+ Yorum Gönder
Ziraat ve Tarım ve Meyve ve Sebze Forumunda hurma tohumu ne zaman ekilir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  hurma tohumu ne zaman ekilir
  hurma tohumu ne zaman ekilir

  hurma tohumu hakkında bilgi

  -Hurma.JPG

  İklim isteği: Hurma ağaçları sıcak ve kurak iklime gereksinir. Ülkemizde Akdeniz ikliminin yaşandığı yöreler hurma ağaçlarının gelişimine çok uygundur. Kışın sıcaklık O derecenin altına indiğinde hurma ağacının gelişimi durur. -10 derecede büyük zarar gören ağaç -12 derecede donup ölür.

  Hurma ağaçlarının, kış mevsiminde soğuk rüzgârların hâkim olarak estiği yöne kapalı yerde yetiştirilmeleri doğru olur. Böylece sıcak ortamlı mini klimalarda yetiştirilen ağaçlar dondan korunur. Hurma ağaçları yüksek sıcaklıklara çok dayanıklıdır. Bu nedenle çöllerdeki vahalarda rahatlıkla yetişip gelişirler.

  Çok nemli ortamları sevmeyen hurma ağaçları, tropikal iklimlerin yaşandığı yerlerde yeterince gelişemez. Ama, ülkemizde tropikal iklimi yaşayan yöre bulunmadığından, hurma ağaçlarının yetiştirilmesi için bu yönden sorun yaşamayız. Ancak Ege bölgemizde İzmir'de ve hatta daha güneyinde bazı yörelerde hurma ağaçları yetiştiği halde ağaçlar yeterince sıcak ortamda bulunmadıkları için meyve bağlamazlar.
 2. Meryem
  Bayan Üye

  bilinen küçük hurma Sıcağı, güneşi sever, soğuktan hoşlanmaz.Türkiye'de Akdeniz ikliminin olduğu yerlerde yetişir. fakat trabzon hurması diye tabir edilen hurma daha farklıdır
+ Yorum Gönder


hurma çekirdeği nasıl ekilir,  hurma ne zaman ekilir,  hurma çekirdeği dikimi,  hurma çekirdeği ne zaman ekilir,  hurma çekirdeği nasıl dikilir,  hurma çekirdeği ekimi