+ Yorum Gönder
Ziraat ve Tarım ve Meyve ve Sebze Forumunda Ipek böceği yetiştiriciliği Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Gizli @ yara
  Özel Üye

  Ipek böceği yetiştiriciliği

  İPEK BÖCEĞİ YETİŞTİRİCİLİĞİ hakkında bilgi


  İpek böcekleri dut ağaçlarının bulunduğu alanlarda daha fazla yetişir eğer ipek böcekçiliği ile uğraşacaksınız öncelikle dut ağaçlarının olması gerekir.  İpekböceklerinde dişiler heterogametik (XY), erkekler ise homogametiktir (XX). Haploid kromozom sayısı 28’dir.


  HAYAT DÖNEMLERİ

  Bütün tipik lepidoptera böceklerinde olduğu gibi, ipekböceği de dört farklı hayat dönemi geçirmektedir.

  Uni- ve Multivoltin ırklarda hayat dönemleri (gün).
  Irklar Yumurta(kuluçka) Larva Krizalit(pupa) Ergin(kelebek)
  Univoltin 11-14 24-28 12-15 6-10
  Multivoltin 9-12 20-24 10-12 3-6
  Yumurta dönemi

  Tropik bölgelerde yaşayan multivoltin ırklar en kısa hayat devrelerine sahiptir.
  Univoltin ırklar, sadece ilkbaharda bir generasyon oluştururlar ve verdikleri yumurtalar diğer ilkbahara kadar bekler. Bivoltin ırklarda ise yumurtalar ikinci generasyon için beklemeye girmeden 11-12 günlük kuluçka devresi geçirerek yumurtadan çıkarlar. İkinci generasyonun verdiği yumurtalar ise bekleme dönemine girerek kışı geçirir ve ilkbaharda tekrar canlanırlar. Yetiştirildiği bölgelerin (Hindistan, Tayland, vb) sıcak olması nedeniyle multivoltin ırklardan bir yılda 7-8 generasyon elde edilebilir.

  Larva dönemi

  Yumurtadan çıkan larvalar, iklim ve hava şartlarına bağlı olarak süresi değişen, larva döneminde 4 defa deri değiştirir. Bu nedenle larva dönemini 5 hayat dönemine ayırabiliriz. Her hayat dönemi (yaş) yem yeme safhası ve deri değiştirme (uyku) safhası olarak ikiye ayrılır.

  Larva devresinin safhaları ile bu safhalarda gerekli ısı ve nem düzeyleri
  Safha Süre Isı ve nem şartları
  1.yaş Yem yeme 3 gün 26-28°C %85 nem
  Deri değiştirme 20 saat
  2.yaş Yem yeme 2 gün
  Deri değiştirme 20 saat
  3.yaş Yem yeme 3 gün 24-26°C %80 nem
  Deri değiştirme 1 gün
  4.yaş Yem yeme 5 gün 22-24°C %75 nem
  Deri değiştirme 1 gün
  5.yaş Yem yeme 9-10 gün 20-23°C %70 nem

  Larvalar yem yeme safhasında çok iştahlıdırlar ve sürekli taze dut yaprağı yerler. Baş vücuda oranla küçüktür, derinin parlaklığı ve gerginliği artar. Deri değiştirme (uyku) safhası başlangıcında yemeyi keserler ve durgunlaşırlar. Dinlenmek için yer ararlar. İpeğimsi bir madde salgılayarak yapraklar üzerine tutunurlar, başlarını yukarı kaldırarak hareketsiz bir şekilde dururlar. Deri değiştiren larvaların vücudu büyümüştür. Baş vücuda oranla büyüktür. Yem yeme safhasında parlak ve gergin olan deri, deri değiştirme sonrası gevşer, buruşur ve solgunlaşır.

