+ Yorum Gönder
Ziraat ve Tarım ve Meyve ve Sebze Forumunda Domateste Bakteriyel Leke Hastalığı - Zirai Bilgi ve tanıtım Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mineli
  Devamlı Üye

  Domateste Bakteriyel Leke Hastalığı - Zirai Bilgi ve tanıtım
  Domateste Bakteriyel Leke Hastalığı

  Domateste Bakteriyel Leke Hastalığı - Zirai Bilgi ve tanıtım


  Xanthomonas campestris pv. vesicatoria 0.60.7 x 1.01.5 büyüklüğünde kapsülsüz, tek kutuptan kamçılı ve gramnegatif bir bakteridir. Besi yerinde sarı renkli koloni oluşturur. Optimum gelişim sıcaklığı 29 C dir. 39 C birkaç gün içinde canlılığını yitirir. Etmen bulaşık tohumla yıldan yıla taşındığı gibi, hastalıklı bitki artıkları ile toprağa da geçer ve toprakta 2-3 yıl canlılığını sürdürebilir. Sekonder enfeksiyonlar ise sağanak halinde yağan yağmurlar ve rüzgar aracılığı ile olur ve bakteri sağlam bitkilere bulaşır. Etmenin bitkiye girişi kınlan tüy yerlerinden ve stomalardan olmaktadır. Şiddetli yağmurlardan sonra hastalık gözle fark edilebilir derecede ilerleme gösterir.
 2. Ezlem
  Üye

  Domateslerde oluşan sarı renkli zararlı bakterilerdir.Toprakta uzun yıllar bakteriler kalabiliyorlar.Yağmurlar yağdıktan sonra hastalık artar ve sağlam domateslere sirayet eder.
 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Domates bir çok bitki gibi patlıcangiller familyasında yer almaktadır. bu bitkinin verdiği meyve yenilmektedir ve bilindiği gibi domates kırmızı bir renge sahiptir. ayrıca dünyada en çok domates üreten ülke çindir . bunun dışında bayanların dikkatine bu sebze kişiye güzellik vermektedir.
+ Yorum Gönder