+ Yorum Gönder
Ziraat ve Tarım ve Meyve ve Sebze Forumunda Antepfıstığı toprak işleme Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Sariya
  Devamlı Üye

  Antepfıstığı toprak işleme
  TOPRAK İŞLEME

  Antepfıstığı toprak işleme hakkında bilgi

  Antepfıstığı yetiştiriciliğinin yapıldığı alanlarda, sulama imkanı olmadığı gibi, gerek yağışın azlığı ve gerekse kuraklıktan dolayı toprak işleme büyük önem kazanmaktadır. Bu durumda ya sulama yapmak ya da yağışla düşen suyu toprakta muhafaza etmek gerekir. Bu amaçla da toprak işleme yapılmalıdır.

  Antepfıstığında toprak işleme şu şekilde yapılmaktadır:

  Kış aylarına girerken 3 veya 5 soklu pullukla derin olarak yapılan kontur (çapraz) sürüm, yağmur sularının toprağın alt katmanlarına inmesini sağladığından, yapılması gereken önemli bir sürümdür. Bu sürümün kontur olarak yapılması ve son sürümün eğime dik olması, suyun toprakta tutulmasını arttırdığı gibi, yüzey akışını ve erozyonla toprak kaybını da azaltmaktadır.

  İlkbaharda 5 soklu pulluk, kültivatör veya kazayağıyla yüzeysel olarak yapılan kontur sürüm, yabancı ot kontrolünü sağlar. İlkbahar sürümü genellikle 2 kez yapılır. Bunların birincisi Nisan ayında yapılır. Bu sürüm, kış yağmurlarından sonra bol miktarda çıkan yabancı otların temizlenmesini sağlamaya yöneliktir. İlkbaharda yapılan ikinci sürüm ise yine kültivatör veya kazayağıyla, yağmurların kesilmesinden hemen sonra (Mayıs ayı) ve toprak tavında iken yapılır. Bu sürümle birlikte bahçeye tapan çekilmelidir.

  Killi toprak yapısına sahip bahçelerde toprak neminin azalmasıyla birlikte, özellikle Temmuz ayında yüzeyden başlayarak aşağıya doğru toprakta yarılmalar meydana gelmektedir. Bu yarıklardan toprak neminin kaybolmaması için, Temmuz ayında kültüvatör veya kazayağıyla birlikte tapan çekilerek, yapılacak olan son bir sürümle toprak işleme tamamlanmış olur.

  Sürüm yapılamayan yerler (ağaçların gövde çevresi) ilkbaharda bellenmeli veya çapalanmalıdır.
 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Antep fıstığı yetiştiriciliği ile uğraşan insanların çoğu para kazanabilmek için bu işi yapmaktadırlar. bu yüzden ne kadar çok ve iyi fıstık yetiştirilirse o kadar çok kişi doyar bu yüzden antep fıstığının yetiştiği toprakların işlemesi düzenli olarak yapılmalı ve bu dikkatli bir şekilde yapılmalıdır.
+ Yorum Gönder