+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Meslek Rehberi Forumunda Aday memurluk nedir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Aday memurluk nedir
  Aday memurluk nedir

  Bir Yıllık Sürede Aday Memursunuz


  İlk defa memurluğuna başladığınızdan ötürü bir yıllık sürede “aday memur” statüsünde olacaksınız. Bu sürede hazırlayıcı ve temel eğitim alacaksınız. Aday olarak atanan memurların önce bütün memurların ortak vasıfları ile ilgili temel eğitime, bilahara sınıfları ile ilgili hazırlayıcı eğitime ve staja tabi tutulmaları ve Devlet memuru olarak atanabilmeleri için başarılı olmaları şarttır. Yapılan sınavlarda başarılı olan ve adaylık sürecini tamamlayan memurlar 657 sayılı Kanuna göre asil memur olarak göreve atanır.

  Belirtelim ki devlet memurluğuna bir kez giriş yapılır. Yani başka bir kuruma geçmek isterseniz atamanız kurumlar arası atama şeklinde olur, tekrardan aday memur olmazsınız.

  Herhangi bir sınıfta aday memur olarak göreve başlayanlar 657 sayılı Kanunun 54 üncü maddesindeki esaslara göre, girecekleri derecenin hak edecekleri kademe aylığını alırlar. Aday memurlara, asaletleri tasdik edilinceye kadar kademe ilerlemesi uygulanmaz.
 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Aday memurluğu asil memur olmadan önceki aşamadır. eğer aday memuluğu sırasında memurluğa ters düşen herhangi bir şey yaparsanız memur olamassınız. bu yüzden aday memurluğu dönemi önemlidir.
+ Yorum Gönder