+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Meslek Rehberi Forumunda Çiçekçi mesleği Konusunu Okuyorsunuz..
 1. RüzgarGülü
  Devamlı Üye

  Çiçekçi mesleği
  Çiçekçi

  Çiçekçi mesleği

  TANIM

  Kesme çiçek ve iç mekan süs bitkilerinin temini, düzenlenmesi, sunumu ve satışına ilişkin işlemleri yapan kişidir.

  GÖREVLER
  -Malzeme ihtiyacını belirler,
  -Çiçeklerin ve malzemelerin alınacağı yerleri belirler,
  -Çiçekleri cinslerine göre ayırır,
  -Çiçekleri işlenebilir hale getirir,
  -Çiçekleri amacına göre keser, dayanıklılıklarının artmasını sağlar,
  -Çiçeklerin saksılarını veya monte edilecekleri kapları hazırlar,
  -Çiçeklerin sergileneceği vitrini düzenler,
  -Buket, arajman ve çelenk hazırlar,
  -İç ve dış mekan süsler,
  -Sipariş alır, fiyat belirler ve çiçekleri etiketler,
  -Satış işlemlerini yapar,
  -Siparişlerin kaydını tutar, teslim formu hazırlar, siparişin yerine ulaşmasını sağlar ve fatura düzenler.


  KULLANILAN ALET VE MALZEMELER


  -Çiçek pensi, çeşitli makaslar, boyalar, tutkal, cendere kalıpları, cendere el ütüleri, ocak, kasnak, kapak yastığı, ayaklı pens, tel, tohum, kurdale, krafon, rafya, ip metalize, çiçekler, saksı, kova, gül dikeni temizleme makinesi, makbuz, saman, yaprak parlatıcı, yosun, yazı şeridi, zımba teli, zımba.


  MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER


  Çiçekçi olabilmek için ;
  -Güler yüzlü, sabırlı,
  -İnsanlarla iyi ilişkiler kurabilen girişken,
  -Ellerini çabuk ve ustalıkla kullanabilen,
  -Tertipli, düzenli, temiz ve hoşgörülü,
  -İkna yeteneği olan,
  -Yaratıcı,
  -Uzun süre ayakta kalabilecek kadar bedence dayanıklı
  kimseler olmaları gerekir.
  (Astım, romatizma gibi hastalıkları olanların ortamın nemli olmasından dolayı bu meslekte çalışması zordur. Ayrıca hassas ciltli kişiler bazı bitkilerin alerjik reaksiyonundan etkilenebilirler.)  ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI


  Çiçekçiler; açık alanlarda veya kapalı ve nemli ortamlarda çalışırlar. Açık alanlarda çalışanlar genellikle her türlü iklim şartlarında çalışma durumunda olabilirler.
  Çalışma yogunluğu özel gün ve mevsimlere bağlı olarak değişmektedir. Diğer çalışanlar ve müşterilerle iletişim halindedirler.

  ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI


  Türkiye’de süs bitkileri ve kesme çiçek yetiştiriciliğinde gözlenen teknolojik gelişmeler ve çeşitlilik çiçekçilik mesleğini olumlu bir şekilde etkilemektedir. Süs bitkilerindeki çeşitlilik, özellikle bitki materyali ithalatıyla giderek artmakta, bu da meslekte gelişme ve hareketlilik sağlamakta, talebi olumlu yönde artırmaktadır. İyi yetişmiş elemanlar her yerde kolaylıkla iş bulma şansına sahiptir. Eğlence yerlerinde, pasajlarda, gazinolarda, turistik yerlerde satış yapabilirler.
  Çiçekçiler yeterli deneyim ve sermayeye sahip olmaları halinde kendi işyerlerini açabilirler. Meslek kendi işini kurmaya uygundur.
  Bu meslekte öğrenilen bilgi ve becerilerle; tezgahtarlık, bahçıvanlık ve çiçek bakımı alanlarında da iş bulunabilmektedir.


  MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER


  Mesleğin eğitimi; yeterli müracaat olması durumunda tüm mesleki eğitim merkezlerinin “Çiçekçilik” bölümünde verilmektedir.

  MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI


  Çıraklık eğitimine başlayabilmek için;
  -En az ilköğretim mezunu olmak,
  -14 yaşını doldurmuş olmak,
  -Bünyesi ve sağlık durumu gireceği mesleğin gerektirdiği işleri yapmaya uygun olmak,
  -Eğitim görmek istediği meslekte bir işyeri bulmak ve işvereni ile çıraklık sözleşmesi imzalamak gerekmektedir.


  EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ


  Mesleğin eğitim süresi ilköğretim okulu mezunları için 2 yıl, lise veya dengi okul mezunları için 1 yıldır. Eğitim haftanın 4 günü işletmede pratik eğitim, 1 günü mesleki eğitim merekzinde teorik eğitim şeklindedir. Teorik eğitimde; Türkçe, Matematik ve Meslek Matematiği, İşletme Bilgisi ve Toplam Kalite Yönetimi, Din Kültürü ve Meslek Ahlakı, Meslekî Bilgisayar Meslek dersleri; Ortak Beceri, Çiçek ve Malzeme Bilgisi, Çiçek Bakımı ve Düzenleme, Çiçek ve Toprak Zararlıları, Çiçek Dekorasyonu, Toprak ve Bitki Analizi, Çiçekçilikte Sevk ve Ulaşım gibi derslerdir.  MESLEKTE İLERLEME

  -Meslekte usta ve usta öğretici ünvanlarına yükselmek mümkündür. Mesleki Eğitim Merkezlerinden kalfa olarak mezun olanlar bir işyerinde çalışıp aynı zamanda teorik eğitimlerede devam edebilirler. Ustalık eğitimi 176 saat olup, bu eğitimde İnsan Sağlığı ve İş Güvenliği, İş ve İnsan İlişkileri, İş Hukuku, İşletme Bilgisi, Sigorta ve Vergi mevzuatı, Muhasebe ve Ekonomi derslerinin yanısıra İleri Meslek Bilgisi derslerini alırlar. 1 yıl sonunda ustalık sınavına katılabilirler.
  -Ustalık için ön görülen teorik eğitime devam etmeyenler ise bir işyerinde 5 yıl çalıştıktan sonra (çalıştıklarını SSK veya Bağ-Kur primleri ile belgelemek şartıyla)ustalık sınavına katılabilirler. Ustalık belgesi alanlar mesleki eğitim merkezlerinde 40 saatlik iş pedagojisi kurs proğramını tamamlayıp sınavda başarılı olduktan sonra “Usta Öğreticilik” belgesi alabilirler.
  -Ustalık belgesine sahip olanlar veya bunları işyerlerinde çalıştıranlar bağımsız işyeri açabilirler. Ayrıca işyerinde çırak çalıştırılması içinde “Usta Öğretici” belgesine sahip çalışanın olması zorunludur.
  -İlköğretim (ortaokul) mezunu kalfa ve ustalar, mesleki ve teknik açık öğretim lisesine devam ederek meslek lisesi diploması alabilirler.


  BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU


  EĞİTİM SÜRESİNCE

  Mesleki eğitim süresince işletmelerde eğitim gören çırak öğrencilere işverenlerce, asgari ücretin %30’dan az olmamak üzere ücret ödenmektedir.


  EĞİTİM SONRASI
  Çalışılan işyerine göre değişmekle birlikte asgari ücret düzeyinde kazanç elde edilmektedir.
  Kendi işyerini açanlarda ise ücret değişkendir.


  DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER

  - İlgili eğitim kurumları,
  - Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Ankara Meslek Danışma Merkezi,
  - Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu il ve şube müdürlükleri.
 2. ispartacicekc
  Yeni Üye

  ÇİÇEKÇİ ve ÇİÇEKÇİLİĞİN TARİHİ

  Çiçekçi mesleği

  Çiçekçi: Kes me çiçek,kuru çiçek,yapay çiçek ve süs bitkilerini temin eden belli bir zaman diliminde düzenleyen,satışa sunan kişiye Çiçekçi denir.

