+ Yorum Gönder
Ziraat ve Tarım ve Meyve ve Sebze Forumunda Antep Fıstığı Yetiştiriciliğinde GÜBRELEME Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Sariya
  Devamlı Üye

  Antep Fıstığı Yetiştiriciliğinde GÜBRELEME
  Antep Fıstığı Yetiştiriciliğinde GÜBRELEME

  Antep Fıstığı Yetiştiriciliğinde GÜBRELEME hakkında bilgi

  Meyve ağaçlarının hepsinde çinko noksanlığının tipik belirtisi, daralmış, küçülmüş yapraklar ve rozet oluşumudur. Bu ölçümün nedeni ise boğum araları uzunlukları oldukça kısalmış olmasıdır. Yaprak kenarları bazen dalgalı bir hal alırlar. Yaprak yüzeyin de damar kenarları yeşil kalmak üzere, damar aralarında sari mozaik şeklinde lekeler oluşur. Noksanlık çok şiddetli değilse sadece yaprakları etkiler, sürgün gelişimi normal devam eder. Ancak noksanlık şiddetli ise sürgün gelişimi tamamen durur. Sürgünlerde meyve tomurcuğu sayısı azalır veya tamamen yok olur.

  Önemli Not: Bahçenizi her ilaçlamanızda, sulama veya ilaçlama suyunuzun pH sı 8 - 8.5 ise muhakkak Golden Wet yayıcı yapıştırıcı kullanınız. (Ülkemizin birçok yöresinde toprak ve su pH sı 8- 8.5 hatta 9 a kadar çıkmaktadır.) Üretilen bütün ilaçlar 6 - 7 pH aralığına göre üretilmektedir. En kaliteli ilaçlar dahi, 6 ila 15 dakika arasında, % 30 a varan oranlarda etkisini kaybetmektedir. (kesilmiş yoğurt örneği gibi) Buda ilacınızın etkisinin azalmasına neden olacaktır.


  Bu nedenle holderinize, tankınıza veya sırt pompanıza, sıralamayı bozmadan
  1
  GOLDEN WET
  pH düşürücü- yayıcı yapıştırıcı


  2
  GOLDENMIX Bitki Besini

  3
  İNSEKTİSİT Zararlı ilacı (Böcek)

  4
  FUNGUSİT Mantar ilacı (Ayrı bir kapta karıştırdıktan sonra)  BOOLTEX

  Toprak pH sını düşürür, toprakta bulunan kireci bitki tarafından alınabilir kalsiyuma çevirir, kireci giderir. ( Bitkiye yararlı toprak pH sı 6.4 tür. )
  Taban gübrelemesinden önce veya ilk sulamanızda kullanınız.
  DÖNÜME
  1 LT


  GOLDENMIX Yapraklar oluştuktan sonra 15 gün aralıklarla 3 uygulama yapılır. 150-200 cc

  GOLDEN ZINC Bitki boyu 20-15 cm olunca 1 uygulama yapılır. 100 cc

  COMPLEX Organik esaslı Damla sulama veya Salma sulama gübresi.

  On beş gün aralıklarla veya sulama başına bölünerek.
  DÖNÜME
  5-7 KG


  Her ilaçlamada yaprak gübresi muhakkak kullanılmalıdır. Yaprak gübreleri bitkilerin strese girmesini önler.

  Bitkilerin mikro element ihtiyaçlarını karşılar. Meyve tutumunu ve meyvelerin kalitesini arttırır.

  Ürünlerimizi Zirai ilaç gübre bayilerinden veya temin edebilirsiniz.
  Antepfıstığı meyvesinin oluşumu için, bitkinin yeterince beslenmesi gerekmektedir. Bilindiği gibi antepfıstığında düzensiz meyve verme (periyodisite) ve buna bağlı olarak ürün azlığı, yetiştiricilikte karşılaşılan önemli sorunların başında gelmektedir. Bitkinin yeterli ve dengeli beslenememesi sonucunda, bitki gelişiminin tam olmaması, verim düşüklüğü ve kalite bozukluğu gibi sorunlarla karşılaşılmaktadır.  Antepfıstığında görülen periyodisitenin (düzensiz verim), bitkinin beslenmesi ile ilgili olduğunu belirten birçok araştırma mevcuttur. Besin elementlerince fakir, kıraç ve susuz arazilerde yetişen antepfıstığının mutlaka gübrelenmesi gerekir.  Yapılacak toprak ve yaprak analiz sonuçlarına göre en uygun gübre dozları ortaya çıkarılmalıdır. Ancak yapılan araştırmalarda 35-40 yaşlarındaki bir antepfıstığı ağacına saf olarak verilen 800 gram azot, 600 gram fosfor, 400 gram potasyum ve 50-60 kg ahır gübresi, verimi % 40 civarında arttırmaktadır.  Şubat ayında ağaç gövdesinin yaklaşık 1 m çapındaki kısmının dışında kalan taç izdüşüm alanına 2-5 kg arasında olmak üzere, amonyum sülfat gübresi serpilerek, hemen toprağa karıştırılmalıdır. Yağışın az olduğu bölgelerde Ocak ayında da verilebilir.

  Ocak ayında, mümkün olduğu kadar derine verilmek üzere, ya ağacın taç iz düşümüne açılacak 20-30 cm derinliğinde ve 25-30 cm genişliğindeki banta, ya da bahçelerde ağacın taç izdüşümü kenarına traktöre bağlı pullukla açılacak hatlara, fosforlu ve potasyumlu gübre ve bunların üzerine de ahır gübresi uygulanıp, üzeri toprakla kapatılmalıdır. Tam verimdeki ağaçlara fosforlu gübre olarak, ağaç başına 2 kg triple süper fosfat uygulanabilir. Açılan bant, triple süper fosfat gübresi üzerine 60 kg yanmış ahır gübresi verilerek kapatılmalıdır. Bölge toprağı potasyum yönünden genellikle yeterli olmasına karşın, eksikliğin olduğu yerler de vardır. Yapılacak toprak ve yaprak analizlerine göre eksikliğin görüldüğü bahçelerde, fosfor uygulamasıyla birlikte ağaç başına 0.5-1.5 kg potasyum sülfat verilmelidir.  Bunların yansıra Golden green 20-20-20 gübresi de azot, fosfor ve potasyum kaynağı olarak kullanılabilir.  Zamanında ve tekniğine uygun olarak yapılacak gübreleme, antepfıstığının gelişiminde büyük oranda katkı sağlamakta, verimi arttırıp periyodisite yi azaltmaktadır.

  Uygulamada görülen hataların başında fosforlu gübrelerin derine verilmediği, çiftlik gübresinin toprak yüzeyine serpilip, öylece bırakıldığı, azotlu gübrelerin de toprağa karıştırılmadığı görülmüştür. Bu şekilde yanlış uygulama sonrasında "Ben ağaçlarımı gübreledim, ama netice alamadım" denilmektedir. Uygulamalar zamanında ve tam olarak yapılırsa önemli faydalar sağlanacaktır.
 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Topraklar daha çok zengin olsun ve yetiştirilecek olan besinler çok daha yiyi bir şekilde yetişsinler diye topraklar gübrelenir. bunun için çok daha iyi ve sorunsuz antep fıstığı yetiştirmek için toprak çok iyi gübrelenmelidir. bunun dışın da eğer gübrelenme yanlış ve aşırı bir şekilde yapılır sa maalesef fıstıklar yetişemezler.
+ Yorum Gönder