+ Yorum Gönder
Ziraat ve Tarım ve Meyve ve Sebze Forumunda Standart Ceviz Çeşitlerinde Aranılan Ağaç Özellikleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Sariya
  Devamlı Üye

  Standart Ceviz Çeşitlerinde Aranılan Ağaç Özellikleri
  Standart Ceviz Çeşitlerinde Aranılan Ağaç Özellikleri

  Standart Ceviz Çeşitlerinde Aranılan Ağaç Özellikleri hakkında bilgi

  Ağaçlar erken meyveye yatmalıdır. Tohumdan yetişen ağaçlar, 12–15 yaşlarında verime yattıkları halde seçimi yapılan ve aşılı çeşitler, 3–5 yaşlarında verime yatmaktadırlar. Peryodisite göstermemelidir, yani her yıl verime yatmalıdır. Ağaçları verimli olmalıdır.

  Bunun için:
  Lateral gözler verimli olmalıdır ( % 40–50 ).
  Birim sürgündeki ve ağacın tamamındaki çiçek sayısı yüksek olmalıdır.
  Meyve iri olmalıdır.
  Çiçek tozu verme gücü yüksek olmalıdır

  Don ve güneş yanıklığına dayanıklı olmalıdır. İlkbaharın geç donları ile kış donlarına dayanıklılık önemli olup, geç uyanan ve dona dayanıklı çeşitler tercih edilir.
  Hastalık ve Zararlılara karşı dayanıklı olmalıdır. Ceviz antraknozu, iç kurdu vb. hastalık ve zararlılara dayanıklı olmalıdır. Ağaçlar sağlıklı ve ağaç tacı düzgün gelişmelidir. Meyve şekli düzgün-oval, mütecanis irilikte ve kabuklu dane ağırlığı 10 gramdan fazla olmalıdır.

  Meyve içi kabuktan bütün olarak çıkmalı, iç randımanı %50’nin üzerinde olmalıdır. İç ağırlığı en az 10 gram, iç rengi açık ve iç kabuk boşluğunu tamamen doldurmalı, normal şartlarda büzüşme yapmamalıdır. Yağ oranı %65’ten yüksek olmalıdır.

  CEVİZ YETİŞTİRİCİLİĞİNDE Döllenme Biyolojisi
  Ceviz çiçekleri güzel görünüşe ve kokuya sahip olmadığı için tozlanması rüzgârla olur. Rüzgârla tozlanmada çiçek tozu kaybı çok fazla olacağından, bir erkek çiçek püskülünde çok sayıda erkek organ ve buna bağlı olarak çok sayıda çiçek tozu (polen) vardır. Cevizde yenen kısım tohumdur. Bu nedenle döllenme mutlaka gereklidir.

  Bütün ceviz çeşitleri karşılıklı olarak birbirlerini döllerler. Fakat cevizlerde tozlanma problemleri, genellikle uyuşmazlıktan çok erkek ve dişi çiçeklerin farklı zamanlarda açması ve olgunlaşması nedeniyledir. Cevizlerde erkek ve dişi çiçekler aynı anda olgunlaşmaz, genellikle erkek çiçekler önce olgunlaşır, dökülüp gider; dişiler ondan sonra çıkar. Bundan dolayı ceviz bahçesi kurarken mutlaka ya erkek ve dişi çiçeklerinin olgunlaşması aynı döneme gelen birden fazla çeşit ile karışık bir dikim tercih edilmelidir.

  Bir ceviz bahçesinde iyi bir tozlanma ve döllenme sağlayabilmek için en iyi metot, bahçeyi iki veya daha çok çeşitle kurmaktır. Erken veya geç çiçek tozu veren çeşitler bir arada dikilmemelidir. Böylece yeterli, tozlanma sağlanacak ve maksimum verim alınacaktır.

  Eğer cevizlerde tek çeşitle bahçe kurma yoluna gidilirse; birde bu çeşidin çiçeklenme durumu dikkate alınmamışsa, o bahçeden düzenli meyve alınması mümkün olmayacaktır.

  Çiçek tozları rüzgârla uzaklara taşınabilir. Genç bahçelerde ağaçlar arasında iyi bir rüzgar dolaşımına imkan verecek aralık varsa, ağaçların polen kaynağına 150-200 m uzak olması tozlanma için yeterlidir. Ancak ağaçlar büyüyüp aradaki mesafeler kapandıkça, çiçek tozlarının bahçe içindeki etkinliği azalır. Bu nedenle polen vericilerle tozlanan ağaçlar arasında en çok 60-90 m aralık bulunmalıdır. Tozlayıcı çeşitlerin meyve kalitesi iyi ise birbirini tozlayan çeşitlerden birer sıra tesis edilebilir.
 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Yetiştiriciler ceviz ağaçalrını seerken bir kaç özelliğine önem veriler. mesela ceviz ağacının erken meyve vermesi ve erken meyve tutması önemli bir özelliktir. bunun dışın da cevizin verimli bir şekilde ürün vermeside önemlidir.
+ Yorum Gönder