+ Yorum Gönder
Ziraat ve Tarım ve Meyve ve Sebze Forumunda Ceviz yetiştiriciliğinde sulama Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Sariya
  Devamlı Üye

  Ceviz yetiştiriciliğinde sulama
  CEVİZ YETİŞTİRİCİLİĞİNDE SULAMA

  Ceviz yetiştiriciliğinde sulama hakkında bilgi

  Ceviz ağaçları iri yapılı ve yaygın dallanma gösterdikleri için geniş bir yaprak yüzeyine sahiptirler. Bu nedenle terleme ile su kaybı fazla olan cevizlere yeterli suyun sağlanması çok önem kazanmaktadır.

  Cevizler için ilkbaharda gelişme, meyvelerin büyüme ve iç doldurma dönemlerindeki su gereksiniminin karşılanması çok önemlidir. Bu dönemlerdeki susuzluk durumları büyüme ve gelişmeyi yavaşlatacağı gibi meyvelerin içlerini yeterince dolduramamalarına neden olacağı için kalite ve verim düşüklükleri meydana gelir.

  Sulamada dikkat edilecek en önemli noktalardan biri de suyun etkili kök düzeyine ulaşmasının sağlanmasıdır. Cevizlerde ilk yıllarda, bölgenin ve su kaynağının durumu da göz önüne alınarak haftada 2 kez sulama yapmak gerekir. Sulama şekli olarak karık sulama, salma, damla ve alttan yağmurlama sulama sistemlerinden birisi tercih edilebilir. Cevizlerin sulanmasında kimyasal atıklar vb zararlı etmenlerle kirlenmemiş olan her türlü su kullanılabilir.
 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Ceviz ağaçları çok büyük olan ağaçlardır. ayrıca bu ağaların dallanmaları çok fazla olmaktadır bu yüzden de yaprak yüzeyleri geniştir bu da onların terleme you ile çok su kaybetmelerine yol açmaktadır. bunun için ceviz ağaçları çok suya ihtiyaç duyarlar. bu yüzden düzenli olarak sulanmaları gerekir.
+ Yorum Gönder