı olun tesekkürler

 7. Harbikız
  Devamlı Üye
  İkisi hakkındada pek bilgim yok ama iş olanakları hakkında biraz bilgi buldum umarım karar vermenize yardımcı olur.

  Fizyoterapi iş olanakları

  - Fizyoterapistler devlet hastanelerinde, özel hastanelerde, Sağlık Bakanlığı, Sosyal Sigortalar Kurumu, belediye ve üniversite araştırma hastanelerinde, rehabilitasyon merkezlerinde, özel kliniklerde, spor kulüplerinde, huzurevlerinde çalışabilirler.
  - Fizyoterapinin, tıbbın pek çok alanına uygulanabilen bir bilim olması nedeniyle, fizyoterapistler; nöroloji, nöroşirurji, ortopedi, genel cerrahi, toplum hekimliği, pediatri, kardiyoloji, kardiyovasküler cerrahi, romatoloji, kadın hastalıkları ve doğum ve spor bilimleri dallarında hasta tedavisi yapabilir.
  - Büyük oranlarda artan trafik ve diğer iş kazaları sonrasında, fonksiyon bozukluklarının kalıcı hale gelmesinin önlenmesi, kişinin bağımsızlığının kazandırılması konusunda fizyoterapistlere büyük görev ve sorumluluklar düşmektedir.
  - Özürlüleri topluma kazandırmanın onları üretken işlerde çalıştırmanın bilincine varıldıkça fizyoterapistlerin önemi giderek artmakta ve daha fazla elemana gereksinim duyulmaktadır.
  - Toplumun temeli ve koruyucu rehabilitasyon uygulamaları ile özrün, sakatlığın ve bozukluğun önlenmesine yönelik program ve projelerde rol alarak daha sağlıklı topluma ulaşılması ve sağlık hizmeti maliyetlerinin düşürülmesi konusunda katkıda bulunur.

  Anestezi Mesleğin Bugünü ve Geleceği ?

  Anestezi teknikerleri, mezun olur olmaz özel hastanelerde kolaylıkla işe girebilmektedir. Devlet hastanelerine ise 2 yılda bir yapılan KPSS Önlisans sınavıyla atanmak mümkündür. Ortalama 75-80 civarında bir puanla atanmak mümkün olmaktadır. Devlet hastanelerinde ortalama gelir döner sermaye katkısıyla 2.000 TL civarındayken, özel hastanelerde bu rakam yerine göre değişmektedir.

  Sağlık sektöründe hiçbir zaman ihtiyaç bitmeyeceğinden gelecekte de önü açık ve iş garantili bir meslektir.

 8. Ziyaretçi
  ben düz lise dil bölümünü okuyorum ve karar değişikliği yaptım anestezi bölümünü istiyorum bunu için ne yapmalıyım kac puan almalıyım

 9. FERAY
  Devamlı Üye
  ben düz lise dil bölümünü okuyorum ve karar değişikliği yaptım anestezi bölümünü istiyorum bunu için ne yapmalıyım kac puan almalıyım
  Anestezi bölümünde öncelik sml diye bahsedilen sağlık meslek liseleri mezunları önceliklidir. Yani sml mezunları sınavsız geçiş haklarını kullanarak okul puanlarıyla tercihte bulunurlar daha sonrasında ise eğer yer kalırsa (nitekim birçok okulda yer kalmıyor) lise farketmeksizin başvuran arkadaşlar sıralamaya konuluyor.

 10. Ziyaretçi
  duz liseyim 314 puan alırsam kafkas universitesine gide bilirmiyim

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 123 SonuncuSonuncu


anestezi,  anestezi bölümü düz lise alan üniversiteler,  düz liseden anesteziye alan üniversiteler,  anestezi bölümüne düz liseler girebilir mi,  düz lise anestezi taban puanları,  anestezi bölümüne kimler girebilir