+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Meslek Rehberi Forumunda Fizyoterapist olmak için ne yapmak gerekir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Fizyoterapist olmak için ne yapmak gerekir
  fizyoterapist olmak için ne yapmak gerekir kısaca 2. FERAY
  Devamlı Üye

  Fizyoterapist nasıl olunur

  Fizyoterapist Okulu

  Mesleğin eğitimi eğitim kurumlarında Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Yüksekokulu, Sağlık Bilimleri Fak. – Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümü ve Sağlık Yüksekokulu – Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümlerinde verilmektedir.

  Fizyoterapist Okulu Kaç Yıllıktır
  Fizyoterapistlik mesleğinin eğitim süresi 4 yıldır.

  - Eğitimleri süresince öğrenciler: Türk Dili ve Edebiyatı, Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi, Yabancı Dil gibi genel kültür dersleri ile, Biyoloji, İnsan Anatomisi, Fizyoloji, Histoloji, Fizik, Kimya, Psikoloji gibi temel tıp bilimleri yanında, ısı-ışık, elektroterapi, özel tedavi hareketleri, kinezyoloji, biomekanik, yardımcı cihaz ve protez eğitimi ve diğer mesleki dersleri kuramsal ve uygulamalı olarak alırlar.

  - Ayrıca; Ortopedi, Nöroloji, Dahiliye, Romatoloji, Genel Cerrahi, Kadın Doğum gibi klinik dersler yine bu program içinde öğrencilere okutulmaktadır.

  - 4 yıllık eğitimleri boyunca öğrenciler uygulamalı olarak, tanısı konmuş hastalığın değerlendirilmesine olanak veren kas testi, eklem hareketlerinin özel araçlarla ölçümü, kısalık testleri, elektrodiagnostik testleri, günlük yaşam aktiviteleri, hız, endurans, esneklik ölçümleri, antropomorfik ölçümler, fiziksel fonksiyon testleri, duyu-algı-motor bütünleşme testlerini ayrıca dünyaca kabul görmüş rehabilitasyon tekniklerini öğrenirler.

  - Isı-ışık, parafin, düz, alçak, orta, yüksek frekanslı akımlar mekanik araçlar, ortopedik ve nörolojik özürlü ve sağlıklı kişilere yönelik özel egzersizler, konnektif doku masajı, manipülasyon ve diğer özel tedavi yöntemlerinin bizzat hasta üzerinde uygulanması yaz ve son sınıf stajlarında yaptırılmaktadır.

  - Yaz ve son sınıf stajları, nöromusküler sistem bozuklukları, protez-ortez ve biomekanik, pediatrik nöroloji, iş-uğraşı tedavisi, genel cerrahi, göğüs hastalıkları, mesleki rehabilitasyon, elektroterapi, ortopedi, nöroşirurji, plastik cerrahi, ve sporcu sağlığı gibi konuları, ilgili anabilim dallarına bağlı ünitelerde uygulamalı olarak ve bizzat yaparak öğrenirler.

  Eğitimini başarı ile tamamlayanlara “Lisans Diploması” ve “Fizyoterapist” unvanı verilir.

  Fizyoterapist Diploma
  Eğitimini başarı ile tamamlayanlara “Lisans Diploması” ve “Fizyoterapist” unvanı verilir. 3. Ziyaretçi
  ne biçim yazı bu fizyoterapist olmak için kaç net yapmam gerekir????
 4. Fatma
  Administrator
  ne biçim yazı bu fizyoterapist olmak için kaç net yapmam gerekir????
  kaç net yapmam gerekir diye bişey yok. Fizyoterapist bölümü için her üniversitenin taban puanı farklıdır. Puanınıza göre tercih yapacaksınız.

 5. Ziyaretçi
  Arkadaşlar sizce ftr için hangi derslerden kaç net yapmalıyım

 6. Zeynep
  Görevli Bayan Üye
  Arkadaşlar sizce ftr için hangi derslerden kaç net yapmalıyım
  Fizik tedavi kısaca ftr : 90 net yapmanız lazım

 7. Ziyaretçi
  Ben düz lise mezun uyum fizyoterapist olmak için ne yapmam gerekir

 8. Fatma
  Administrator
  Ben düz lise mezun uyum fizyoterapist olmak için ne yapmam gerekir

  Üniversite sınavında gerekli puanı aldıktan sonra eğitiminizi tamamlamanız gerekiyor. Eğitiminizi tamamladıktan sonra fizyoterapist olabilirsiniz.

+ Yorum Gönder


fizyoterapist olmak için ne yapmak gerekir,  fizyoterapist olmak için ne yapılmalı,  fizyoterapist olmak için,  fizyoterapi için kaç net gerekir,  ftr için kaç net yapmalıyım,  fizyoterapist olmak için ne yapmalıyım