+ Yorum Gönder
Ziraat ve Tarım ve Meyve ve Sebze Forumunda Yer Elması Nasıl Yetiştirilir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Yer Elması Nasıl Yetiştirilir
  Yer Elması Nasıl Yetiştirilir


  İklim isteği: Yerelması bitkisi, iklim konusunda hiç de seçici değildir. Her türlü iklimde kolaylıkla yetişebilir .

  Toprak isteği: Toprak konusunda da seçici olmayan yerelması bitkisi, zayıf nitelikli topraklarda bile yetişir. Bitkinin bu konuda tek isteği, toprağın kış mevsiminde uzun süreler su tutmamasıdır. Sonbaharda 30 cm aralıklarla ve 10-15 cm kadar derine, bıçakla dörde bölünerek ekilen yerelması yumruları, zamanla ekildiği toprağı sarar ve çevresine yayılır. Bitkinin ekiminden 40-50 hafta kadar sonra yeni yumrular ürün olarak sökülse de toprakta kalan minik yumrulardan, sonraki mevsimde yeni yerelması bitkileri türer. Ekildiği toprağı yerelmasından kurtarmak güçtür.

  Sulama: Yerelması bitkisi, yalnızca havalar çok kurak gittiğinde ve makul oranda sulanır. Bitkiden iyi ürün almak için yazın açan sarı çiçekleri koparılmalıdır.

  Gübreleme: Bitki ekilirken kazılan toprağına bir miktar fosforlu gübre konulur. Ara sıra biraz hayvan gübresi verilirse bitkiden bol verim alınır.

  Toprak işleme: Mayıs ayı başında bitkinin çevresi çapalanarak patateste olduğu gibi kabartılmalı, bitkinin etrafına tepe şeklinde toprak yığılarak boğaz doldurma işlemi yapılmalıdır.

  Hasat (Derim): Yerelması bitkisi, ağustos -eylül aylarında pek gösterişli çiçekler açar. Bundan bir süre sonra bitkinin toprak üstü kısımları çürümeye başlar. Bitkinin hasadına genellikle ekim ayında başlanır. Hasat işlemine geçmeden önce birkaç ocağı çapalanıp açılarak yumrular kontrol edilir.

  Yerelmalarının istenen niteliğe ulaştığı görülünce, toprak üstü kısımları tümüyle kesilerek bahçe iyice temizlenirDaha sonra çapayla ocaklar kazılarak yumrular toprak üzerine çıkarılır. İyice yıkanan yumrular çuvallara konularak hasat gerçekleştirilmiş olur.

  Zararlılarıyla mücadele: Yerelması bitkisinin hastalığı ve zararlısı yok gibidir. Yalnızca seyrek de olsa bitkiye dadanan sümüklüböceklerle, uygun tarım koruma ilaçları kullanılarak mücadele edilmelidir. 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Yer elması dünya da en çok amerika kıtasın da kanada da yetiştirilen bir çok yıllık otsu bitkidir. bu bitkinin yetiştirilmesi için yapılması gereken bazı şeyler varır. bunların başın da , toprak , iklim şartları ve bu bitki yetişene kadar verilmesi gereken bakım .
+ Yorum Gönder


yer elması nasıl ekilir,  yer elmasi nasil yetistirilir,  yer elması ne zaman ekilir,  yer elması nasıl toplanır,  yer elması ne zaman dikilir,  yer elması ne zaman çiçek açar