+ Yorum Gönder
Ziraat ve Tarım ve Meyve ve Sebze Forumunda Avokado yetiştirme hakkında bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Avokado yetiştirme hakkında bilgi
  Avokado yetiştirme hakkında bilgi

  Avokado yetiştirme

  Ağaç 20 metre kadar boylanabilir sıralı ve 12-25 cm arası uzunlukta yaprakları bulunur. Çiçekleri pek göze çarpmaz yeşilimsi sarı renkte 5 ile 10 mm genişliğindedir. Armut şekilli meyvesi 7 ila 20 cm uzunluğundadır, ağırlığı 100 gr ila 1000 gr ağırlığındadır, ortasındaki geniş tohum 5 cm ila 6.4cm uzunluğundadır.

  Subtropikal türleri donsuz ve az rüzgar gerektiren bir iklimi tercih eder. Aşırı rüzgar nemi düşürür, çiçekleri kurutur ve polenlemeyi etkiler. Her ne kadar, Hass kültür türü -1'e kadar olan ısılara tahammül ederse de hafif donlar olgunlaşmamış meyvelerin ağaçtan düşmesine neden olur. Yaklaşık 1 metreden fazla derinliğe sahip iyi havalandırılmış toprağa da ağaç ihtiyaç duyar. Aşırı tuzlu toprak ürün verimini düşürür. Bu toprak ve iklim dünyanın ancak sayılı bölgelerinde olur. Güney İspanya, Portekiz, Fas, Girit, Levant, Güney Afrika, Kolombiya, Peru, Orta ve Kuzey Şili'nin belli bölgeleri, Vietnam, Endonezya, Güney Hindistan'ın belli bölgeleri, Sri Lanka, Avustralya, Yeni Zelanda, Filipinler, Malezya, Orta Amerika, Karayipler, Meksika, Californiya, Arizona, New Mexico, Teksas, Florida, Hawaii, Ekvador ve Ruanda. Bütün bu bölgelerde farklı kültür türlerine sahiptir.
 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Avakado meyvesi çok lezzetli ve çok da yararlı bir meyvedir. bunun dışında bu meyvenin en çok yararı dokunduğu alan güzellik alanıdır. son olarak avakado meyvesi bilindiği gibi dünya da anavatanı olan meksika da çok yetişmektedir. ve bunun dışında bir de çok farklı türlere sahip olan bir meyvedir.
+ Yorum Gönder