+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Meslek Rehberi Forumunda Kaporta Tamircisi mesleği Konusunu Okuyorsunuz..
 1. RüzgarGülü
  Devamlı Üye

  Kaporta Tamircisi mesleği
  Kaporta tamircisi mesleği kaza yapmış araçların kaportalarındaki yamuklukları düzelten veya yeni parça takan kişilere denilir.

  Otomobillerin, kaporta kısımlarında çarpılma, ezilme, eğilme, çürüme nedeni ile oluşan kusurları, çeşitli aletler kullanarak, eski standart yüzey düzgünlüğüne getiren veya bu kısımları yenisiyle değiştiren kişidir.

  GÖREVLER

  - Otomobillerin çürümüş, eğilmiş, ezilmiş çelik saclarının düzeltilmesi için, gerekli sac işleme, kesme, presleme, kıvırma, ısıtma ve kaynak işlerini yapar,
  - Boyalı yüzeylerdeki küçük hataları, boyaya hasar vermeden düzeltir,
  - Araçlarda, kapı ve kapak başlıklarının ek yerlerini, kenarlarını ve diğer kısımlarını çeşitli yöntemlerle tamir eder ya da değiştirir, kapı ve kapak ayarlarını yapar,
  - Tamir edilen ya da değiştirilen yerleri zımparalar, formunu büyük ölçüde yitirmiş, sacdan yapılmış ürün veya araçları kusursuz ve yüzey düzgünlüğü sağlanmış olarak orijinal şekline sokar, boyaya hazır duruma getirir,
  - Oto yan sanayiinde, kaporta aksamı üreten işletmeler ve otomotiv sanayiinin kaporta bölümlerinde yeni kaporta parçalarının imalat işlerini yapar,
  - Çürüyen kaporta parçalarını onarır veya değiştirir.

  KULLANILAN ALET VE MALZEMELER

  Anahtar takımları, cetvel, pergel, nokta gibi markalama takımları, keski, el testeresi, sac makası, büyük kollu makas gibi kesici takımlar, tornavida, pense, kargaburnu, çekiç, lastik tokmak, el takımları, çelik metre, çelik cetvel, kumpas gibi ölçü aletleri, oksijen, ark ve nokta kaynağı makineleri, çekiçler, kriko, çamurluk kancası, lehimcilik takımları gibi doğrultma takımları, daha önceden hazırlanmış belli bir kısıma ait kaporta parçaları, çeşitli presler ve kalıplar, gazaltı kaynak makinesi, punta kaynak makinesi, plazma kesme makinesi, mekanik şasi, karoser doğrultma tezgahları.


  MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER

  Kaporta tamircisi olmak isteyenlerin:
  - Kaldırma, vurma, çevirme gibi işlemleri yapabilecek düzeyde sağlam bir beden yapısına,
  - Kaynak yapılan kaportanın düzgünlüğünü anlamak için parmak duyarlılığına sahip,
  - Ellerini ustalıkla kullanabilen,
  - Gürültülü ortamlara dayanıklı
  kimseler olmaları gerekir.

  ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

  Kaynak yapıldığı zaman dumanlıdır. Kişi, genellikle ayakta, bazen eğilerek çalışır ve birinci derecede metallerle ilgilidir. Çalışma pazar günü dışında haftanın her günü sürdürülür.

  ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

  Kaporta tamirciliği mesleğinde yetişmiş nitelikli elemanlara her zaman gereksinim duyulmaktadır. Özellikle, otomotiv sanayinin gelişmiş olduğu illerde (Bursa, İstanbul, Sakarya, İzmir, Kocaeli), yan sanayi ve üretim birimlerinde iş bulunabilmektedir.
  Otomobil, otobüs, kamyon, vagon, ve demiryolu taşıtları vb. üreten işletmelerde,
  Oto bakım ve tamir servislerinde kaporta tamir atölyelerinde çalışma olanakları vardır.
  Belli bir deneyim ve bilgi düzeyine ulaştıklarında, sermayesi olanlar kendi işyerlerini açabilmektedirler.

  MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER

  Mesleğin eğitimi yeterli müracaat olması durumunda tüm mesleki eğitim merkezlerinde verilmektedir.


  MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI

  Çıraklık eğitimine başlayabilmek için;
  - En az ilköğretim okulu mezunu olmak,
  - 14 yaşını doldurmuş 19 yaşından gün almamış olmak, ancak, 19 yaşından gün almış olanlardan daha önce çıraklık eğitimden geçmemiş olanlar, yaşlarına ve eğitim seviyelerine uygun olarak düzenlenecek mesleki eğitim programlarına göre çıraklık eğitimine alınabilir.
  - Bünyesi ve sağlık durumu gireceği mesleğin gerektirdiği işleri yapmaya uygun olmak,
  - Eğitim görmek istediği meslekte bir işyeri sahibi ile çıraklık sözleşmesi imzalamak gereklidir.


  EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ
  Kaporta tamircisi mesleğinin eğitim süresi lise veya daha üst düzeyde genel eğitim görmüş olanlarda 1,5 yıl, ilköğretim mezunu olanlarda ise 3 yıldır.
  Mesleğin eğitimi Çıraklık ve Meslek Eğitimi Yasası kapsamına alınmış olup, uygulamalı (pratik) eğitim atölye ve işletmelerde; kuramsal (teorik) eğitim ise mesleki eğitim merkezlerinde verilmektedir.
  Eğitimde; Türkçe, din kültürü ve meslek ahlakı, sosyal bilgiler gibi temel derslerin yanında, kaporta tamirciliğine ilişkin temel kuramsal (teorik) bilgiler ile bu işte kullanılan alet ve takımların bakım ve onarım işlemlerine ilişkin, bilgi yöntem ve teknikler, teknik resim konularında meslek bilgisi adı altında dersler verilmektedir.
  Çıraklık eğitimini tamamlayanlara eğitim sonunda katıldıkları kalfalık sınavında başarılı olmaları durumunda "Kalfalık Belgesi" ve unvanı verilmektedir.

  MESLEKTE İLERLEME
  - Meslekte usta ve usta öğretici unvanlarına yükselmek mümkündür. Mesleki eğitim merkezlerinden kalfa olarak mezun olanlar bir işyerinde çalışıp aynı zamanda teorik eğitimlerine de devam edebilirler. Kaporta tamircisi mesleğinde ustalık eğitimi çalışma süresi 2 yıldır.
  - Ustalık belgesine sahip olanlar veya bunları işyerlerinde çalıştıranlar bağımsız işyeri açabilirler. Ayrıca, işyerinde çırak çalıştırması için de "Usta Öğretici" belgesine sahip çalışanın olması zorunludur.
  - Usta düzeyinde ve işyeri açmak için gerekli sermayesi olanlar, kendi işyerini kurup işveren olarak da çalışabilirler.
  BENZER MESLEKLER: Metal levha işçiliği, oksijen kaynakçılığı.

  BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU
  Çıraklık eğitimi sırasında, uygulamalı (pratik) eğitim, işyerlerinde çalışarak yapıldığından işverenler, çırağın yaşına uygun asgari ücretin %30'unu vermek zorundadırlar.
  Mesleki eğitim sonrasında, en az asgari ücret düzeyinde bir ücret alınmaktadır. Kişinin deneyimi ve işverenle yapılacak anlaşmayla, bu ücret daha yüksek olabilmektedir.
  Kendi işyerlerini kuranların, piyasadaki iş kapasitelerine bağlı olarak gelirleri değişmekle birlikte, oldukça yüksek bir gelire sahip olabildikleri gözlenmektedir.

  DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER
  - İlgili Eğitim Kurumları,
  - Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Meslek Danışma Merkezi,
  - Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu İl ve Şube Müdürlükleri. 2. Ömer
  Devamlı Üye

  Kaportacılık kaza yapmış herhangi bir araç kaportası ezilmiş olsun kırılmış olsun kaportacılar düzeltmeye çalışırlar. Yada yenisini takarlar.
 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Arabalar günümüzde bizi istediğimiz yere götüren taşıtlardır. kazalar sonucu araba kaportasında meydana gelen hasarları kaporta tamircisi halleder.
+ Yorum Gönder


tamirci mesleği hakkında bilgi,  tamirci meslek