  Çiçekçiliküs bitkileri,kuru çiçek,yapay çiçekleri temin edilip düzenleme ve satışının sunulduğu zamanla gelin arabası süsleme,bahçe düzenleme,peysaj,düğün toplantı organizasyonlarını da içine almış olan meslek dalına Çiçekçilik denir.
  Edebi eserlerden anlaşıldığı üzere 1400 lü yıllarda çiçekleri hediye etmek çiçeklerle duyguların ifade edildiğini ilk Osmanlı İmparatorluğ unda rastlıyoruz.
  1689 yıllarında Şehremini Cami’nin hatibi olan Übeydullah Efendi yazdığı Tezkire-i şükufeciyan adlı çiçekçi kitabında çiçeklerin kimler tarafından yetiştirildiği de geçmektedir.
  Aynı kitaba göre ilk çiçekçiler Ebüssuud Efendi ile İbrahim Han zade Ali ve Mehmed beyler İmam zade Mehmed Çelebi Yeniçeri efendisi İsmail Anbarcı zade Bostan zade Mehmed Efendi Piri Paşa zade Seyyid Cemali Bey aaakireci Mehmed Efendi Tacir Mustafa Çelebi Cüce Hüseyin Çelebi ve Hasan Beşe gibi isimler bulunmaktadır. Übeydullah Efendinin bu eseri Osmanlı bahçeciliğinin geçmişi incelenirken başvurulması gereken tarihi kaynakların başında gelir. Bunlardan başka Avcı Sultan Mehmed devrinde yaklaşık 1667 yıllarında Şükufename-i musavver adlı bir eser yazan Ali Çelebi ile Dördüncü Muradın aynı zamanda hekimbaşılığ? ?nı yapan Kasımpaşalı Emin Mehmed Efendi Hoca Sadü�ddin zade Salih Efendi Tophaneli hattat Mahmut Çelebi Dede Bey Koca Mustafa şeyhi Hasan Efendi Sarıyerli Solak zade oğlu Fındıklılı Molla Çelebi Üsküdarlı Muharrem usta Çorbacı oğlu Eyüblü veli Çelebi Hasankaptan zade ve Üçüncü Ahmed devrinde yaşamış Üsküdarlı Toygarbaba lakabıyla bilinen Hamza Çelebi gibi isimlerdir.
  1700 lü yıllara adını veren Lale Devri çiçekçiliğin parladığı bir dönemdir. Türk çiçekçilik tarihiyle ilgili araştırmaları bulunan Turhan Baytop, [[“Lâle-i Rumi”]] denilen ve ayırcı özelliklere sahip olan Osmanlı Lâlesi’nin Kefe’den getirilen bu lale soğanlarından elde edildiği düşünmüş tür.
  Bu dönemin şairi ünlü şairi Nedim mısralarında;
  ince ruhlu zarif kişiler sarıklarına birer gül iliş tirir,
  öğrenciler her sabah hocalarına çiçek demetleriyle giderler,
  hasta dostlara zarif çiçek şişeleri içinde karanfil, gül, zerrin,
  lâle gönderilerek hatır sorulurdu. Bahçesi olmayan fukara evlerinin bile, pencere önlerinde saksılar eksik olmazdı.
  O derece ki XIX. asır başlarında Türkiye’yi ziyaret eden Miss Julia Pardoc, “Keşke Shakespeare, Romeo ve Juliet’in bahçe sahnesini yazmadan önce Boğaziçi’ni görmüş olsa idi” demektedir.
  Evliya Çelebi , XVII. yy.da İstanbul'da seksen kadar çiçekçi dükkânından bahsetmektedir.
  Elbette o zamanlarda günümüzdeki anlamda çiçekçilik deyil bahçe kültürüne dayanan bir anlayış olsa da et tırnak gibi ayrılmayan bir olan sektördür çiçekçilik.
  Türkiye de günümüzdeki anlamıyla ilk çiçekçilik Rusyada İhtilalden kaçan Rusların İstanbul da Beyoğlu Çiçek Pasajında yaptıkları satışlarla başlamıştır. 1945 yılında ilk örgütlenme de Sınırlı Sorumlu Çiçek Üretim ve Satış Kooperatifiyle olmuş tur.Hızla değişim geçiren sektör 1990 lı yıllarda Mesleki Eğ itim Merkezlerinde meslek kapsamına alınmıştır.2008 itibariyle sadece İstnabulda 3 binin üzerinde çiçekçi kaydının olduğunu görüyoruz.

  Dünyada ilk çiçek satışlarını 1900 yıllarda Amerika,Çin,İtalya ve Japonya yaptığı nı görüyoruz.Elden satılan çiçekler aynı zamanda çiçekçiliğin ticari anlamda başlaması anlamını da taşıyordu.Yeni bir sektör doğuyordu.Artık çiçek para ile bir bedel ile alınıyordu.Hiç te kolay olmayan bir işti.Devirde yaşanan doğal afet ve 1906 da yaşanan deprem zaten keyfi gibi görülen adı konulmayan sektörü zayıflattı.1924 yılında çiçekçiler San Francisco Flower Mart adıyla bir kuruluşta ilk kez toplandılar.Bu örgütlenme çiçekçiliğin hızla yayılmasına vesile oldu.

