+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Meslek Rehberi Forumunda Cerrahlık ve Cerrahi Hakkında Bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Cerrahlık ve Cerrahi Hakkında Bilgi
  Cerrahlık ve Cerrahi Hakkında Bilgi

  Cerrahlık Nedir

  Cerrahlık: İnsan vücudu üzerinde elle bazı ameliyatlar yapmağa dayanan tıbbi işlem.

  Son yıllarda yapılan organ nakli ameliyatları, cerrahlığın birkaç yıl içinde geçirdiği büyük gelişmeyi açıkça ortaya koydu. Tıbbın en eski dallarından biri olan cerrahlık ete batmış bir kıymığın çıkarılmasından beyin ameliyatlarına varıncaya kadar son derece geniş bir alanı kapsar.

  Gerçekten de cerrahlık, insanoğluna yaradılışından beri hizmet eden en kusursuz, en mükemmel âletin, insan elinin yardımıyla hastaları ya da yaralıları tedavi etmeğe yarayan süreçlerin tümüdür.  Cerrahlık.jpg.  Bir Uzmanlık Dalı

  Yüzyıllar boyunca cerrahî müdahalelere genellikle sıradan, önemsiz bir iş gözüyle bakıldı ve cerrahlık, hem tıraş yapan, hem de savaş meydanlarında yaralı askerlerin kolunu ya da bacağını kesen cerrah berberlerin işi olup çıktı; sağhk bilgisi (daha da önemlisi asepsi) kavramı çok sonraları ortaya atıldığından, yaralıların çoğu böyle bir ameliyattan sonra uzun süre yaşayamıyordu.

  Rönesans Devri’nden başlayarak cerrahlık, anatomi ve fizyoloji (canlı varlıklardaki çeşitli fonksiyonların incelenmesi) alanlarındaki gelişmelerden büyük ölçüde yararlandı.

  XIX. yüzyılda iki önemli buluş, cerrahlık tekniklerinde büyük bir adımın atılmasını sağlıyordu: mikroplardan ileri gelen enfeksiyon ve hastalıkların önlenmesini amaçlayan asepsi ve acısız ameliyat yapmayı sağlayan anestezi.

  Bugün cerrahlığın görevleri sayılamayacak kadar çoktur: kırık ve çıkıkların tedavisi, bir organın ya da urun kesilip alınması, organ nakilleri, vücuttaki yabancı bir cismin çıkarılması, doğuştan gelen yapı bozukluklarının düzeltilmesi, iş kazaları, trafik kazaları v.b. sonucunda veya yaşlılık nedeniyle biçimi bozulmuş organların düzeltilmesi.

  En basitinden en ağırına kadar bütün ameliyatlar, en az bir operator, bu operatöre yardım eden bir ya da birkaç asistan, bir anestezi uzmanı ve bir grup hastabakıcıdan oluşan uzmanlaşmış bir ekip tarafından yapılır.

  Bu ekip mikroplardan korunmuş bir salonda (ameliyathane) çalışır ve bütün giyecekleri, âletleri en iyi şekilde sterilize edilir.

  Anestezi: Anestezi, sinir sisteminin duyu yollarını etkisiz bırakarak acı duygusunu yok etmeğe yarayan bir yöntemdir. Ameliyatın önemine göre lokal anestezi (hasta bilincini kaybetmez, fakat hiç bir acı da duymaz) ya da genel anestezi hasta uyutuluryapılabilir.

  Anestezi için genellikle, önce kuvvetli bir uyutucu şırınga edilir, sonra hastaya bir gaz karışımıyla solunum yaptırarak iğnenin etkisi sürdürülür. Anestezi uzmanı, özellikle hastanın solunum temposunu ve kalp atışlarını denetler.

  Cemil Topuzlu (1868-1958) Türkiye’de modern cerrahînin kurucusudur. Askeri Tıbbiye’de yetişti ve 1894′te aynı okula profesör oldu. Abdülhamit’in oğullarından birine yaptığı başarılı ameliyattan sonra kendisine müşir (mareşal) rütbesi verildi. Usta bir operatör olan Cemil Topuzlu iki defa Tıp Fakültesi dekanlığı ve uzun yıllar istanbul şehreminliği (belediye başkanlığı) yapmıştır.
 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Cerrahlık doktorların belli eğitim ve sınavlardan sonra kazandığı ünvandır. görevlerini saymaya kalksak baya uzun zaman alır. ama şunu söyleyelim cerrahlar önemli ameliyatlara girip önemli operasyonları gerçekleştirirler.
+ Yorum Gönder