+ Yorum Gönder
Ziraat ve Tarım ve Meyve ve Sebze Forumunda Kiraz yetiştiriciliğinde gübreleme Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Sariya
  Devamlı Üye

  Kiraz yetiştiriciliğinde gübreleme
  KİRAZ YETİŞTİRİCİLİĞİNDE GÜBRELEME

  Kiraz yetiştiriciliğinde gübreleme hakkında bilgi

  kirazda azot noksanlığının belirtileri yapraklar küçük, dar, açık yeşil renkli olur. Yaşlı yapraklar sarımsı portakal renkli veya kırmızımsı mor renkli olabilir ve erken dökülürler. Yaprak sapları dal ile dar açı oluşturacak şekilde bir görünümdedir, ince ve kısadır ve eğer noksanlık çok şiddetli ise sapları öldüğü görülür. Sürgün gelişimi zayıftır. Tomurcuk ve çiçek sayısı az, çiçeklerin döllenme suresi kısadır. Meyveler olgunlaşmadan renklenirler. Kirazda meyveler koyu renkli olurlar.

  Kiraz, kaysı ve şeftali gibi taş çekirdekli meyve ağaçlarında potasyum noksanlığı yapraklarda kıvrılma ve kırmızımsı kahve lekelerle beliren simptomlara neden olur. Sürgün uçlarında ölme, zayıf çiçek ölçümü ve normalden küçük meyveler olur.


  Önemli Not: Bahçenizi her ilaçlamanızda eğer sulama veya ilaçlama suyunuzun pH sı 8 - 8.5 ise muhakkak Golden Wet yayıcı yapıştırıcı kullanınız. (Ülkemizin birçok yöresinde toprak ve su pH sı 8- 8.5 hatta 9 a kadar çıkmaktadır.) Üretilen bütün ilaçlar
  6 - 7 pH aralığına göre üretilmektedir. en kaliteli ilaçlar dahi 6 ila 15 dakika arasında, % 30 varan oranlarda etkisini kaybetmektedir. (kesilmiş yoğurt örneği gibi) Buda ilacınızın etkisinin azalmasına neden olacaktır.  Bu nedenle bizim tavsiyemiz.

  1
  GOLDEN WET
  Ph düşürücü - Yayıcı Yapıştırıcı


  2
  GOLDENMIX BİTKİ BESİNİ

  3
  İNSEKTİSİT Zararlı ilacı (Böcek)

  4
  FUNGUSİT Mantar ilacı (Ayrı bir kapta karıştırdıktan sonra)


  .

  BOOLTEX
  Bitkiye yararlı toprak pH sı 6.4 tür. Eğer sizin toprak pH nız 7.5 civarı ve üstüyse taban gübrelemesinden önce veya ilk sulamanızda kullanınız.


  DÖNÜME
  1 LT

  GOLDENMIX
  Çiçeklenmeden önce 1. uygulama, meyve tutumunda 2. uygulama, hasattan 45 gün önce 3. uygulama yapılır.
  200-300 cc
  GOLDENZINC
  Gözler patladığında ve çiçeklenme bittikten sonra uygulanır. En önemli uygulanma zamanı ise meyve toplandıktan (yaprak henüz düşmeden) yapılandır. Gelecek ilkbaharın gözlerinde çinko birikimini ve sağlıklı yeni sürgünlere olanak sağlar.
  125-150 cc
  GOLDEN POTAS
  Meyveli dönem başlangıcından hasat sonuna kadar 2 -3 uygulama.
  150-200 gr
 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Kiraz yetiştirmek için gerekli olan ve yapılması gereken şeylerden biri de kirazın yetiştirildiği toprağın gübrelenmesidir. bu işlemin yapılma nedeni toprağı noksanlıktan kurtarmak . çünkü noksan olan toprak kiraz için uygun değildir.
+ Yorum Gönder


kiraz yetiştiriciliği gübreleme