+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Meslek Rehberi Forumunda Imam olmak için ne gerekir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Imam olmak için ne gerekir
  imam olmak için ne gerekir kısaca 2. Muhammed
  Özel Üye

  Nasıl İmam Olunur ?


  İmam olmak için imam hatip lisesine gitme kararı vermeden çok önce gereken bir durum bulunmakta. Ülkemizde imam olabilmek için öncelikle erkek olmak gerekiyor. Cemaatin, özellikle Cuma cemaatinin büyük çoğunluğunun erkek olması nedeniyle böyle bir durum oluşuyor. Tabi cemaatin çoğunun neden erkek olduğu sorusunun cevapları için sosyoloji, antropoloji hatta sosyal psikoloji ile ilgilenen arkadaşlara pas atmakta fayda var.

  Bundan sonra özellikle küçük yaşlarda okunan hatimlerin ve öğrenilen dini bilgilerin imamlığa olan katkısı tartışılmaz. Yaşanılan çevreden bahsetmenin ise bu noktada abes olacağı kanaatindeyiz. Çünkü her meslek ya da her uğraş için yaşanılan çevrenin etkisi mutlaka var bir şekilde. Doğuştan itibaren örülen bu binaya istenilen kattan da dahil olunabilmekte tabi ki.

  Sıra geldi imam-hatip olmak için verilen belki de en kritik karara: İmam-hatip lisesinde okumak. Karar vermenin de okumanın da kendine özgü farklılıkları olan bu eğitim sürecinin sonunda imam-hatiplik yapmaya mani bir durumun olmaması halinde Kamu Personeli Seçme Sınavı(KPSS)’ na girilmesiyle birlikte alınan sonucun ve yapılacak tercihlerin önemi de büyük. Bu arada düz lise mezunları da ilahiyat ön lisans bölümünü okuyabilirler.

  Bununla ilgili şartlar için okullara danışmakta fayda var, biliyorsunuz mevzuat bu değişebilir. en iyisini yüksekokuldaki hocalar bilirler. Devlet memuru olmanın yollarından biri olmakla birlikte, sıradan bir memuriyet işi olmaması, mesaisinin farklılığı, cenaze, mevlit, gibi görevler ile camilerin sevk ve idaresi ile ilgili konularda imam çoğu kez müezzinle birlikte çalışır.

+ Yorum Gönder