+ Yorum Gönder
Ziraat ve Tarım ve Meyve ve Sebze Forumunda osmaniye'de zeytincilik Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  osmaniye'de zeytincilik
  osmaniye'de zeytincilik

  osmaniye zeytincilik hakkında bilgi

  zeytin-hasad.jpg


  Türkiye'deki yer fıstığı üretiminin yüzde 44'ünün gerçekleştirildiği, fıstık diyarı olarak anılan Osmaniye'de, İl Özel İdaresi tarafından kurulan Beymail markası altında zeytinyağı ve zeytinyağlı sabun üretimine başlandı.
  Osmaniye Valisi Celalettin Cerrah, yaptığı açıklamada, kentin en önemli geçim kaynaklarından birinin yer fıstığı olduğunu, bu ürünle Osmaniye'nin adeta özdeşleştiğini belirtti. Cerrah, Osmaniye'nin yer fıstığı ürünleriyle tanıtımının yapılması çalışmalarından çok iyi sonuçlar aldıklarını ancak, sadece yer fıstığı üretiminde yoğunlaşmayacaklarını belirtti. Osmaniye'nin üretim çeşitliliği açısından önemli bir iklim ve bitki örtüsü yapısına sahip olduğunu anlatan Cerrah, kentteki tarımsal üretimi çeşitlendirerek farklı ürünlerle de marka kent haline geleceklerini söyledi.Cerrah, zeytin ve zeytin ürünlerinin üretimi konusunda atılımlar yaptıklarını, bölgede zeytincilik endüstrisinin kökleşmesi için sistemli ve bilimsel bir çalışma yürüttüklerini vurguladı. Zeytincilik endüstrisinin planlı gelişimi için 500 dönümlük arazi üzerinde 50 tesise tahsis edilmek üzere bir Zeytincilik İhtisas Organize Sanayi Bölgesi kurulması kararı aldıklarını kaydeden Cerrah, "Bölgede yatırım için hazır bekleyen firmalar var. Zeytin ve zeytinyağının yanında sabun, zeytin çekirdeği ve kozmetik sektörlerinden de yatırım yapmalarını bekliyoruz. Kurulacak OSB ile birlikte Osmaniye, zeytiniyle de tanınan bir kent haline gelecek. Bölgeden özellikle Ortadoğu ülkelerine ihracat planlıyoruz. Ambalaj ve şişeleme konusunda da farklılık sağlama arzusu içindeyiz" dedi. Vali Cerrah, Osmaniye'de son yıllarda zeytin ağacı sayısının yüzde 220 arttığını, kentin gelecek yıllarda zeytinin merkezi olacağını belirterek, "Osmaniye'nin adı bundan sonra sadece fıstıkla değil aynı zamanda zeytinle de anılacak" dedi.
 2. Meryem
  Bayan Üye

  aslında fıstıkta gerekli türkiye için fakat zeytinin hasatı arttırlmalı üretim sadece egeye bağlı kalmamalı çünkü çok faydalı bir yiyecek
+ Yorum Gönder