+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Meslek Rehberi Forumunda Dalgıçlık Hakkında Bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Dalgıçlık Hakkında Bilgi
  Dalgıçlık Hakkında Bilgi

  Dalgıçlık Nedir

  Dalgıçlık İle İlgili Bilgi

  Dalgıçlık: Özel bir donanım yardımıyla su altında dolaşabilme yöntemi.

  Gerek sessiz dünyanın olağanüstü gizlerini keşfetmek için, gerek başka herhangi bir amaçla (savaş, denizdibi zenginliklerini arama) deniz dibine dalanlar (dalgıçlar), bu sporun teknik yönlerini ve yöntemlerini bilmek zorundadır.


  Dalgıçlık.jpg.


  Suda Balık Gibi

  Serbest dalış, yani sadece nefesini tutarak suya dalma, ciğerlerde depo edilmiş havayı kullanarak bir süre suyun içinde kalabilme esasına dayanır. Oysa suya özel bir donanımla dalan dalgıç, bu donanım aracılığıyla yüzeydeki yaşam koşullarından (açık bir görüş alanı ve yorgunluk duymadan hareket etme yeteneği gibi) bazılarına kavuşabilir. Donanımın camlı bölümünde, ağız hariç, yüze yapışan bir maske vardır. Bir kayışla başa tutturulan bu maske, gözleri hem sudan, hem de muhtemel çarpmalardan korur. Ayaklara takılan yumuşak ve hafif paletler yüzmeyi hızlandırır. Suyun hemen yüzeyine yakın geziler için, tuba denilen kauçuk, yahut plastikten yapılmış bir ucu ağıza alınan uzun, kıvrık boru, baş sudayken nefes alıp vermeyi sağlar.

  Bu takıma bazen suyun altında çaba harcamaksızın durmaya imkân veren bir kurşun kemer (ağırlığı, kullanana göre değişir), bir bıçak ve derinliği belirten bir de batimetre eklenir.

  Balıkadam

  Su altında kalma süresi, nefes tutarak yapılan serbest dalışta iki dakikayı geçmez ama, bir bağımsız dalgıç elbisesi kullanıldığı zaman bu süre epeyce uzatılabilir. Dalgıç elbisesinde önemli olan, sırtta taşınan ve esnek bir boruyla maskeye bağlanan bir veya iki hava tüpüdür. Vücuda sıkı sıkıya yapışan bir ısı geçirmez elbise, soğuktan korunmak için gereklidir.

  Bu donanım sayesinde, büyük derinliklere (yaklaşık olarak 90 metreye) inilebilir. Bu derinlik çok iyi eğitim görmüş bir dalgıcın, nefes tu tarak inebileceği derinliğin iki katından fazladır. Ama bu koşullarda yeniden yüzeye çıkarken, uyulması gereken, kesin ve belirli kurallar vardır: basınç azalmasından ileri gelen ve bazen ölümle sonuçlanan kazalarr önlemek için ağır ağır veya dura dura çıkmak gerekir.
 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Dalgıçlık yapanlar oksijen tüpü yardımıyla saatlerce suları altında kalırlar. dalgıçlar daldıkları sularda belgeseller yaparak bize oradaki canlılar hakkında bilgi verirler. yarıca deni kazalarında suda boğulan ve suyun dibine düşen cesetleri de dalgıçlar sudan çıkartırlar.
+ Yorum Gönder