+ Yorum Gönder
Ziraat ve Tarım ve Meyve ve Sebze Forumunda Kiraz Nerede Yetişir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mesport
  Moderators

  Kiraz Nerede Yetişir
  Kiraz Nerede Yetişir,  Kiraz üretimi ülkemizin Orta Anadolu ve Göller Bölgesi, İç Ege ve Marmara bölgelerinde yoğunlaşmıştır. Üretimin fazla olduğu iller sırası ile İzmir (%12,7), Amasya (%8,8), Manisa (%8,1), Afyon (%6,3), Isparta (%6,1), Konya (%5,4), Bursa (%4,8), Sakarya (%3,8), ve Kocaeli (%3,2) dir . Bunun yanında, Denizli-Hozan, Malatya-Yeşilyurt dar üretim alanları olmalarına rağmen kaliteli, kirazın hakim olduğu bölgeler olarak dikkati çekmektedir. Kiraz yetiştiriciliği ve üretimi olarak Afyonkarahisar ili Sultandağı ve Çay ilçeleri Konya Ereğli yöreside çok meşhurdur.
 2. Gizliyara
  FoRuMaciL Security

  Kiraz tüm Türkiye genelinde yetiştirilmekte; kirazcılık özellikle son yıllarda Isparta, Afyon, Manisa, Bursa ve İzmir illeri ve ilçelerinde temel bir geçim kaynağı olarak hızla gelişen bir zirai faaliyettir. Özellikle Isparta ili Uluborlu, Senirkent ve Barla bölgeleri ile Afyon ili Sultandağı, Eskişehir Mihalıççık ilçelerinde yetiştirilen ve tamamına yakını yurt dışına ihraç edilen “0900 yarı bodur” ziraat’ tipi kirazlar, dünya genelinde ‘Türk Kirazı’ olarak isim yapmıştır.
+ Yorum Gönder


kiraz nerede yetişir,  kiraz ağacı nerede yetişir,  kiraz ağacı nerede yaşar,  kiraz en çok nerede yetişir,  kiraz nerde yetişir,  kiraz nerelerde yetişir