 3. Ziyaretçi
  Çiçekçi mesleği

  Çiçekçi


  Buket yaparken birbirlerine uyum sağlayan renkteki çiçekler tercih edilmelidir.
  Hemen her bukette cipsofilya kullanılır.Uygun renkte tergal seçilir.Seçilen tergalin üzerine çiçeklerin diplerini gizleme amacıyla elyaf kesilir.Elyaf tergal gibi içini süzmez kumaş şeklindedir.Elyaf tergalden hem boy hem de en olmak üzere kısa kesilir.Böylelikle tergal bukette daha fazla görünmüş olur.Orta halli bir bukette 70 cm lik tergal kesimi uygun olacaktır.Rulo halinde sarılmış olan tergallerin en leri 70 cm civarındadır.Dolayısıyla 70 x 70 cm lik kare bir tergale 60 x 60 cm lik elyaf uygundur.Mesela tergalimiz beyaz ise bunun üzerine kırmız? ?,lila,mavi,pembe gibi elyaflar uygun olacaktır.Tergalin üzerindeki elyaf içe gelmek üzere kare olan malzememizi baklava dilimi şeklini alacak şekilde çeviririz.Öncelikle soli diğer yeşillik türlerini yeter miktarda yayarız.Eğer bir gerbera buketi yapacak olursak ya da gerberanın kullanı lacağı doğum günü,tebrik amaçlı bir buket hazı rlamayı düşünüyorsak uygun renkteki gerberaları yan yana tergalimizdeki gibi üçgen şekilde en uç kısmına bir tane olmak üzere yayarak dizeriz.Dizilen çiçeklerin ara boşuklarına cipsofilya yerleştiririz.Dizelemede renk uyumuna dikkat etmeliyiz.Alt alta aralarda soli ya da benzeri bir yeşilliğin olması çiçeklerin dağı lmamasına ve iyi bağlanmasına yardımcı olur.Dizdiğimiz çiçeklerin altlarına 15 cm kadar kalarak keseriz.İnce bir rabant ya da iple çiçeklerin dağılmaması için bağlarız.Bağladığımız çiçeklerin son bir düzenlemesiyle elyaf ve tergalin fazlasını,bağladığımız çiçek saplarının üzerine gelecek şekilde katları z.Uygun renkte bir rabant ya da diğer bağlamada kullanılan malzemelerden biriyle bağ larız.Bağladığımız malzemenin fazlasını fiyonkta yapabiliriz

  Buket yapımında esas olan görselliktir.Her çiçekçinin kendine özgü bir iş çiliği vardır.Buket yapımında yaratıcılık çok önemlidir.Bizim burada anlatmaya çalıştığımız kabaca bir bu ket yapılışıdır.Ayrıntılı ve çeşitlere sahip bir buketin yapı lışı anlatılmaktan ziyade görsel bir eğitim ister.Buket tanzimi yazı ile deyil görsel anlatım teknolojilerinden faydalanarak ve tecrübeyle pekiştirilen bir yöntemdir.İlk defa çiçekçiliğe başlayacak olanlara yazılarımız faydalı olacaktır.Buketler tül,krep gibi diğer malzemelerden de hazı rlanabilmektedir.


  & nbs p; Buket yapımında kullanılan malzeme çeşitleri genelde birbirine benzer.Renk uyumlarına dikkat edilerek bunlarda kullanılabilir.Bahsettiğimiz buket tek yönlü buket yapılışı idi.Yuvarlak buket yapmak isterseniz öncelikle bir malzeme kullanmaksızın çiçekler elde iken yuvarlak şekilde yeşilliğiyle tanzim hazırlanır.Yani krep,tergal,tül gibi zemine kullandığımız malzemeden önce yuvarlak şekil alacak biçimde çiçeklerin dairesel birleşimleriyle dipleri biraz uzun kalacak şekilde bağlanır.Bu tarz buketlerin hazırlanışında 20-30 cmlik vazolardan da yararlanılabilir.Çiçekler vazo içerisinde ? ?ekillendirilir ve çıkarılarak alttan bağlanır.Yuvarlak buketin tek yön buketten daha zor ve daha fazla çiçek kullanılarak hazırlandığını unutmayalım.En son,bağlanan çiçekler uygun renkte tül,krep,elyaf ya da tergal gibi malzemelere sarılı r.Bütün bu bahsettiklerimiz zarif bir işçilik ister.Daha öncede bahsettğimiz gibi en güzel buket tecrübeyle yap boz tekniğiyle hazırlanır.Deneme yanılma yöntemi bizlere zamanla daha fazla bilgi kazandıracaktır.Bitmiş olan bukete aşırı kaçmamak üzere sim de kullanılabilir.Parlatıcıyla parlatılan çiçeklerin üzerine simler bir tuzluk içerisinde karabiber eker gibi ekilirse hem zayiat verilmemiş olur,hem de eşit miktarda istenilen yüzeye yayılmış olur.

+ Yorum Gönder


çiçekçilik mesleği,  çiçekçilik kursu,  çiçekçilik mesleği hakkında bilgi,  çiçekçinin görevleri,  çiçekçilik mesleği nedir,  çiçekle ilgili meslekler vikipedi