+ Yorum Gönder
Ziraat ve Tarım ve Meyve ve Sebze Forumunda Meyan kökü nerede yetişir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Meyan kökü nerede yetişir
  meyan kökü nerede yetişir

  meyan-koku.jpg

  Meyan kökü bilindigi üzere çok zor şartlarda yetişen ayrıca faydası baya olan bir bitki türüdür.

  Yetiştiği Yerler : Vatanı Türkiye, Akdeniz ülkeleri, Ukrayna, Rusya, Türkistan olup günümüzde ılıman iklimli olan her yörede yetiştirilebilir ve yetiştirilmektedir. Ülkemizde Batı , Güney ve Güneydoğu Anadoluda yaygın olarak bulunur. Güneybatı Asya ve Akdeniz ülkelerinde yetişir.

  Hasat zamanı : Meyan kökleri söküldükten sonra yıkanır, 15-40cm boy-larında doğranarak kurutulur, nemden ve güneş ışınlarında uzakta muhafaza edilir. Meyan kökleri soyulduktan sonra veya soyulmadan kuru-tulur, bu nedenle soyulmuş ve soyulmamış diye iki türü mevcuttur.

  Kullanım Bilgileri : Meyan kökü çay olarak içildiğinde veya karısımlara katıldığında canlılık verir., öksürüğü azaltırırve düşük tansiyonu dengeler, yorgunluga iyi gelir.
 2. Fatma
  Administrator

  Türkiye'de yetişen meyan bitkisi, doğal olarak yetişir. Tüm sene bulabilen bir bitki türüdür. Diğer bitkilerde olduğu gibi meyan köküde uzman birine danışmadan ve kontrolü bir şekilde tüketilmeli.
+ Yorum Gönder


meyan kökü nerede yetişir,  meyan koku,  turkiyede meyan bitkisinin yetistigi yerler,  meyan kökü hangi ilde yetişir,  meyan köku nerede yetişir,  meyan kökü nereye ait