+ Yorum Gönder
Ziraat ve Tarım ve Meyve ve Sebze Forumunda Meyan kökü nelere iyi geliyor Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Meyan kökü nelere iyi geliyor
  Meyan kökü nelere iyi geliyor


  meyan-koku nelere iyi gelir.png


  Meyan Kökü Neye İyi Gelir

  Balgam söktürücü, mukoza koruyucu, antiseptik, böbreküstü bezlerini etkileyici, kramp çözücü, müshil etkisi bulunan Meyankökü;

  İç salgı sistemini (endokrin sistem) etkileyebilen bitkiler sınıfına dahildir. Bitkinin içerdiği glikozitler, yapılarına göre, bedenin doğal steroit hormonlarına benzerlik gösterirler. İç salgı sistemi bölümünde bu maddenin işlevlerine değinmiştik. Meyan kökünün böbreküstü bezi problemlerine, örneğin Addison hastalığına(bir böbreküstü bezi yetmezliği) karşı görülen olumlu etkisi, onun bu konudaki etkinliğinin belirgin bir kanıtı olarak kabul edilir.

  Meyan kökü ayrıca, tüm öksürüklere ve bronşiyal hastalıklara karşı da başarıyla kullanılabilir. Tıp tarafından mide ülseri tedavisinde kullanıldığı gibi, geleneksel tıpta da meyan kökü, mide mukoza iltihabına ve mide ülserine ve kabızlığa karşı kullanılır. Ayrıca, kramp çözücü etkisi de unutulmamalıdır.
 2. Fatma
  Administrator

  Meyan kökü dünyanın her yerinde tedavi amaçlı kullanılıyor. Anadoluda meyan kökü şerbeti yapılır ve içilir. Oldukça faydalı olan meyan kökü iştahı açma ve hazmı kolaylaştırıcı özeliğide var.
+ Yorum Gönder


meyan kökü