+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Meslek Rehberi Forumunda Akademisyen olmak için ne gerekir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Akademisyen olmak için ne gerekir
  kısaca akademisyen olmak için ne gerekir 2. SuskuN PrenS
  Devamlı Üye

  Akademisyen olmak için ne gerekir

  Kısaca Akademisyen olmak için ne gerekir
  Araştırma görevlisi yani eski adıyla asistan olmak isteyen üniversite mezunları ne yapacaklar? Bu konuda yeterli rehberlik birçok üniversitede olmadığından mezunların ya da mezun olacakların kafası çok karışık oluyor.
  Türkiye’de kimse ilim adamı olmasın diye uğraşılıyor ne yazık ki. Bin bir sıkıntıyla üniversiteden mezun olan gençleri bir iki yıl daha işsiz ve bir umut peşinde sürükleyen sistem, nefesi yeteni ve kondisyonu sağlam olanı araştırma görevlisi adayı olarak görebiliyor. Halbuki henüz üniversite mezuniyeti aşamasında iken, yani 4. sınıfta iken gençlerden azimli ve istekli olanlara hakkaniyetli imkânlar sunulsa her şey çok daha farklı olabilir.
  İlim adamı olmak demek araştırma görevlisi olmak, sonra da basamakları birer birer çıkıp prof. olmak değil elbette ama bu basamaklar da mesleğin yolu neticede. Zaten ilim adamı olmak da öyle bir kaç yılda olacak şey değil. Yıllar, yıllar, belki bir ömür…
  Son yıllarda açılan yeni üniversitelerde araştırma görevlisi kadroları oldukça fazla. Gençlerden ilim adamı olmak isteyenlere yeni umutlar ve kapılar açılıyor. Ancak bütün bunların olabilmesi için geçilmesi gereken onlarca engel var.
  Öncelikle lisans mezunu olmak gerekiyor. Mezuniyet ortalamanızın 4 üzerinden 2.5 not ortalamasının üzerinde olması gerekmekle birlikte daha yüksek bir ortalamayı yakalamanız halinde rakiplerinize fark atabilirsiniz. 4′lük sistemdeki 2.5′un karşılığı 100′lük sistemde 65′e denk gelmektedir. İkinci olarak araştırma görevlisi ilanlarında sıklıkla karşılaşılan falanca bölümde yüksek lisans yapıyor olmak, yapmış olmak ya da doktora yapıyor olmak, yapmış olmak gibi ibareler önemli bir engel ve sınırlayıcıdır. Örneğin ilanda Tarih mezunu olan ve Ortaçağ Tarihi Anabilim Dalında yüksek lisans yapanların araştırma görevlisi olarak alınacağı yazıyorsa ve siz Yeniçağ Tarihi’nde yüksek lisans yapıyorsanız, bu ilan sizi ve sizin gibileri dışarıda bırakıyor demektir.

+ Yorum Gönder