+ Yorum Gönder
Ziraat ve Tarım ve Meyve ve Sebze Forumunda Ceviz yetiştiriciliğinde iklim istekleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Sariya
  Devamlı Üye

  Ceviz yetiştiriciliğinde iklim istekleri
  CEVİZ YETİŞTİRİCİLİĞİNDE İKLİM İSTEKLERİ

  Ceviz yetiştiriciliğinde iklim istekleri hakkında bilgi


  Ilıman iklim meyve türlerinden olan ceviz, şiddetli sıcak ve soğuklara karşı hassastır. Sert rüzgârlara maruz yerlerde iyi netice vermez. 40 °C’ den yüksek yaz sıcaklıkları yeşil kabukta ve yapraklarda güneş yanıklıklarına, ceviz içinde

  -büzülmelere neden olur.
  -
  Ceviz, uzun ve kurak yazı olan bölgelerin bitkisidir. Kuzeyde veya dağ iklimi serin yerlerde yaz sıcaklıklarının düşük olması, iç randımanının düşmesine yol açar. Cevizler, meyvelerini olgunlaştırabilmek için uzun mevsime ihtiyaç duyarlar. Ceviz, deniz seviyesinden 1700 m yükseklikteki alanlara kadar yayılış gösterir. Ceviz ağaçları –25 °C’ ye kadar olan kış soğuklarına dayanabilmektedir. Genç ağaçları taze sürgünleri – 9 °C’ de zarar görürler.
  -
  Geç ilkbahar donları, gelişen yeni tomurcukların patlama döneminde cevizlerde en fazla zararı yapar. Kapalı tomurcuklar –1°C’ ye, tam çiçeklenmede –3 °C’ ye, küçük yeşil meyveler ise –1 °C’ ye kadar dayanabilir. Soğuklardan zararlanma konusunda düşük sıcaklığın derecesi, düşme hızı, süresi gibi etkenler önemli rol oynar.
  -

  -
  Soğuklama ihtiyacı yüksek çeşitler, kışı ılık geçen bölgelere dikilmemelidir. Aksi takdirde soğuklama ihtiyacını tamamlayamayan çeşitlerde, uyanma anormal olarak gecikmekte, çiçeklenme düzensiz olmakta, ürün miktarı azalmakta ve dallarda kuruma görülmektedir.
  -
  Ceviz yetiştiriciliği açısından yıllık toplam en az 500 mm yağış yeterli olmakla birlikte bu yağışın düzenli olması önemlidir. İlkbaharın geç yağışları, cevizde bakteriyel leke ve ceviz kara lekesini arttırmaktadır. Meyvelerin belirginleşmesinden sonraki yağışlar mantar enfeksiyonun artmasına yol açar. Geç yapraklanan çeşitlerin hastalıklardan kurtulma şansı daha yüksektir. Hastalığa dayanım yönünden de çeşitler arasında fark vardır.


  Çiçeklenme dönemindeki yağmurlar ve aşırı rüzgârlar, özellikle tozlanma-döllenme bakımından olumsuz bir durum ortaya çıkarabilir
 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Ceviz ağacıda pek çok meyve ağacı gibi belli bir iklime ihtiyaç duyar. bu meyve ağacının istediği iklim tipi ılıman olan iklimlerdir. yani ne çok sıcak olmalı ne de çok soğuk eğer böyle durumda olan bir ceviz ağacı var ise o zaman hiç kusura bakmayın bu ağaçtan verim alamazsınız.
+ Yorum Gönder