+ Yorum Gönder
Ziraat ve Tarım ve Meyve ve Sebze Forumunda MUTSU Elma Fidanı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Gizliyara
  FoRuMaciL Security

  MUTSU Elma Fidanı
  MUTSU Elma Fidanı

  MUTSU Elma Fidanı hakkında kısa bilgi


  Çeşit Özellikleri :
  Ağacı yarı dik kuvvetli gelişir. Pasa çok dayanıklı sarı renkli golden delicious tipi bir elmadır. Meyvesi genel olarak Golden 'den iri ve eti kaba dokuludur. Çiçek tozları kısır olduğundan başka çeşitleri dölleyemez. Sitolojik çiçek tozu kısırlığı nedeniyle Mutsu ile beraber dikilmiş ve kendine kısır elma çeşitlerinden kurulu ticari bahçelerde çiçek tozu kısırlığı göstermeyen üçüncü bir çeşide gerek vardır. Tam çiçeklenme ile hasat olumu arasındaki gün sayısı 130, 140 gündür. Tozlayıcıları; Starkıng Delicious, Granny Smith ve Beacon 'dur.
  İri, bol sulu, tatlı, gevrek etli, açık sarı et renginde, açık yeşil kabuk renkli Golden X İndo melezi bir elma çeşittir. Ekim ayı ortalarında hasat edilir. Ortalama meyve eni 88 mm, boyu 78 mm ve ağırlığı 301 gramdır. Soğuklama isteği 600 saattir. Nemli bölgeler için tavsiye edilir. Dikim sıklıkları Çöğür üzerine aşılanmış ise 7x7m , M 9 Üzerine aşılanmış ise 1x3m veya 1x 3,5m, MM 106 ve M 7 üzerine aşılanmış ise 2,5x4 m dir.
 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Elma meyvesi gülgiller familyasına ait olan bir meyvedir. bu meyve genel olarak iklim olarak soğuk ılıman iklimlerde yetişmektedir. bunundışında bu meyvenin fidanları beş yada altı yaşlarına geldiği zaman meyve vermeye başlar ev bunun dışında elma bir den fazla farklı türde fidana sahiptir. mesela bunlardan biri kuvvetli gelişen mutsu elma fidanıdır.
+ Yorum Gönder