+ Yorum Gönder
Ziraat ve Tarım ve Meyve ve Sebze Forumunda zeytine her gübre atılırmı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  zeytine her gübre atılırmı
  zeytine her gübre atılırmı

  zeytin hakkında kısa bilgi

  zeytinin-faydalari.jpg

  Gübreleme, ağaçlarda düzenli bir gelişme ve büyüme ile daha bol ve kaliteli ürün elde etmek için vazgeçilmez bir bakım tedbiridir.
  Dengeli beslenmeyen ağaçlarda ürün miktarı azalır, yağ miktarı ve kalitesi düşer, daneler küçülür, hastalık ve zararlılara mukavemetleri ve soğuğa dayanma güçleri azalır.
  Bir ağaca verilecek gübre miktarlarını belirlemek için yaprak-toprak analizleri yapılmalıdır. Pratikte verilecek gübre miktarları ağaç yaşı ve ürün miktarlarına göre ayarlanır.
  Zeytin ağacı gelişme başlangıcı ve çiçeklenme dönemi olan Mart-Mayıs ayları ile çekirdek sertleşmesi dönemi olan Temmuz aylarında daha fazla bitki besin maddesine ihtiyaç duyar. Zeytinliklerin Şubat-Mart aylarında ilkbahar yağmurlarından önce gübrelenmesi gerekmektedir.
  Gübre uygulamalarında azot, fosfor ve potasın hepsi birden verileceği gibi, fosfor ve potasın tümü ile, azotun ise 2/3'ü Şubat-Mart'ta 1/3'ü de meyve gelişme döneminde uygulanabilir.
 2. Meryem
  Bayan Üye

  dengeli gübreleme yapılmalı azot fosfor ve potasyum beyaber kullanılmalı Bu gübreleri hiçbir zaman tek taraflı kullanmamamız gerekir.Örneğin sadece azot verip fosfor,potasyum vermemek zarar getirir
+ Yorum Gönder