+ Yorum Gönder
Ziraat ve Tarım ve Meyve ve Sebze Forumunda Gurmar Yetiştiriciliği Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Gurmar Yetiştiriciliği
  Gurmar Yetiştiriciliği

  Gurmar Yetiştiriciliği hakkında bilgi

  gurmar-5.jpgGurmar (Gymnema sylvestre); orta ve güney Hindistan’ ın tropik ormanlarında yetişen bir orman sarmaşığıdır. Yaprakları çiğnendiğinde, ağızda belirli bir süre için şeker tadının alınmasını engeller. Zaten bu yüzden; bitkinin Hintçe ismi olan Gurmar’ ın, “Şeker Yok Edici” anlamına gelmesi rastlantı değildir.

  Günlük beslenmemizde şekerden tamamen kaçınmak hemen hemen imkansızdır. Şeker (glükoz), yediğimiz veya içtiğimiz gıdalarda ister açıkça isterse gizli olsun, vücudumuzun ihtiyacından fazlası, karaciğer ve kaslarda direkt olarak, yağ dokusunda ise yağa dönüşerek depolanacaktır. Gurmar yaprakları; klorofil, resin, tartarik asit, formik asit, butirik asit, müsilaj, inositol, gimnemik asit (gymnemic acid), alkaloidler, betain ve kolin içerirler. Günümüzde dünyanın pek çok yerinde ham yaprakları çiğnenerek değil, gimnemik asit oranı standart hale getirilmiş kapsülleri kullanılmaktadır.

  şeker hastalığı tedavisinde. şeker tadının alınmasını engellediğinden, aşırı şeker tüketiminden kaynaklanan hastalıklarda. İnce bağırsakta şeker moleküllerinin emilimini önlediğinden şekerin metabolik etkisini azaltmada. Yılan sokmalarında gurmar bitkisinin kökünün tozu ısırılan bölgeye uygulanır. Ateş düşürmede. Bez şişlerinde hint yağı ile birlikte haricen uygulanır. Kan şekerinin düşürülmesinde. Kilo kontrolünde faydalı özelliği vardır.
 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Gurmer bitkisi sahip olduğu özxellikler ile şifalı bir bitki olarak sayılmaktadır hatta bu bitki tıpta bile kullanımaktadır. bu bitki tıpta diyabet hastalarının tedavisinde kullanılır bunun dışında bu bitki tropikal ormanlarda yetişmektedir. ayrıca sarmaşığa benzemektedir.
+ Yorum Gönder