+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Meslek Rehberi Forumunda AnahtarCı(Çilingir) mesleği Konusunu Okuyorsunuz..
 1. RüzgarGülü
  Devamlı Üye

  AnahtarCı(Çilingir) mesleği
  AnahtarCı(Çilingir)

  AnahtarCı(Çilingir) mesleği

  TANIM

  İşlemeyen kapı, kasa, oto, masa ve dolap gibi eşyaların kilitlerini açma, kilide ve anahtar numunesine göre anahtar, kilit montajı, kilit bakım ve onarım işlerini yapan kişidir.

  GÖREVLER


  Anahtarcı (Çilingir) ;
  -Örnek anahtara “Chip” kontrolü yapar.
  -Anahtarın kopyasını çıkarır.
  -Anahtarda yapım esnasında oluşan çapakları alır.
  -Anahtarı kodlar.
  -Maymuncuk hazırlar.
  -Kilit Açma Tutanağı doldurur.
  -Kilidi açar.
  -Kilide anahtar yapar.
  -Kilit tamir ve bakımlarını yapar.
  -Kilit şifrelerini değiştirir.
  -Kilide barel takar.
  -Emniyet sistemi takar,
  -Gerekli durumlarda bilirkişilik yapar.

  KULLANILAN ALET VE MALZEMELER

  -Kasa anahtar makinası, Chip dedektörü, İşlenmemiş ham anahtar, Anahtar yapma makinası, Şifreli bilyeli anahtar makinası, Matkap, Zımpara taşı, Çark, El ve tezgah mengenesi, Tornavida, Ayarlı pense, Segman pensesi, Pim tutma Apartı, Maymuncuk takımı, Mastar, Çelik Tel, Törpü, Demir ve kıl testere kolu, Fırçalı taş motoru , Tesviyeci eğeleri, Pafta ve kılavuz takımı, Kumpas, Lokma takımı, Keski takımı, Allen anahtar takımı, Pim tutma apartı, Barel sökme mili, Cımbız, Çekiç, El tezgahı, Şarzlı ve akülü matkap, İskarpela takımı, El feneri, Kargaburun, Teknik endoskopi cıhazı, Şoklama kablosu, Kulaklık, Pas sökücü, Master pim seti, Transponder, Diagnostik test cihazı


  MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER

  Anahtarcı (Çilingir) olmak isteyenlerin;
  -El ve parmaklarını ustalıkla kullanabilen,
  -Sağlıklı ve özellikle görme özrü olmayan,
  -Mekaniğe ilgili ve yetenekli,
  -Sabırlı, dikkatli
  -Bir işi planlayabilen ve uygulamaya koyabilen,
  -Şekiller arasındaki ilişkiyi ve ayrıntıyı algılıyabilen,
  -Sorumluluk sahibi,
  kimseler olmaları gerekir.


  ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI  Anahtarcı (Çilingir) genellikle kapalı ortamlarda bazen işin durumuna göre açık havada görev yaparlar.

  Çalışma ortamları gürültülü, titreşimli, kirli ve yağlıdır. İşin durumuna göre zaman zaman nemli, tozlu, kokulu, ıslak ve soğuk ortamlarda da çalışırlar. Günün her saatinde çalışabilirler.  ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

  Anahtarcı (Çilingir); yeterli deneyim ve sermayeye sahip olanlar kendi işyerlerini açabilirler. Genellikle meslek, kendi işini kurmaya çok uygundur. Diğer anahtarcılar yanında da iş bularak çalışabilirler.
  MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER
  Mesleğin eğitimi; yeterli müracaat olması durumunda tüm mesleki eğitim merkezlerinin Anahtarcılık ve Çilingirlik bölümünde verilmektedir.
  MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI

  Çıraklık eğitimine başlayabilmek için;
  -En az ilköğretim okulu mezunu olmak.
  -14 yaşını doldurmuş olmak,
  -Bünyesi ve sağlık durumu gireceği mesleğin gerektirdiği işleri yapmaya uygun olmak.
  -Eğitim görmek istediği meslekte bir işyeri bulmak ve işvereni ile çıraklık sözleşmesi imzalamak gerekmektedir.


  EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ  Mesleğin eğitim süresi ilköğretim okulu mezunları için 2 yıl lise veya dengi okul mezunları için 1 yıldır .Eğitim haftanın 4 günü işletmede pratik eğitim, 1 günü mesleki eğitim merkezinde teorik eğitim şeklindedir. Teorik eğitimde ilköğretim okulu mezunu öğrenciler Türkçe, Matematik ve Meslek Matematiği, İşletme Bilgisi ve Toplam Kalite yönetimi, Din Kültürü ve Meslek Ahlakı, Mesleki Bilgisayar gibi Genel Bilgi dersleri ile Ortak beceri, Teknik Resim, Temel Anahtarcılık,, Temel Metal Şekillendirme, Otomobil Anahtarcılığı, Kilit İşlemleri gibi mesleki dersleri alırlar.Lise veya dengi okul mezunları ise sadece Ortak beceri, Teknik ve Mesleki Resim, Temel Anahtarcılık, Temel Metal Şekillendirme, Otomobil Anahtarcılığı,Kilit İşlemleri gibi mesleki dersleri alırlar.


  MESLEKTE İLERLEME

  Meslekte usta ve usta öğretici unvanlarına yükselmek mümkündür. Mesleki Eğitim Merkezlerinden kalfa olarak mezun olanlar bir işyerinde çalışıp aynı zamanda teorik eğitimlere de devam edebilirler. Ustalık Eğitiminde İnsan Sağlığı ve İş Güvenliği, İş ve İnsan İlişkileri, İş Hukuku, İşletme Bilgisi, Sigorta ve Vergi Mevzuatı, Muhasebe ve Ekonomi derslerinin yanı sıra İleri Meslek Bilgisi derslerini alırlar. 1 yıl sonunda ustalık sınavlarına katılabilirler.


  BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU

  Mesleki eğitim süresince işletmelerde mesleki eğitim gören çırak öğrencilere işverenlerce, asgari ücretin % 30’ dan az olmamak üzere ücret ödenmektedir.


  Kendi işlerini kuranlar aylık olarak en az asgari ücretin 3-4 katı tutarında kazanç elde edebilirler.

  Kendi işini kuramayanlar başka bir anahtarcı yanında aylık asgari ücret tutarında maaş alarak çalışabilirler.


  DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER

  -İlgili Eğitim Kurumları
  -Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Ankara Meslek Danışma Merkezi
  -Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu İl ve Şube Müdürlükleri.
 2. Hılful Fudul
  Devamlı Üye

  AnahtarCı(Çilingir) mesleği

  AnahtarCı(Çilingir) mesleği hakkında bilgi

  Soru: Kimlere Çilingir denir?

  Yanıt: Çilingirler ve Anahtarcılar Odası'na kayıtlı, sadece çilingir olarak çalışan, çilingirlik işini meslek olarak seçmiş şahıslara çilingir denir.

  Soru: Çilingir ne iş yapar?

  Yanıt: Çilingir, genel olarak,

  - Kilit açar; anahtarı kaybolmuş, bozulmuş, içinde kırılmış, kapalı kalmış tüm kilitleri ve çelik kasa, çelik kapı, çekmece ya da oto kilit gibi aklınıza gelebilecek her kilidi açma ehliyetine sahip kişidir.
  - Kapalı kalmış, anahtarı kaybolmuş kilide anahtar yapar.
  - Her türden kilidin tamir ve bakımlarını yapar.
  - Kilit şifrelerini değiştirir.
  - Kilide barel takar.
  - Adli durumlarda görev verilirse vaka çözümü (kapı açma) ve bilirkişilik yapar.

  Soru: Anahtarcı nedir peki, ne iş yapar?

  Yanıt: Anahtarcı genel olarak;

  - Anahtar kopyalar
  - Anahtar kodlar,
  - Anahtar “chip” kontrolü yapar.
  - Anahtar yapımı esnasında oluşmuş arazları düzeltir
  - Maymuncuk yapar
  - Adli durumlarda görev verilirse vaka çözümü (anahtar yapımı) ve bilirkişilik yapar.
  - Anahtarcı, anahtar tamiri, anahtar değişimi işlerini ve kilit anahtar satışını yapar. Anahtarla ilgili her tür sorunu, anahtarcı çözer.

  S: Anahtarcı ile çilingir ya da anahtarcı-çilingir aynı şey midir?

