+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Meslek Rehberi Forumunda Semazen olmak için ne gerekir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Semazen olmak için ne gerekir
  kısaca semazen olmak için ne gerekir 2. FERAY
  Devamlı Üye

  Semazen Nasıl Olunur

  Semazen olabilmek için öncelikle Mevlevi olmak gerekir. Mevlevi olan bir kişi sonradan sema eğitimi alarak semazen olabilir.
  Sema eğitimi ise oldukça zorlu bir eğitim. Eğitimde ortasında bir çivi olan yuvarlak bir tahta kullanılır. Çivi kullanılarak sema edecek kişinin semaya alışması sağlanır. Çivinin üzerine tuz dökülerek parmaklarda oluşacak muhtemele yaralara karşı tıbbi önlem alınır. Semazen adayı sol ayak başparmağı ile ikinci parmağını çivinin arasına sokarak 18 çark atar, yani 18 kez etrafında döner. Her gün atılan çarkların sayısı artırılarak semazenin eğitimine devam edilir. İlerleyen aşamalarda ellerin çapraz şekilde omuzda birleştirilmesi sağlanır. Çarkların sayısının artırılması ile kolların da açılması sağlanarak eğitim ilerletilir. Eğitimin ilk aşamalarında tennure giyilmez, ancak ilerleyen aşamalarda semazenin tennure giymesine izin verilir. Ortalama 6 ayda sema eğitimi tamamlanıyor, ancak tabi ki sema eğitimi alan kişiye ve onun maneviyatına bağlı olarak bu süre değişiyor.

 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Semazen ülkemizde hala yaşayan önemli bir kültürdür. eğer semazen olmak istiyorsanız çok iyi ve gerektirdiği sürede keddi ekseniniz etrafında dönebilmeniz gerekir.
+ Yorum Gönder