+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Meslek Rehberi Forumunda Cumhurbaşkanı olmak için ne gerekir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Cumhurbaşkanı olmak için ne gerekir
  cumhurbaşkanı olmak için ne gerekir kısaca 2. Muhammed
  Özel Üye

  Nasıl Cumhurbaşkanı Olunur ?


  1- Türk vatandaşı olmak

  2- 40 yaşını doldurmuş olmak

  3- Yüksek öğrenim şartı:
  1924 Teşkilât-ı Esasiye Kanunu böyle bir öğrenim şartı aramıyordu. Bu şart ilk kez 1961 Anayasası tarafından konuldu.

  YÜKSEKOKUL ŞARTI CELAL BAYAR YÜZÜNDEN KONULDU
  Bu şartın konulmasındaki asıl neden, 1950-60 döneminde Cumhurbaşkanlığı yapan ve yüksek öğrenim görmemiş olan Celal Bayar’a duyulan tepkidir. Temsilciler Meclisi görüşmelerinde, yüksek öğretim şartının konulması yolunda önergeyi veren Ahmet Karamüftüoğlu, “Devletin reisi nasıl olur da tahsilsiz olabilir? Bunun acısını az mı çektik? Türk devletini temsil edecek adamda tahsil ve kültür seviyesinin aranması en masum ve haklı bir tekliftir” diyerek önergesini savunmuştu.

  4- Milletvekili olmak veya milletvekili seçilme yeterliliğine sahip olmak:
  Türkiye Büyük Millet Meclisi üyesi olmayan ama milletvekili seçilme yeterliliğine sahip birinin Cumhurbaşkanlığına aday gösterilebilmesi, “Meclis üye tamsayısının en az beşte birinin yazılı önerisiyle mümkündür”.

  ADAY OLMAK SEÇİME KATILABİLMEK İÇİN YETERLİ Mİ?
  Cumhurbaşkanlığına aday olduğunu açıklayan gazeteci Metin Uca’nın Anayasa’daki şart gereği Meclis üye tamsayısının en az beşte birinin yazılı önerisiyle mümkün. Uca yaptığı açıklamada bunu ifade ederek, 110 milletvekili konusunda umutlu olduğunu söyledi. Uca, ‘Meclis’te liberal milletvekillerinden olumlu tepkiler aldığını’ dile getirerek, “110 milletvekili konusunda umutluyum. İktidar partisi dahil, görüştüğüm kişiler var” demişti.

  5- Daha önce cumhurbaşkanlığı yapmamış olmak:
  Anayasanın 101. maddesine göre, “bir kimse, iki defa Cumhurbaşkanı seçilemez”. Türk siyasetinde Cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesinde kimin cumuhurbaşkanı olacağı konusunda sorun yaşandığında, bu kuralın değiştirilmesi gündeme geliyor. Ancak bu girişimler şimdiye kadar başarısızlıkla sonuçlandı.

+ Yorum Gönder