+ Yorum Gönder
Ziraat ve Tarım ve Meyve ve Sebze Forumunda Üzüm nasıl gübrelenir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Üzüm nasıl gübrelenir
  Üzüm nasıl gübrelenir

  Üzüm Gübreleme

  Doğru, dengeli ve zamanında yapılan gübreleme bağcılıkta ürün miktarını ve kalitesini artırmakta ve bağların hastalık, zararlı , dona karşı dirençlerini de yükseltmektedir. Bu sebepten bağlarda iyi gelişmeyi sağlamak ve yeterli ürün alabilmek için topraktan kaldırılan besin maddelerini yeniden toprağa ilave etmek gereklidir.

  Genelde bağlar organik maddece fakir olan topraklarda tesis edilmektedir. Bu nedenle bağlar için çiftlik gübresinin önemi daha fazladır. Ancak, çiftlik gübresi asmanın tüm besin elementleri ihtiyacını karşılamayacağı için ticari gübreler de kullanılmalıdır.

  Bağlara verilecek gübre miktarının tesbiti çok fazla faktöre bağlı olan ve önceden bazı tahlilleri gerektiren bir işlemdir. Her bölgede hatta her bağda ihtiyaç duyulan mineral ve organik madde miktarını ayrı ayrı tesbit etmek daha sonra buna göre gübreleme yapmak en isabetli yoldur. Bizim bölgemiz için tavsiye edilen gübre miktarı saf madde olarak kuru koşullarda yerli bağ için 10 kg/da azot, 8 kg/da fosfor, sulu koşullarda kültür bağ için ise 14 kg/da azot, 9 kg/da fosfordur.

  Çiftlik gübresi ile fosforlu gübreler sonbahar toprak işlemesi sırasında sıralar arasına verilerek toprakla karışması sağlanır. Azotlu gübrenin ise bağlara en uygun verilme zamanı ilkbaharda ilk toprak işlemesinden hemen önce şubat-mart aylarıdır. Arzu edilirse azotlu gübrenin ikinci yarısı nisan-mayıs aylarında da verilebilir.
 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Üzüm de diğer bütün bitkiler gibi toprakta yetişir ve yetişei,lmek için gerekli olan bazı besinlere ihtiyaç duyar. bu yüzden toprağın buna uygun olması gerekir . eğer toprak da her hangi bir besin ile bir noksanlık var ise bu noksanlık verilecek olan gübre ile giderilir.
+ Yorum Gönder