+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Meslek Rehberi Forumunda Bahçe Ziraati Hakkında Tüm Bilgiler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Bahçe Ziraati Hakkında Tüm Bilgiler
  Bahçe Ziraati Hakkında Tüm Bilgiler

  Bahçe Ziraati Amacı Hakkında Bilgi

  Programın Amacı

  Bahçe ziraatı programının amacı meyve ve sebzelerin üretimi, depolanması ve pazarlanması alanında çalışacak ara insangücünü yetiştirmektir.

  Programda Okutulan Belli Başlı Dersler

  Bahçe ziraatı programında matematik, istatistik, ekonomi, toprak bilgisi, bağcılık, meyve yetiştirme, süs bitkilerinin çoğalması, sebze yetiştirme, bahçe bitkileri zararlıları, budama bahçe ürünlerinin muhafazası ve çoğalması gibi dersler okutulmakta ve uygulama yaptırılmaktadır.

  Gereken Nitelikler

  Bahçe bitkileri programında okumak isteyenlerin biyolojiye ilgili, bitki yetiştirmeye meraklı açık havada çalışmaktan hoşlanan, dikkatli kimseler olmaları gerekir.

  Mezunların Kazandıkları Unvan ve Yaptıkları ışler

  Bahçe ziraatı programını bitirenlere "Bahçe Ziraatı Teknikeri" unvanı verilir. Bahçe ziraatı teknikerleri ziraatı, mühendislerine yardımcı olarak meyve, sebze bağ yetiştiriciliğinden ekim, dikim, gübreleme ilaçlama, budama hasat depolama gibi işlemlerin yürütülmesini, denetimini ve kontrolünü sağlarlar. Ziraat teknikerleri genellikle açık havada arazi koşullarında çalışırlar.

  Çalışma Alanları

  Bahçe ziraatı programından mezun olanlar kamuya veya özel sektöre ait tarım kuruluşlarında görev alabilecekleri gibi, kendi bahçelerinde de çalışabilirler.
 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Bahçe ziraatinin amacı meyvelern ve sebzelerin düzgün ,verimli ve sağlıklı bir şekilde yetiştirilmesini sağlamaktır.
+ Yorum Gönder