+ Yorum Gönder
Ziraat ve Tarım ve Meyve ve Sebze Forumunda Türkiyede susam nerelerde üretilir , susamın üretildiği yerler Türkiye Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Türkiyede susam nerelerde üretilir , susamın üretildiği yerler Türkiye
  Türkiyede susam nerelerde üretilir

  susamın üretildiği yerler

  Susam sıcağı çok seven bir yağ bitkisidir. Tropik, suptropikal ve ılıman iklim kuşağının sıcak bölgelerinde yetiştirilen susam, 90-120 günde gelişme devresini tamamlar.

  Susam dik büyüyen tek yılık bir bitkidir. Boyu (30-125 cm) ye kadar uzayabilir. Gövdeler uzunlamasına oluklu (karıklıdır) ve sık tüylüdür. Ülkemizde tarımı yapılan yağ bitkileri içerisinde önemli bir yeri olan susam, tohumlarında %50-60 yağ içeren yazlık ve otsu bir bitkidir. Bileşiminde ayrıca %25 protein bulunmaktadır. Besleyici özelliği ve lezzetinden dolayı insan besini olarak çok miktarda tüketilir. GAP'ın devreye girmesiyle bölgemizde sulanabilir 1997 yılında GAP bölgesinde susamın ekiliş alanı 40,642 ha olup,bu üretim alanından 9,548 ton susam elde edilmiştir.

  Yurdumuzda başta G.Doğu Anadolu Bölgesi olmak üzere Akdeniz ve Ege Bölgelerinde tarımı yapılır.
 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Susam bilindiği gibi türkiye de en çok tüketilen besinlerden biri olan simidin vazgeçilmezidir. ve çok da yağlı bir besindir. bunlar dışın da da susam sıcağı çok seven bir besindir bu yüzden sıcak iklime sahip olan yerler de yetişmektedirler.
+ Yorum Gönder


susam nerede yetişir,  susam nerede üretilir,  türkiyede susam nerede yetişir,  susam nerede yetisir,  susam türkiyede nerede yetişir,  susam bitkisi nerede yetişir