  Y: Çilingirler ve Anahtarcılar odasına kayıtlı bir bireyin aslında birbiriyle bağlantılı iki ayrı uzmanlık alanı vardır. Her tür anahtar yapımı (anahtarcı) ve her tür kilit açma (çilingir). Bu nedenle de iki kimliği vardır: anahtarcı ve çilingir. Bu tanımlamaların hepsi aynı mesleği belirtmek için kullanılır.

  Soru: Mesela bir dönem çilingirler ile bazı hırsızların ortak çalıştığı söylenmişti. Bu sayede bütün kilitleri ustalıkla açabilen bir çilingir ile anlaşan hırsızlar, girmek istedikleri evin kapısını bu şahıslara açtırıp, evlere kapıdan giriyorlarmış. İnsan kapısını açtırmak için ya da kilidini değiştirmek için çilingire de güvenemezse kime güvenecek?

  Yanıt: Anahtarcı Çilingir olarak çalışan insanlara dair bu söylenti, bir şehir efsanesinden ibarettir. Burada önemli olan sizin çilingir seçiminizdir. Kilit türü ne olursa olsun her türlü anahtar ve kilit sorunlarınız için sadece Anahtarcılar ve Çilingirler Odası'na kayıtlı bir çilingir ve anahtarcı ile çalışınız. Eğer Oda’ya kayıtlı olmadığı halde kendisini çilingir olarak tanıtan biri ile çalışırsanız, bunun getireceği risklerden kendiniz sorumlu olursunuz.

  Bunun yanında asıl işi nalburluk ya da inşaat malzemeleri satmak vs. olduğu halde çilingir gibi, kapı açmaya giden şahıslar da var. Bu şahısları mutlaka Oda’ya bildirmelisiniz. Çünkü çilingir ehliyeti olmayan hiç kimse, yasal olarak kapınızı açmaya talip olma hakkına bile sahip değildir!

  S: Anahtarcı-çilingir mesleği zor mudur?

  Y: Anahtarcı çilingir, mesleğinin "hizmet sektörü" olduğunun bilinciyle hareket etmelidir. Anahtarcı çilingir olmayı gönüllü olarak seçen şahıs için, işini hakkı ile yapmak önemlidir. Anahtarcının kulağı kiriştedir. Yani anahtarcı, her an saat kaç olursa olsun çilingir ihtiyacı olan birinden telefon gelip işe gidebileceğini bilir. Biz de hayatımızı anahtarcı olduğumuz gerçeğine göre düzenlediğimizden kendimize nöbetçi anahtarcı diyoruz ve anahtarcı olarak herhangi bir sorun yaşamıyoruz.

  S: Peki nasıl anahtarcı çilingir olunur? İsteyen herkes anahtarcı çilingir olabilir mi?

  Y: İstek tabii ki önemlidir. Ama tek başına yetmez. Biz anahtarcı ustasının yanında çıraklıktan anahtarcı kalfalığına ve anahtarcı ustalığına çıktık. Şimdi anahtarcı çilingir meslek kursları var. Ama bu işi isteyen kişinin mekanik yatkılığı ve anahtarcı beyni olmak zorundadır. Hiçbir şey olamayan anahtarcı da olamaz! Anahtarcı çilingirin elleri beceriklidir. Pratik zekası yüksektir. Sabırlıdır. Anahtarcı çilingir, 9-5 çalışmaz. Anahtarcı çilingir olmak isteyenler bu işe, işinin meşakkatli olduğunu bilerek niyetlenmeliler. Yoksa hiç bulaşmamalı!

 3. fatma.25
  Yeni Üye
  Arabama yedek bir tane anahtar yaptırma istiyordum güvenli bir yer olan . Escan anahtarcılık bence bu işlerin güven merkezi . Arabama , evime yedek anahtar rahatlıkla yaptırdı . Ayrıca çilingir servisleride mevcut . Uzaktan kumandalı araba anahtarıda yaptırabilirsiniz . Detaylı bilgi almak isteyen arkadaşlarım
  Kod:
  http://www.escananahtar.com
  adresinden bakabilirler.
+ Yorum Gönder


cilingir kursu,  anahtarcılık ve çilingirlik kursu,  çilingir kursları,  anahtarcılık mesleği,  çilingir olmanın şartları,  çilingir eğitimi