  Larva dönemi çevre şartları
  Sıcaklık

  Soğukkanlı canlılar olan ipekböcekleri çevre ısısından önemli ölçüde etkilenmektedirler. Çevre sıcaklığı 15-40 °C arasında olduğunda canlılıklarını devam ettirebilirlerse de sınırlara yaklaştıkça canlılıkta azalma ve gelişmede duraklama görülür. Yaş dönemlerine göre ihtiyaç duydukları ısı dereceleri Tablo B-2’de verilmiştir. Çevre ısısının 30 °C’nin üzerine çıkması halinde, ipekböceklerinin çeşitli fonksiyonları ve dolayısıyla larva gelişmesi hızlanır, larva dönemi kısalır ve sağlığı doğrudan etkilenir. Sıcaklığın 20 °C’nin altına düşmesi durumunda ise fonksiyonlar ve büyüme yavaşlar, larva dönemi uzar, böcekler zayıflar ve hastalıklara direnci azalır. Yüksek çevre ısısına genç larvalar daha iyi dayanır ve sağlıklı gelişimlerini sürdürebilirler. Bütün larva dönemlerinde mümkün olduğu kadar sıcaklığın sabit tutulması ve ani ısı değişikliklerinden sakınılması gerekir.
  Isıtıcıların ucuz olması, zararlı gaz çıkarmaması, kolay kullanılabilir ve ayarlanabilir olması tercih edilmelidir.
 2. Gizli @ yara
  Özel Üye

  Ipek böceği yetiştiriciliği

  İpek böcekleri dut ağaçlarının bulunduğu alanlarda daha fazla yetişir eğer ipek böcekçiliği ile uğraşacaksınız öncelikle dut ağaçlarının olması gerekir.
  SIKLIK

  İpekböcekleri geliştikçe büyüklükleri artmakta ve dolayısıyla yataklardaki böcek sıklığı da artmaktadır. Aşırı sıklık olması durumunda, hareketin kısıtlanması, yem yemede ve gelişmede düzensizlikler, birbiri üzerine yığılmalar, fermentasyon sonucu gaz birikimi ve ısının yükselmesi, dolayısıyla sağlıksız bir ortam şekillenir. Aşırı seyreklik ise yaprak zayiatı, ekipmanın gereksiz yer kaplaması ve işgücü israfına neden olur.
  İpekböcekleri özellikle genç yaşlarda çok hızlı geliştiklerinden sık sık ve genellikle yatak temizliği sırasında seyreltilmelidir. Bu amaçla özel çubuklar kullanılır. Ülkemizde yetiştirilen üni- ve bivoltin ırkların ihtiyaç duyduğu alan Tablo M-1’de gösterilmiştir.

  Tablo M-1. Üni- ve bivoltin ırklarda bir kutu ipekböceği için gerekli alan ve yaprak miktarı.
  Yaş Alan,m² Yaprak,kg
  Yaş başlangıcı Yaş sonu
  1 0.2 0.8 1-2
  2 1.0 2.0 5-6
  3 2.0 4.5 20-25
  4 5.0 10.5 80-90
  5 10.5 20.5 450-475
  Yetiştirme yerinin ısısı ve nemi fazla olduğunda veya yataklarda ıslaklık arttığında böcekler seyreltilerek hem ısının düşmesi hem de yatakların kuruması sağlanabilir.

  K. HASTALIKLAR VE ZARARLILAR
  K.1. Protozoa hastalıkları
  Karabatan (Pebrin).
  K.2. Bakteriyel hastalıklar
  Baygınlık (Flacherie) hastalığı,
  Sindirim organlarının bakteriyel hastalığı,
  Septisemi,
  Sotto,
  Kort.
  K.3. Virus hastalıkları
  Sütleme (Grasserie) (sarılık),
  Sitoplazma polihedrosisi,
  Bulaşıcı Flacherie,
  Gattine.
  K.4. Mantar hastalıkları
  Kireç hastalığı (Muscardine, Calcino),
  -Beyaz muscardine,
  -Yeşil muscardine,
  -Sarı muscardine,
  -Kırmızı muscardine,
  Aspergillus ve Sterigmatocystis.
  K.5. Zararlılar
  Uzi sineği,
  Uji sineği,
  -Japon Ujisi (Kyoso sineği),
  Dermestid böcekleri,
  -Dermestes’ler,
  -Anthrenus’lar,
  -Attagenus’lar,
  Kurtçuk (Pediculoides ventricosus),
  Nematodlar,
  Karıncalar,
  Kertenkeleler,
  Fareler,
  Sincaplar,
  Kuşlar.
 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  İpek böcekleri boyut olarak çok küçüklerdir. ama bu canlılar dünyanın en sağlam kumaşının ham maddesi olan ipeği yapmaktadırlar. bu yüzden ipek böceği yetiştiriciliği yapmak hem kar getiren hem de çok da önemli bir iştir.
+ Yorum Gönder