+ Yorum Gönder
Ziraat ve Tarım ve Meyve ve Sebze Forumunda Üzüm Bağı Nasıl Budanır, Üzüm Bağı Budama Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Üzüm Bağı Nasıl Budanır, Üzüm Bağı Budama
  Üzüm Bağı Nasıl Budanır

  Üzüm Bağı Budama


  Asmanın budanması çok bilgi ve beceri isteyen bir teknik iştir. Bu nedenle asmanın fizyolojisini ve budama esaslarını bilmek gerekir. Aksi halde üzümün kalitesi düşmekte, verim azalmaktadır.

  Ekolojik ve kültürel sebeplerin etken olduğu budamada esas, bir yıllık sürgünler üzerinde, üzüm çeşitlerine göre mahsuldar gözlerin yerinin bilinmesi şartı ile asmanın kaldırabileceği kadar verimli çubuk (göz) bırakmak ve lüzumsuz çubukları kesmektir.

  Bölgemiz bağları genel olarak karışık budama şeklinde budanmakta ve şekil olarak da düzgün olmayan gobleyi andırmaktadır. Budama zamanı olarak görülen en hatalı uygulama sonbaharda yapılan budamadır. Bölgemizde budama ocak-şubat, hatta mart aylarında yapılması uygundur.

  Budama şekli açısından hem daha yüksek bir verim ve kalite elde edilmesi, hem de özellikle boncuklanmanın önlenmesi açısından 5-8 göz üzerinden uzunlu kısalı karışık budamaya imkan sağlayan telli terbiye şekillerinden 60-80 cm gövde yüksekliğine sahip "guyot sistemi" ya da "guyot + T" terbiye şeklinin uygulanması önerilmektedir.
 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Üzüm bağı budamak öyle sanıldığı gibi kolay olan bir işlem değildir. üzüm asması budama diğer budamalara göre biraz daha farklıdır. farklı derken budama işlemi yapılırken çok daha iyi ve sağlıklı bir şekilde yapılmalı yoksa asma bir daha ki sefere çok daha düşük kaliteli bir üzüm veriri.
+ Yorum Gönder