+ Yorum Gönder
Ziraat ve Tarım ve Meyve ve Sebze Forumunda Elma yetiştiriciliğinde toprak işleme Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Sariya
  Devamlı Üye

  Elma yetiştiriciliğinde toprak işleme
  ELMA YETİŞTİRİCİLİĞİNDE TOPRAK İŞLEME


  Elma yetiştiriciliğinde toprak işleme hakkında bilgi


  Bahçe toprağının sürülüp, sürülmemesi konusunda değişik görüşler vardır. Toprak işlemesinin, özellikle, sathi köklü olan elma ağaçlarının kök ve saçak sistemini parçaladığı bir gerçektir. Batı dünyasında, elma

  bahçelerinde toprak işlemesi genellikle yapılmamaktadır. Ağacın taç iz düşümü altında kalan saha malaçlanmakta, diğer kısımları da daimi çayır altında tutulmaktadır. Ancak, Avrupa’nın iklim şartları memleketimiz iklim şartlarından oldukça farklıdır. Orada ki sık yağmurlar nedeni ile hem bahçelerin su ihtiyacı karşılanmakta hem de bu daimi çayırlar yeşilliğini muhafaza etmekte aynı zamanda toprak yumuşaklığını da korumaktadır.

  Memleketimizde, Karadeniz Bölgesi dışında kalan bölgelerde ilkbahar ve özellikle yaz şartları kuraktır. Uygulanan sulama teknikleri daimi çayır yetiştirmeye uygun değildir. Bu nedenle rakipsiz kalan yabani otlar bahçeyi adeta istila eder. Toprak yapısına bağlı olarak, toprak sertleşir ve saçak kökler havasız kalır. Böyle bahçelerde gelişme durur veya geriler. Bu nedenle, elma bahçelerinde toprak sürümüne karşı olmamak gerekir. Ancak pullukla derin işleme yapılmamalı, diskharrow ile kök sistemini parçalamayacak derinlikte işleme yeterlidir.
 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Elma için toprağın işlenip işlenmem esi hala bir tartışma konusudur. çünkü bazı kişilere göre elma için toprak sürülmemeli , ama bazı kişilere göre tam tersi toprak sürülmeli. bu yüzden ben de sizlere toprağın işlenip işlenmemesi hakkında kesin bir bilgi veremem.
+ Yorum Gönder