+ Yorum Gönder
Ziraat ve Tarım ve Meyve ve Sebze Forumunda Evde Organik Sebze ve Meyve Yetiştirilmesi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Evde Organik Sebze ve Meyve Yetiştirilmesi
  Evde Organik Sebze ve Meyve Yetiştirilmesi

  Evde Organik Sebze ve Meyve Yetiştirilmesi hakkında bilgi


  Arka bahçenizde küçücük bir toprak kısmı bile olsa, organik sebze ve meyve yetiştirmeyi deneyebilirsiniz. Apartman dairelerinde oturanların endişe etmesine gerek yok, onlara da saksılarda nasıl organik sebze yetiştirilir anlatacağız. Şimdi, bahçelerde nasıl organik sebze ve meyve yetiştirilir bir göz atalım.
  Bahçenizde organik sebze yetiştirmenin ilk adımı tohum satın almaktır. Eğer yerel fidanlık ya da seranıza, organik sebze tohumları bulamazsanız, internet üzerinden sipariş verebilirsiniz. Şimdi, ne tür sebzeler yetiştirmek istediğinizi seçin. İlk defa organik sebze yetiştirecekler için en kolay yetiştirilen sebzeler fasulye, kabak, patates, marul, bezelye ya dadomatestir. Bu tür sebzeler az bakım isterler ve sizlere çok fazla sorun çıkarmazlar.
  Organik sebze yetiştirmekteki ikinci adım uygun gübreyi bulmaktır. Her çeşit gübre organik tarım için uygun değildir. Bitki atıklarının çürümesiyle oluşmuş ve karışmış gübreler tercihiniz olmalıdır. Organik ve inorganik maddeler sebzelerinizin düzgün ve sağlıklı yetişmeleri için gerekli olan besinleri ve maddeleri içerirler. İyi bir organik tarım taktiği, organik gübrenizi kendinizin yapmanızdır. Ailenizin tükettiği bütün sebze ve meyvelerin kabuklarını saklayın ve organik tarım için kullanacağınız toprağa, gübreye karıştırın. Bir iki hafta içinde, karıştırdığınız organik besin maddesi artıkları (bizim örneğimizde kabuklar) bileşenleri olan protein, karbonhidratlara ayrışacak ve organik gübre karışımınız hazır bir hale gelecek. Gübrenizin ve bahçenizin seviyesini belirleyin ve farklı sebzeler yetiştirebilmek için 4 ya da 5’e bölün.
  Organik gübrenizi hazırladığınıza göre, artık tohumları toprağa ekmenin zamanı geldi. Bir kürekle toprağı güzelce kazarak, toprağı ekim işlemine hazırlayın. Bu işlemle toprak havalanacak ve yeterli derinlik sağlanacaktır. Patates, soğan, yaban havucu ya da domates gibi sebzelerin bazılarının toprağa direkt olarak dikilmesi gerekmektedir.
  Bezelye, fasulye ve çeri domatesleri çimlenmeleri için ilk önce saksılarda gün ışığı altında yetiştirilir. Yeterince çimlendikten sonra, bu sebzeleri dikkatlice saksılardan çıkarıp toprağa dikmek gerekir. Toprağa ekim, dikim işlemi bittikten sonra, düzenli aralıklarla sebzelerinizi ihtiyaçları olan su miktarıyla sulamanız gerekmektedir. Sarmaşık olarak büyüyen bazı bitkilerin bir çubuk ile desteklenemeye ihtiyaçları olabilir.
 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Eğer bir bahçeniz var ise o zaman yapmanız gereken en güzel şey bu bahçeye çeki düzen vererek evde kendiniz organik olarak meyve ve sebze yetiştirciliği yapabilirsiniz. bu hem kafanızı dağıtır hem de size sağlıklı besinler kazandırır. ama bu işi yapmak için bilgi edinmeli ve çok çalışmalısınız.
+ Yorum Gönder