+ Yorum Gönder
Ziraat ve Tarım ve Meyve ve Sebze Forumunda Kiraz yetiştiriciliğinde budama Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Sariya
  Devamlı Üye

  Kiraz yetiştiriciliğinde budama
  KİRAZ YETİŞTİRİCİLİĞİNDE BUDAMA

  Kiraz yetiştiriciliğinde budama hakkında bilgi

  Kiraz ağaçları dikine büyüyen ağaçlardır. Bu nedenle piramit veya değişik doruk dallı budama sistemleri tercih edilmelidir.
  Kiraz ve vişnenin meyve türleri içinde en az budamaya ihtiyaç duyan türler olduğu unutulmamalıdır.
  Dikimden sonraki birkaç yıl içersinde budama ile ana dallar iyice oluşturulduktan sonra yapılacak budamalar kuruyan tacın iç kısmını sıkıştıran çok zayıf büyüyen ve ana dallarla rekabet edebilecek obur dalları kesmekten ibarettir.
  Fidan dikildiği yıl gözler iyice kabardığında 70-75 cm yükseklikteki uygun bir göz üzerindeki hafif eğimli tepe kesimi yapılmalıdır.
  Tepesi kesilen fidana %2’lik bordo bulamacı uygulanmalıdır.
  Gözler kabarıp sürgünler 2-3 cm’ ye ulaşınca lidere rakip olabilecek, liderin altında ki 3-4 göz kopartılarak çıkartılmalıdır.
  Ayrıca aşı noktasından 40 cm yüksekliğe kadar olan sürgünler ve gözlerde çıkartılmalıdır. Böylece fidan üzerinde lider göz ve ana dalları oluşturacak 4 göz bırakılmış olur. Seçilen dört ana dalın ana gövde üzerinde birbirinde 25-30 cm uzaklıkta ve ana gövde ile aralarındaki açının 45-60 derece olması sağlanmalıdır.
  Kirazda dal açımı, ilk yıldan itibaren özellikle 3 yıl mutlaka yapılmalıdır. Dallar yere paralel konuma getirmeye çalışılmalıdır.
 2. Sariya
  Devamlı Üye

  DİKİMDEN İTİBAREN FİDANDA YAPILACAK BUDAMA

  KİRAZ YETİŞTİRİCİLİĞİNDE BİRİNCİ YIL BUDAMASI


  İlk dikimden sonra kamçı halindeki fidanın kesim yapılırken aşı yerinden itibaren 70 cm.den tepe kesimi yapılır lider olarak bırakılacak gözün hakim rüzgara karşı gelmesine dikkat edilmelidir.
  Gözler kabarmaya başladıktan ve tercihen 2-3 cm sürgün oluştuktan sonra lidere rakip olabilecek 1,2,3. sıradaki gözler koparılır. Ayrıca aşı noktasından 40 cm yüksekliğe kadar bulunan gözler ve sürgünler koparılır. Böylece dallanma şekilde gösterilen (A) yere paralel olarak gelişmesi sağlanır.
  İlk 40-60 cm'de oluşan dal grubundaki sürgünler 10-15 cm boya geldiklerinde değişik istikametlere yönelmiş en az 3-4 dal mandal ile geniş açılı olacak şekilde yatırılır. Bu sayede dal üzerinde erken meyve oluşumu temin edilmiş olur.

 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Her ağaç sağlıklı yetişsin diye belli günler için de daha dorusu belli zamanlarda budamaları gerekir. bu budama işlemi kiraz ağacı için de yapılmaktadır. ama şunu unutmayın budama işlemini her kes yapamaz çünkü bunun belli bir tekniği vardır.
+ Yorum Gönder