+ Yorum Gönder
Ziraat ve Tarım ve Meyve ve Sebze Forumunda Avokado Besin değeri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Avokado Besin değeri
  Avokado Besin değeri

  Avokado Besin değeri hakkında bilgi


  Avokado da değişik yağlar bulunmaktadır. Tipik avocado da:

  Avokado'nun kalorinin %75'i yağlardan gelir bunların çoğu tekli doymamış yağlardır.
  100 grlık değerler baz alındığında, avokadolar muza göre %35% daha fazla potasyum içerir. (485 mg- avokado'da;muz'da (358 mg)). B vitamini aynı şekilde E vitamini ve K vitamini yönünden zengindir.
  Avokado %75 çözünmez ve %25 çözülebilir lif içerir.

  Yüksek miktar avokado tüketiminin düşük kan kolestrol seviyesini sağlayabileceği ön araştırmalarda tespit edilmiştir. Özellikle, 7 günlük zengin avokado diyeti sonrası hiperkolestrol hastalarının kolestrol seviyelerinde %17 oranında düşüş olduğu tespit edilmiştir. Diğer tespitlerde LDL (kötü huylu kolestrol) ve trigliserid seviyesinde %22 düşüş HDL (Yüksek yoğunluklu lipoprotein-iyi huylu (yardımcı) kolestrol) seviyesinde %11 artış olmuştur.Japon araştırmacılar Avokado'da bulunan 4 kadar maddeyi sentezlemişler ve (2R, 4R)-16-heptadecene-1, 2, 4-triol adlı antibakteriel bir bileşime rastlanmıştır.

  Özel aliphatik asetogenin içeriğin birleşiminin, avokadoyu potansiyel kanser önleyicilerden biri yaptığı, ön araştırmalarla tespit edilmiştir.

  P. americana ekstraktının laboratuvar araştırmalarında hipertansiyon ve diabetes mellitus'a karşı potansiyel olarak tedavide kullanılabileceği tespit edilmiştir.
 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Avakado meyvesi türkiye de çok yetişmeyen ve bu yüzdende çok pahalı olan bir meyvedir. bunun dışında bu meyvenin ana vatanı orta meksikadır. son olarak bu meyve enerji değeri çok yüksek olan bir meyvedir ayrıca bu meyve yağ ve protein yönünden de çok zengindir .
+ Yorum Gönder