+ Yorum Gönder
Ziraat ve Tarım ve Meyve ve Sebze Forumunda Doğal üzüm kurutma yöntemi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Doğal üzüm kurutma yöntemi
  Doğal üzüm kurutma yöntemi

  Doğal üzüm kurutma yöntemi hakkında kısa bilgi

  Doğal Kurutma: Doğal kurutma yöntemi genellikle siyah renkli çekirdekli üzüm çeşitlerinde kullanılmaktadır. Bu yöntemde hasadı yapılan üzümler bağda bol güneş gören yerlere toprak üzerine serilmekte veya salkımlar ipe dizilerek bağdaki çardaklarda veya sundurma altlarında gölgede kurutulmaktadır.

  Çekirdekli ve çekirdeksiz beyaz üzümler ise bandırma yöntemi ile kurutulmaktadır. Bandırmada amaç üzüm tanesi üzerindeki mumsu pus tabakasının uzaklaştırılıp ve bir miktar çatlama sağlayarak tanenin su kaybını hızlandırmak suretiyle kurumanın çabuklaştırılması ve iyi bir renk elde edilmesidir.

  Bandırma sıvısı olarak potasyum karbonat ile buna zeytinyağı ilave edilmiş şekli bazen de küllü su-zeytinyağı karışımı kullanılmaktadır. Bandırma işlemi uygulanan üzümler toprak, kağıt, beton veya tel sergi yerlerinde kurutulmaktadır.
 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Bildiğiniz gibi üzüm meyvesi bir çok şeye dönüştürülebilmektedir. bunlardan biri de kurutularak kuru üzüm haline gelir. bu işlem doğal yöntemler ile de yapılmaktadır. ancak şöyle bir şey var bu doğal kurutma işlemi sadece siyah renkli çekirdekli üzümlerde yapılmaktadır.
+ Yorum Gönder